2024. november 26., kedd

A dinár újabb mélyrepülése

Dejan Šoškić: Nem a világ vége

Félő, hogy határozott lépésekkel újra elindult a lejtőn a negatív rekordok állításáról amúgy is ismert hazai valuta. Nem sok idő telt el a legutóbbi mélyrepülés óta, amit rövid stabilitás által jellemzett időszak követett, amit most, úgy tűnik, ismét a rekordállítási napok váltanak fel. Tegnap 106,99 dinár volt az euró középárfolyama, a növekedés a tegnapelőtti árfolyamhoz képest 26 para. A legtöbb pénzváltónál azonban jóval 107 dinár feletti összeget kértek egy euróért.

Dejan Šoškić, a Szerb Nemzeti Bank elnöke eddig sem sok biztató szót mondott az árfolyamlistára egyre búslakodóbb tekintettel figyelő polgároknak. Szavait így összegezhetnénk: ez már csak így van... A B92-nek nyilatkozva a bankkormányzó elmondta, hogy az árfolyamváltozás irányát nemigen lehet megjósolni, az ország gazdasági felépítése sajnos éppen olyan, amilyennek a dinár gyengülése mutatja. A felzárkózási folyamat és a gazdasági válság okozta körülmények következtében egyszerűen nem tudjuk az árukivitelt a behozatal értékének szintje fölé emelni. Tehát nincs mit tenni, ez van, ezt kell szeretni.

A bankkormányzó szavai jelzésértékűek lehetnek, szólhatnak arról, hogy az őszintébb, nyíltabb pénzpolitika korszaka jön el, de jelenthetik azt is, hogy még ennél is rosszabb következik a dinár árfolyamának történetében, s erre kellene még idejében felkészülnünk. Talán az utóbbi forgatókönyv mellett szól a bankkormányzó azon véleménye is, mely szerint az árfolyam folyamatos romlása még nem a világ vége...

Közben a gazdasági helyzet javítása érdekében Mirko Cvetković kormányfő és a miniszterek többsége a külföldi befektetések számának gyarapítását sürgeti, mert valamennyien meg vannak győződve arról, hogy a befektetések és a jelentősebb infrastrukturális beruházások nélkül aligha lesznek jobbak a kimutatások. A szakértők szerint a kormány jól tudja, mit kellene tenni, mégis rosszul cselekszik – pontosabban: nem elegendő az, amit tesz. A közgazdászok szerint az egyik legszembeötlőbb hiba, hogy a válság elleni, átfogó harcot igénylő intézkedések helyett a kormány megelégszik bizonyos szubvenciók kiosztásával, melyeket egyébként krízis nélkül is ugyanúgy biztosítani kellene.

Mára már biztosra vehető, hogy az év végéig az infláció is túllépi a tervezett hatszázalékos felső határt. Az állam költségvetési hiánya 150 milliárd dinárt tesz ki az idén. Mindez azonban nem kell, hogy aggasszon senkit, mert a gyógyulás útján haladunk – közölte legutóbb a szerb pénzügyminiszter.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás