2024. november 25., hétfő

Miért drága az üzemanyag?

Jó minőségű, olcsóbb benzint hozhat az újév – garantálni azonban semmit sem lehet

Az üzemanyag árát a jelen pillanatban három jelentős tényező tartja csillagászati szinteken: a piaci monopólium, az, hogy a Szerbiai Kőolajipari Vállalatnak (NIS) nincs versenytársa a hazai kőolajpiacon, a nyers nafta feldolgozásának elavult, veszteségeket okozó módszerei, valamint az állami akcízák, melyek a legmagasabbnak számítanak a régióban. Az első két tényező esetében 2011 januárjától várható előrelépés, az állami fogyasztási adó kérdésében azonban egyelőre aligha.

A jelen pillanatban még érvényben van az a kormányrendelet, mely tiltja a kőolajszármazékok behozatalát. Ezzel a NIS, mondani sem kell, mérhetetlenül előnyös helyzetbe került. Január elsejétől ez a rendelet hatályon kívülivé válik, ami egyben a kőolajpiac liberalizálását is jelenti.

Az elemzők szerint nem sok olyan töltőállomás lesz, amelyik a NIS-nél marad majd újév után. Ennek egyik legnagyobb oka az, hogy még a szállítási költségekkel együtt is olcsóbban be tudják szerezni az üzemanyagot a szomszédos államokból, mint a NIS-től. A hazai kőolaj-feldolgozó ugyanis meglehetősen elavult felszereltséggel rendelkezik, s ez nagy hátránynak fog számítani a kezdetekben. A nyers nafta feldolgozásakor a szomszédos országok finomítói kilencszázalékos veszteséggel, a NIS pedig 38 százalékossal számol, ami már eleve nem ad túl nagy lehetőséget a konkurens árak kialakítására. Persze, gyors ütemben folyik ma már a NIS-nél a korszerűsítés, ami azonban kissé megkésve indult meg, a vállalat privatizálása után, amikor is a Gazprom átvette az irányítást.

Az üzemanyagimport egyik nagy szerencséje a Duna – mondják a hazai kőolaj-forgalmazók illetékesei. A folyami szállítás ugyanis kifejezetten olcsónak számít, s ha ehhez még hozzá vesszük azt is, hogy a külföldi benzin sokkal jobb minőségű a hazainál a korszerűbb eljárások következtében, szerintük biztosra vehető, hogy újév után olcsóbb üzemanyagot tölthetünk a hazai kutakon. Az elmúlt néhány nap legbiztatóbb véleményei szerint akár 15-20 százalékot is visszaeshet az üzemanyag ára.

Az egyedüli „apró“ gond a piac liberalizálását tekintve az, hogy egyelőre, így november elején sem lehet tudni, hogyan is fog az végbemenni. Felkészületlenek a forgalmazók, s bizonyos időnek még valószínűleg el kell telnie majd, amíg, úgymond, beleszoknak az új helyzetbe. Már olyan véleményeket is hallani lehetett, hogy a kormány, netán, felkészültebbnek fog mutatkozni, s alkalomadtán emel egyet az amúgy is toronymagas fogyasztási adón...

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás