2024. november 25., hétfő

A fantázia szüleménye

Újvidéken megalapították a kreatív iparág vajdasági klaszterét

Szerbiában egyelőre még nem éri meg mobiltelefon-alkalmazásokat készíteni

A Vajdasági Múzeum épületében tartotta meg tegnap alapító közgyűlését a Kreatív Ipar Vajdasági Klasztere. Az azonos célokkal vagy beállítottsággal rendelkező cégek, intézmények alkotta csoport célja, minél nagyobb teret biztosítani az új ötleteknek, melyek révén új termékek, vállalatok, munkahelyek születhetnek.

– Vajdaságnak a kreativitás régiójának kell lennie. A most létrehozandó klaszter feladata lesz bekapcsolódni a regionális és nemzetközi projektumokba, melyek újabb és újabb befektetéseket biztosíthatnak Vajdaságnak, Szerbiának. Hazánkban még kezdetleges formában van csupán jelen a kreatív ipar, mely az Európai Unióban, különösen Nagy-Britanniában elsőbbséget élvez minden más iparággal szemben, különösen a rohamosan erősödő kínai gazdaság elleni piaci harc miatt. Az új ötletek, új dizájn új munkalehetőségeket tárnak fel – közölte a közgyűlésen Vojin Švenk, az Európai Vállalkozói Hálózat megbízottja.

Az újonnan megalapított csoportosulás tagjai a Vajdasági Múzeum, az Újvidéki Múzeum, a Matica srpska Galériája is, továbbá több mint tíz marketinggel, szaktanácsadással, projektírással foglalkozó vajdasági ügynökség. Az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Kara, valamint a vajdasági, külföldi beruházások serkentésével foglalkozó VIP Alap társult tagjaivá váltak a klaszternek, melynek létrejöttét a köztársasági gazdasági és regionális fejlesztési minisztérium is támogatta.

– A tárca az eddigiekben huszonhat hazai klaszter megalapítását segítette. Ezek különféle fázisban vannak ma, közöttük egyesek már sikeresen, önállóan üzletelnek, mások pedig még keresik a helyüket a piacon. Mindenképp jó hír, hogy a kreatív iparnak is lesz egy hazai klasztere. Az efféle cégcsoportok projektjeinek a támogatására az EU az idén 7,5 millió eurót hagyott jóvá, s ebből másfél milliót a kreatív iparral foglalkozók szerezhetnek meg – mondta Zorica Marić, a gazdasági minisztérium képviselője.

Ljubomir Aleksić, a tartományi gazdasági titkárság versenyképességi és klaszterfejlesztési főmegbízottja kijelentette, tisztában kell lennünk azzal, hogy a kreatív iparág hatalmas nyereséget hozhat. Mint mondta, elég csak a Yu-Gi-Oh-szerű képalbumokra gondolnunk – akinek gyereke van, az tudja, mennyi pénzt elkölt ilyen és hasonló mulatságokra.

Szerbia, s így Vajdaság sincs azonban előnyös helyzetben, ami a kreatív ipar fejlesztését illeti. Az utat még alaposan ki kell taposni. A hatalmas nehézségekre, egy konkrét példával, Branislav Bugarski, a VIP Alap igazgatója hívta fel a figyelmet.

– Az Újvidéki Egyetem hallgatói bővelkednek ötletekben. Nemrég, applikációk készítése céljából, iPhone-okat, iPadokat és MacBookokat vettek, s be is indult az alkalmazások készítése. A gond azok felhasználásánál, eladásánál kezdődik: az Apple egyszerűen nem ismeri el programfejlesztőként az itteni szakembereket, s ennek az az oka, hogy a piac egésze nem szerezte még meg magának a megfelelő státuszt. Ebben a tekintetben Szerbiában rosszabb a helyzet, mint Horvátországban vagy akár Macedóniában – ugyanis ezekben az országokban már nincsenek ilyen adminisztratív jellegű barikádok.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás