A Fogyatékosság mint szektorkérdés címmel tartottak tegnap kerekasztal-értekezletet az újvidéki városi képviselő-testület Kék termében a Vajdasági Nonprofit Szektor Fejlesztési Alap, illetve az Emelt Fővel Élni Központ szervezésében. A fogyatékossággal élők megsegítésével foglalkozó központ októberben indította el a Segíts nekünk, hogy másokon segíthessünk elnevezésű kampányát, mely évtizedes fennállásuk jegyében zajlik.
A jubileumhoz, s e kampányhoz kötődik a tegnapi tanácskozás is, mely a fogyatékossággal élők helyzetével, a különféle intézményekben betöltött társadalmi szerepével foglakozott.
Megjelentek a tartományi titkárságok és intézetek képviselői, a városi igazgatóságok illetékesei, gazdasági kamarák, és természetesen a fogyatékosok jogaival foglalkozó szervezetek képviselői is.
– Az idevágó nemzetközi konvenció és hazai jogi keret ismertetése révén arra a tényre szeretnénk rámutatni, hogy a testi fogyatékosság mint jelenség igenis hozhat befektetéseket, igenis alkalmat nyújthat sikeres üzletek folytatására. Az új törvényekkel az elmúlt időszakban arról döntött az ország, hogy a mozgássérülteket, látás- és hallássérülteket érintő kérdéseket az egészségügy terepéről szociális területre helyezze át, s ez mindenképp pozitív fejleménynek számít – nyilatkozta Milica Mima Ružičić-Novković, az Emelt Fővel Élni Központ vezetője.
Aleksandar Jovanović, a városi képviselő-testület elnöke üdvözölte az értekezlet résztvevőit és elmondta, kizárólag az állam intézményeinek, illetve a nonprofit szervezeteknek a szoros együttműködése hozhat előrelépést a fogyatékossággal élők helyzetében. Mint mondta, a helyi önkormányzatoknak is hatalmas a szerepük: az állam tehet és tennie is kell erőfeszítéseket, mégis az adott település az, ahol a leghatékonyabban, legkönnyebben rendezni lehet a problémákat.
A fogyatékossággal élők felkarolásához, munkahelyek biztosításához megvan a megfelelő törvényes háttér Szerbiában – hangzott el a megbeszélésen. Jelena Kotević, a köztársasági foglalkoztatásügyi és szociális politikai minisztérium fogyatékosok helyzetével foglalkozó területének a képviselője elmondta, az eddigiek során mintegy 500 helyi fogyatékosokat segítő szervezet alakult az országban, s számos törvényt is módosítottak az elmúlt években, a diszkriminációellenes törvény rendelkezéseihez igazítva azokat. Egy példa a jogi háttérben bekövetkezett változásokra az is, hogy a diszkrimináció miatt panaszt tevő fogyatékossággal élő személynek ezentúl nem kell bizonyítania, valóban átélte mindazt, amit állít, hanem a diszkriminációt végző személynek kell bizonyítania, nem igazak a vádak.
Egyéb olyan törvénymódosítások is születtek, melyek közvetlenül hozzájárulnak az élet megkönnyítéséhez. A középületeken 2006 óta például kötelező hozzáférést biztosítani a mozgássérültek számára. A hozzáférés nélkül elképzelhetetlen lenne azok egyenjogú igénybe vétele, vagy mozgássérült személyek alkalmazása.
– Szerbiában, sajnos, az esetek többségében, azzal a gonddal küszködünk, hogy míg fantasztikus törvényeket alkotunk, azok gyakorlati alkalmazása már kevésbé nevezhető tökéletesnek. A legnagyobb munkának a már megalkotott, egyes esetekben még az Európai Unió jogrendszerét alapul véve is előrehaladottnak nevezhető jogszabályok gyakorlatba átvitele számít – jelentette ki Kotević.
Mivel pontos adatokkal sem rendelkezik az ország a fogyatékkal élők számát illetően, szocializáltságát tekintve, a jövőre esedékes népszámláláson erre vonatkozó kérdéseket is feltesznek majd az összeírók a polgároknak.