2024. november 25., hétfő

Minek, ha nem muszáj?!

A helyi önkormányzatok elektronikus ügyintézése még gyerekcipőben jár, pedig minden lehetőség adott a szolgáltatások teljes körű bevezetéséhez
Az eUprava weboldal célja egy helyen lehetővé tenni az okmányok igénylését

Büntetésként ható projektelbírálási megkülönböztetéseket helyezett kilátásba a helyi önkormányzati titkár azokkal a községekkel szemben, melyek nem kívánják bevezetni az internetes dokumentumigénylést.

A múlt évben a helyi önkormányzatok támogatása esetében az adminisztratív jellegű kapacitások, illetve a fejlődési lehetőségek növelésére igyekeztek hangsúlyt fektetni a tartományi helyi önkormányzati és községek közötti együttműködési titkárságnál. Nyolc különböző pályázatot írtak ki, száz projektet hagytak jóvá, illetve részfinanszírozással támogatták azokat, összesen 120 millió dinár értékben. Többségük az említett két célt szolgálta.

A titkárság igyekszik minél több helyi közösséget, várost ösztönözni a helyi fejlesztési stratégiák mielőbbi kidolgozására – jelentette ki Tomislav Stantić helyi önkormányzati titkár a titkárság tevékenységéről adott tegnapi beszámolójában a tartományi kormányban. Eddig 18 helyi önkormányzat fejlesztési tervéhez nyújtottak szakmai segítséget.

A községi ügyfélfogadó központok létrehozása jó ütemben halad, a titkárság 16 ilyen központ megalapítását segítette, de még számos helyen, más forrásokból is megnyíltak hasonlók. Az ügyfélfogadó központok feladata egyszerűsíteni az okmányok beszerzésének folyamatát, hogy a polgár egy helyen, minél kevesebb utánajárással hozzájusson ahhoz a dokumentumhoz, amire éppen szüksége van.

Nem túl rózsás a helyzet az elektronikus ügyintézés, dokumentum-lekérés bevezetése esetében, pedig már jó ideje létezik egy olyan közös weboldal (www.euprava.gov.rs), amelyen már adottak a feltételek a dokumentumok online igénylésére, a szolgáltatással mégsem kívánnak élni a helyi önkormányzatok, s ennek egyetlen valószínűsíthető oka az érdektelenség lehet. Néhány település saját portálján lehetővé tette ugyan egy-két dokumentum – leggyakrabban az anyakönyvi kivonat, állampolgársági bizonylat – kérvényezését, de ez még igen messze van a sikeres elektronikus ügyintézés bevezetéséhez, hiszen egy-egy önkormányzat hatáskörébe legalább ötven okmány kiadása tartozik. Az okoz gondot, hogy nem kötelező az újítás bevezetése, így nem is foglalkoznak kellőképpen azzal.

– Törvényes lehetőség van, de kötelezettség nincs az internetes okmánykiadásra vonatkozólag. A magunk részéről annyit tudunk tenni, hogy a jövőben a támogatási projektek elbírálásakor figyelembe vesszük azt is, melyik önkormányzat élt ezzel a lehetőséggel, azaz melyik igyekszik hatékonyabban dolgozni – közölte Stantić.

Szerbiában egyébként a loznicai önkormányzat nyújtja online a legtöbb dokumentumot, közel harminc beszerezhető ily módon.

A helyi önkormányzati titkárságnak jelenleg négy aktuális projektje van, a községek és a vállalkozók közötti együttműködés serkentésére vonatkozó talán az egyik legjelentősebb, hiszen a megszorítások miatti kisebb községi költségvetésekre gyógyírként hathat a vállalkozói szférából beáramló pénz. A titkárság az idén először vett részt a határon átívelő projektek részfinanszírozásában, s egy további serkentőintézkedés volt az önkormányzatok számára az újvidéki Investexpo befektetési kiállításon való szereplésükhöz nyújtott anyagi támogatás is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás