2024. november 25., hétfő

Ingatlant is lízingre

Ismeretessé váltak a lízingtörvény módosítási javaslatainak a részletei

Az új feltételekkel összhangban, ahhoz, hogy egy adott cég lízingszolgáltatások nyújtásába tudjon kezdeni, ezentúl nem százezer eurós alaptőkével, hanem félmillió euróssal kell hogy rendelkezzen. Ez azonban csak az ingóságok lízingelésével foglalkozó cégekre vonatkozik, még nehezebb lesz üzletet kezdeniük az ingatlanlízinggel foglalkozó cégeknek, melyeknek öt millió eurós alaptőkére lesz szükségük az induláshoz.

A lízingről szóló törvény módosítási javaslataival lehetővé válik az ingatlanok lízingelése is, továbbá rugalmasabbá válnak a lízingszerződések megkötésének a feltételei is – jelentette be Slobodan Ilić, a köztársasági pénzügyminisztérium államtitkára. Elmondása szerint a törvénymódosítás célja a jogi háttér, biztonság magasabb szintre emelése, a lízing során eddigiekben felmerült problémák megoldása, a piac fejlesztése, továbbá az esetleges pénzmosásoknak és a terrorista szervezetek finanszírozásának a megakadályozása.

A javaslat tehát a lízing tárgyát az ingatlanokra is kiterjeszti, emellett, megszünteti a törvénynek azt a kitételét, mely szerint a lízingszerződésnek legkevesebb két évre kell szólnia. Ez a két módosítás, mondta Ilić, a leendő változásokat bemutató sajtótájékoztatón, a szerbiai előírások átfogó reformjának elképzelései között is szerepelt.

Ha jövőre elfogadják a tervezetet, még nehezebb lesz üzletet kezdeniük az ingatlanlízinggel foglalkozó leendő cégeknek, melyeknek ötmillió eurós alaptőkére lesz szükségük az induláshoz. A minisztérium felmérése szerint egyébként, a javasolt, alaptőke növelésére vonatkozó változások nem fogják veszélybe sodorni a már üzletelő lízingcégeket, hiszen valamennyien jóval nagyobb tőkével rendelkeznek, mint azt az új feltétel meghatározza. A Szerbiában működő összesen tizenhét lízingcég az év első felének végén 90 millió eurós tőkét mondhatott magáénak, a leendő törvény szerinti minimum pedig 8,5 millió euró lesz.

A lízingről szóló törvényt még 2003-ban fogadta el a Köztársasági Képviselőház, 2005-ben hagytak jóvá utoljára módosítási javaslatokat.

Az államtitkár úgy értékelte, az európai törvényhozásban nem számít gyakorlatnak az, hogy a pénzügyi lízinggel kapcsolatban külön előírásokat hoznak, ezekre, véleménye szerint, hazánkban mégis szükség van az efféle vállalkozások nagyobb biztonságának a szavatolása érdekében, tranzíciós államról lévén szó.

A kormány az év végéig megvitatja a lízingtörvény módosítási javaslatait, mely a parlament elé, a jelek szerint, majd 2011 első negyedévében kerül.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás