2024. november 25., hétfő

Új elnök – tavalyi kerettel

Székházfoglaló ülést tartott a szociálpolitikai és gazdasági kérdésekkel megbízott tartományi tanács

A testület fő feladata a munkáltatók, a foglalkoztatottak szférája, valamint a tartományi vezetés közötti dialógus, szociális párbeszéd megteremtése, tökéletesítése lenne. Hogy ez nem halad zökkenőmentesen, bizonyította az ülésen kialakult vita is. Az okokat azonban a szót kérők más és más kérdésben vélték felfedezni.

Új elnököt választottak, s pénzügyi kérdések miatt vitáztak a tegnap megtartott székházfoglaló ülésen a Tartományi Szociálpolitikai és Gazdasági Tanács tagjai. Az ülést megelőzően dr. Milorad Mijatović, a tanács eddigi elnöke, a Vajdasági Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke az elnökválasztási procedúrát ecsetelve lapunknak elmondta, a következő egy éves ciklusban nem a szakszervezetek, hanem a munkáltatói szféra kell hogy adja a tanács vezetőjét, kinek személyét, ezúttal, a Vajdasági Munkáltatók Szövetsége javasolja. Az ülés során a javaslatot a tanács tagjai el is fogadták, s Tomislav Bošnjakot, a munkáltatók szövetségének az elnökét választották meg e posztra.

A tanács az újvidéki Dnevnik médiaház épületében székel ezentúl, a rendelkezésükre bocsátott helyiségek átadására is tegnap került sor, s mint azt Mijatović mondta, ezzel végre sikerült minden elengedhetetlen feltételt megteremteni munkájukhoz. Az ülésen, egyébként, részt vett Miroslav Vasin tartományi foglalkoztatási és nemek egyenjogúságával megbízott titkár, valamint Boris Barjaktarović, a vajdasági kormány alelnöke, regionális együttműködési titkár.

Döntés született a tanács jövő évi költségvetéséről is, mely ugyanakkora lesz, mint az idei volt, azaz 2,5 millió dinárból lesznek kénytelenek gazdálkodni, azzal, hogy a tartományi költségvetés várható jövő évi átütemezése révén bizonyos összeget még valószínűleg sikerül majd átütemezni 2011 közepe táján.

A tanács fő feladata a munkáltatók, a foglalkoztatottak szférája, valamint a tartományi vezetés közötti dialógus, szociális párbeszéd megteremtése, tökéletesítése lenne. Hogy ez nem halad zökkenőmentesen, bizonyította az ülésen kialakult vita is. Az okokat azonban a szót kérők más és más kérdésekben vélték felfedezni. Felszólalásában Vlada Miljuš, a fémfeldolgozók önálló szakszervezetének vezetője hatástalannak nevezte a tanács eddigi munkáját, melynek tekintetében, szerinte, a rendelkezésre álló alacsony anyagi keret miatt, ezentúl sem lehet pozitív változásokra számítani. Mint mondta, az újvidéki városi szociálpolitikai-gazdasági tanácsnak háromszor akkora a költségvetése, mint a tartományinak, s ez érthetetlen. Miljuš kifogásolta azt is, hogy a tagok semmilyen anyagi kárpótlásban sem részesülnek munkájukért, miközben a köztársasági szinten tevékenykedő, vagy az újvidéki városi szinten működő testületek tagjainak pénz is jár. Hozzátette, mindez, persze nem csoda, hiszen a tartományi gazdasági tanács költségvetése arra is alig lenne elegendő, hogy két tag éves fizetését fedni tudja.

A felvetett kérdésekre Miroslav Vasin munkaügyi titkár reagált, mondván, a szakszervezetek is fel kellene hogy tegyék maguknak a kérdést, mit tettek azért, hogy a helyzet javuljon.

– A legkönnyebb karba tett kézzel várni a tartományi támogatásokat, s kifogásolni, hogy nem elég a rendelkezésre álló pénz. A jövő évi vajdasági büdzsé megszorító jellegű a tekintetben, hogy az idei kerettel lesz azonos a 2011-es is. A tanácsnak azonban az is feladata lenne, hogy vonzza a különböző forrásokból érkező támogatásokat, pályázatokon vegyen részt, ne egyedül a tartományi kormányra támaszkodjon. A jövő évi átütemezés hoz még pénzt majd a kasszába, de a kormány kitart azon álláspontja mellett, hogy továbbra se fizesse a tanácstagokat, erre a gazdasági helyzet javulásakor, s a tanács sikeresebb működésekor lesz majd csak esély – közölte Vasin.

A testület elfogadta a krízisnek a vajdasági foglalkoztatásra kifejtett negatív hatásairól szóló jelentést is, valamint más szervezési jellegű kérdésekben is döntéseket hozott.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás