2024. július 17., szerda

Átképzés kellene

Ismét állásbörze volt Magyarkanizsán
Foghíjas állásbörze: a tömeg gyorsan – és csalódottan – szétoszlott

Újfent bebizonyosodott, hogy koránt sincs arányban a munkát keresők és a munkahelyek száma. A magyarkanizsai állásbörzén hatalmas tömeg rohamozta meg a Cnesa előcsarnokát, ahol vállalatok, vállalkozók, intézmények kínáltak munkát.

Összesen harminchat standon, 330 munkahellyel várták az érdeklődőket, mindenféle információval szolgáltak, és fogadták az önéletrajzokat.

Volt, aki szakképzetlen munkást keresett, más értékesítőt, menedzsert, biztonsági őrt. A keresleten meglátszott, hogy Magyarkanizsa fürdőváros, és hogy az idegenforgalom jelentős szerepet kap, mert állást hirdettek recepciós, felszolgáló, pincér, takarító számára vendéglők, motelek.

Az orosz és angol nyelvet beszélő kereskedelmi előadótól kezdve a mérlegképes könyvelőn át az építészmérnökig többféle oklevéllel rendelkező számára kínáltak állást, és a szakemberek iránt is volt kereslet. Többek között autómechanikust szándékoztak felvenni, valamint varrónőket és traktoristákat, emellett targoncakezelők és mezőgazdasági technikusok számára szintén volt kínálkozó lehetőség.

És nemcsak a standokon lehetett információhoz jutni a munkalehetőségekről, hiszen Molnár Makai Krisztina, a Tisza Menti Regionális Fejlesztési Központ munkatársa ismertette azokat az időszerű pályázatokat, amelyeket a tartományi munkaügyi és a nemek egyenjogúságával foglalkozó titkárság írt ki. Az érdekeltek tájékozódhattak arról a lehetőségről, hogy a titkárság támogatja az új dolgozókat foglalkoztató munkaadókat, az önfoglalkoztatást, a gyakornokok munkába állítását, valamint a közmunkaprogramot.

Sokan mégis rendkívül csalódottan távoztak az állásbörzéről, voltak, akik úgy érezték, megalázó, hogy ilyen kevés álláskínálat jutott ennyi emberre. Az arcokon csalódottság ült.

És nemcsak a munkanélküliek arcán. Egy vállalkozó például évek óta hiába keres szakmunkást. Elmondta, hogy bádogosokra lenne szüksége a cégnek, de évek óta nem folyik ilyen szakképzés – hiába keresett hiányszakma. Hárman átadták ugyan az önéletrajzzal ellátott kérelmüket a vállalkozónak, de egyik jelentkező sem szakképzett bádogos. Sajnos, nálunk még nincs megoldva a továbbképzés vagy átképzés, pedig nyilvánvaló, hogy a munkanélküliség enyhítésében ezek nagyon nagy szerepet játszanának.

Arról persze megoszlanak a vélemények, hogy van-e értelmük ezeknek az állásbörzéknek. A sok csalódott ember szerint nincs. Aki viszont lehetőséget kap, munkát talál, az úgy véli, igenis van.

Vadász Kávai Piroska, az önkormányzat szakmunkatársa elmondta, nincs adat arról, hány ember talált munkát a községben az állásbörzéknek köszönhetően, azt viszont tudják, hogy a munkaközvetítő adatbázisán módosítás történik. Egyelőre ugyanis, ha valakit egy évben négyszer vesznek fel 3 hónapra, és ennyiszer mondanak fel neki, akkor a hivatal úgy tartja számon, mintha abban az évben négy ember állt volna munkába.

Szerinte is az átképzés lehetne a megoldás, mert úgy tapasztalta, hogy szakemberekre szükség volna.