Harminc-egynéhány éve a Komunalac közvállalat végzi a szemétkihordást a magyarkanizsai község területén, illetve csak ott, ahol van szervezett kihordás (a városban, Horgoson és újabban Adorjánon).
Az egyetlen lerakó a községben a kishomoki, amelynek fenntartása, gondozása mind terhesebb feladat.
A szolgáltatás színvonalának növelése, a felhalmozódott gondok enyhítése végett írt ki az önkormányzat pályázatot a szervezett szemétkihordás végzésére.
Nyilas Mihály, Magyarkanizsa polgármestere tegnap sajtótájékoztató keretében számolt be arról, hogy a pályázók közül az osztrák érdekeltségű, törökbecsei Bratner cég adta a legkedvezőbb ajánlatot, így szeptember 1-jétől ez a cég nyújtja majd a szolgáltatást, mégpedig a község minden településére kiterjesztve.
– A Komunalac dolgozói féltek attól, hogy mi lesz velük, miután a vállalat hatásköréből kikerül a tevékenység. Szeretnénk eloszlatni a kételyeket: biztosítjuk róla a dolgozókat, hogy senkinek sem csorbulhatnak a jogai, sem azoknak, akik maradnak, sem azoknak, akik átkerülnek az új vállalathoz. Ugyanakkor a Komunalac többi tevékenysége megmarad, sőt, a zöldövezetek karbantartását és a parkosítást kiterjesztjük a falvakra is – jelentette ki Nyilas Mihály, hangsúlyozva, hogy fontos a dolgozók érdeke, ugyanakkor fontos az is, hogy a lakosság végre megfelelő szolgáltatást kapjon.
Kanyó Zoltán, a Komunalac igazgatója szerint érzelmileg nehéz átvészelni ezt a helyzetet. Be kell azonban látni, hogy egy ilyen kis közvállalat nem versenyezhet egy olyan céggel, amely hatalmas beruházásokra kész. Azt nem tudta megmondani, a 46 dolgozóból hányat vesz majd át az új szolgáltató, de azt igen, hogy a járműparkból három gépet meg fog vásárolni. A többire szüksége lesz a Komunalacnak, mert a horgosi határátkelőn továbbra is végzi a szemételtakarítást, valamint konténerei vannak a magyarkanizsai és a martonosi temetőkben.
Nyilas Leonov Anita, a községi tanács környezetvédelemmel megbízott munkatársa szerint az új szolgáltató beruházásai és tevékenysége tehermentesíti majd a községi költségvetést. A lakosok kannákat és a szelektív gyűjtésre színes zsákokat kapnak, ezeket hetente hordja el a vállalat a kishomoki telepre.
Arra az aggodalomra, hogy a külföldi érdekeltségű cég nem jótékonykodni, hanem keresni akar a szolgáltatással, a polgármester kijelentette: a hatályos előírások, valamint a megkötendő szerződés szavatolni fogja, hogy a szolgáltatás díját az önkormányzat hagyja jóvá. A pályázó által felkínált díjszabás egyébiránt kedvezőbb a Komunalac jelenlegi tarifáinál – mondta Nyilas Mihály, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy sikerült eloszlatni a közvállalat dolgozóinak kételyeit.
Úgy tűnik azonban, hogy nem teljes mértékben.
– Kész tények elé lettünk állítva. Tudjuk, hogy nem mi alapítottuk a vállalatot, hanem az önkormányzat. Több mint harminc éve végezzük a munkát, nem értjük, miért történik mindez. Elfogadni nem tudjuk most sem, de kénytelenek vagyunk tudomásul venni – mondta Rafai László, a közvállalat szakszervezetének elnöke.
Arra kérte az újságírókat, írják meg, amit a polgármester ígért.
Megírtuk.