Az ország energetikai stratégiájának több fontos eleme van. A legfontosabb a hazai törvények összehangolása az Európai Unió törvényeivel, ezzel megteremtve azokat a jogi feltételeket ahhoz, hogy a szerbiai energetikai rendszer teljesen integrálódhasson. Ide tartozik egyebek között a megújuló energiákról szóló törvény egyeztetése, és a villanyáram-hálózat felújítását szolgáló munkálatok folytatása és mihamarabbi befejezése, jelentett ki tegnap Újvidéken Petar Skundrić bánya és energetikaügyi miniszter a szerbiai energetikai stratégia Vajdaságra vontakozó részleteinek ismertetésre összehívott összejövetelen.
A miniszter azt is bejelentette, hogy hamarosan a végére érnek azoknak a tárgyalásoknak, amelyeket az egyik szlovákiai céggel folytatnak még egy szerbiai föld alatti földgáztározó építéséről. A tározó Szerbia tulajdonát képezné, az udvarnokival együtt fedné Szerbia hazai szükségleteit. A projektum további részleteit Skundrić nem kívánta felfedni.
Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke elmondta felszólalásában, hogy Vajdaságban nagyon sok a kihasználatlan energiaforrás, és ezek kiaknázására kell fektetni a hangsúlyt. Ezek közé tartoznak elsősorban a geotermális források, amelyekből Vajdaságban összesen 70 létezik. Az elkövetkező években az energetikai tervezet tartalmazza azt is, hogy mini vízi erőművek épüljenek a folyókon, a szélenergia kihasználására pedig a köztársasági minisztérium már megadta az energetikai engedélyeket – mondta Pajtić.
Megkérdeztük Pajtić urat, hogy mivel már régóta tervezik a szélenergia hasznosítását, és különböző projektumokat is elkészítettek, mikor láthatjuk már a szélerőműveket Vajdaságban?
– Ez idáig nem körvonalazódott a törvényes háttere a szélenergia hasznosításának, de mivel most ez megtörtént, a szélmalmok működésbe állítására nagyon gyorsan sor kerülhet, főleg a dél-bánáti térségben, ahol már elvégeztük a szükséges méréseket, és bebizonyosodott az, hogy érdemes szélmalmokat építeni. Biztos vagyok benne, hogy 2012-ig megépülnek ezek a szélerőművek – mondta Pajtić.
Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója arról számolt be, hogy a Déli Áramlat gázvezeték kiépítésével jelentős mennyiségű energiaforrás jut az országba, és ezzel Szerbia fontos gázszállító tényezővé válik egész Európában. A stratégia fontos részének tartotta még a földgázhálózat minél nagyobb bővítését Vajdaság területén, valamint azt is, hogy ha megépül a Déli Áramlat, és elegendő mennyiség áll majd rendelkezésre, az állam nemcsak a gázszámlák rendezésével tudja támogatni a hazai gazdaságot, hanem ingyen is szolgáltathatja a gazdaság serkentése érdekében.