Rögtönzött program ez a Globális Vállalkozói Hét alkalmából, részben gesztus a rendezvényt szervező világszervezet felé, részben a helybeli vállalkozók megszólítása, és annak prezentálása, hogy az ICR, a Magyarkanizsai Községfejlesztési Információs Központ vállalkozásfejlesztéssel is foglalkozik – mondta bevezetőjében Fejsztámer Róbert, a központ igazgatója azon az előadáson, amelyet helybeli vállalkozók számára tartottak Magyarkanizsán.
Munkatársa, Molnár Makai Krisztina, az ICR kis- és középvállalkozási fejlesztési tanácsadója elmondta, hogy a november 17. és 23. között megrendezett Globális Vállalkozói Hét alkalmával világszerte előadásokat, képzéseket, tréningeket, műhelymunkákat tartanak fiataloknak, akik innovatív elképzeléseiket szeretnék valóra váltani, valamint bátorítást igénylő kezdő vállalkozóknak és már befutottaknak, akik tovább szeretnének fejlődni. Hozzátette, hogy az ICR, amely alapítójának, a községi képviselő-testületnek a döntése alapján már Tisza Menti Információs Központ néven működik, nagy hangsúlyt helyez a kis- és középvállalkozások támogatására.
Molnár Makai Krisztina részletesen beszámolt a hazai és nemzetközi pályázati lehetőségekről. Felhívta a figyelmet, hogy az idén lebonyolított pályázatok nagy részét jövőre megismétlik, ezért a vállalkozóknak fel kell készülniük a kiírásokra, lehetőleg előre el kell készíteniük üzleti terveiket, előkészíteni a szükséges dokumentációt.
Külön felhívta a figyelmet a köztársasági minisztériumok, tartományi titkárságok, fejlesztési alapok pályázataira, és rámutatott, hogy nemcsak kedvező hitelfeltételek vannak, hanem esetenként vissza nem térítendő támogatások is. Rámutatott, hogy a garancialap általában úgynevezett sérülékeny csoportokat szólít meg, legutóbb például a munkanélküli nők vállalkozásait támogatta. Minderről az érdeklődők részletesen is tájékozódhatnak az érdeklődők a központ honlapján, awww.icr.rscímen.
A tájékozódás nagyon fontos, főként az aktuális törvényes előírások útvesztőjében, mondta Kaszás Judit, a Nagykikindai Gazdasági Kamara magyarkanizsai irodájának titkára, adótanácsadó, aki az ICR tanácsadója is egyben.
Előadásában részletesen kifejtette a vállalkozási formák, külön a kisipari műhely és a korlátolt felelősségű társaság közötti különbségeket. Ez elsősorban azért fontos, hívta fel a figyelmet, mert az adózás sokban függ attól, ki milyen jogi formában dolgozik. A vállalkozók nagy érdeklődéssel hallgatták, mik ezeknek a formáknak az előnyeik és hátrányaik. Megtudhattuk például, hogy műhely esetében nincs kötelező alaptőke (de anélkül aligha lehet műhelyt nyitni), az alapítási idő akár két napba belefér. Kft. esetében az alapítás egy hónapot is igénybe vehet. Az adótanácsadó elmondta, hogy jogi formát bármikor lehet ugyan váltani, de a legoptimálisabb idő az év vége.
Az előadások befejező részében Mengyán Szabolcs, a belgrádi SOKO Group Szabadkai Regionális Központjának igazgatója az NTRUS – a köztársasági internetes áru- és szolgáltatási piac – elnevezésű projektumot mutatta be.