Egy közösség fejlesztése átfogó stratégiai terv nélkül olyan, mint a hajó kormány nélkül - mondta Vadász Kávai Piroska, a magyarkanizsai község stratégiai fejlesztésének kidolgozásával megbízott munkacsoportok koordinátora azon a prezentáción, amelyen az idegenforgalmi fejlesztési programtervezetet mutatták be, még 2005-ben.
A terv kidolgozásában 85 helyi szakember vett részt, akik a község gazdasági és társadalmi helyzetével kapcsolatban elemzést készítettek, mielőtt megfogalmazták a legfontosabb irányelveket.
– Magyarkanizsa község fejlesztési terve a 2006-tól 2010-ig terjedő időszakot öleli fel. Legfontosabb célja a község versenyképességének növelése és a polgárok életminőségének javítása. A stratégiai dokumentum a meglévő állapotokból indul ki, ugyanakkor minden lehetséges erőforrást a jövőre összpontosít. A fejlesztési stratégia nem csupán a költségi költségvetés eszközeire, hanem külső források bevonására is támaszkodik. A terv kidolgozásakor alapvető fontosságú volt annak a meghatározása, mely gazdasági területek fejlesztése fogja leginkább gyorsítani a foglalkoztatás növelését. Az elemzések azt mutatták, a kis-és középvállalkozások, a kisipar ösztönzése, a korszerű és hatékony termelésen alapuló mezőgazdaság, valamint a külföldi és hazai vendégek fogadására és idevonzására alkalmas idegenforgalom vezethet eredményre – közölte Vadász Kávai Piroska, aki ma a községi közigazgatás gazdaságfejlesztéssel megbízott munkatársa.
Hozzáfűzte, hogy a stratégia megvalósítása az elmúlt két és fél év során különösen az infrastrukturális fejlesztések vonatkozásában hozott számottevő eredményeket, elsősorban a helyi úthálózat átépítése, továbbá a víz- és csatornarendszerek fejlesztése terén, ami előfeltétele a kiemelt gazdasági ágazatok felemelkedésének, ugyanakkor lehetőséget teremt a külföldi befektetések fogadására is.
– A közművek felújításakor és kiépítésekor az önkormányzat különös figyelmet fordít a kanizsai ipari zóna és a tervezett, mintegy 20 hektáros területű horgosi ipari park infrastrukturális szükségleteire. A Nemzeti Beruházási Tervből és főleg a Tartományi Nagyberuházási Alap eszközeiből az eddigi 20 millió dináros ráfordítás is ezt a célt szolgálja. Ezenkívül a község újabb pályázatokat nyújtott be az ügyviteli infrastruktúra kiépítésére, amelyek összértéke 100 millió dinár. Ugyanakkor jelenleg az önkormányzat több potenciális beruházóval tárgyal, akik idegenforgalomban és szolgáltatásfejlesztésben tevékenykednek. A kihasználatlanul álló, régi építőelemek gyártására emelt csarnok iránt is van érdeklődés, de a tulajdonjogi viszonyok rendezése az illetékes minisztériumnál lassan halad – mondta Vadász Kávai Piroska.
A Tartományi Fejlesztési Alap az idei évre 287 millió dinárt hagyott jóvá a községnek, ebből 14 projektum teljes vagy részbeni finanszírozása valósul meg. A beruházások egy része megkezdődött, mások már be is fejeződtek.
– A vállalkozások támogatására a stratégiai terv alapelveivel összhangban új intézmények jöttek létre: Magyarkanizsa Község Fejlesztési Alapja, amely a kis- és közepes vállalkozások, valamint a mezőgazdasági termelők kedvezményes hitelezését hivatott szolgálni, a Magyarkanizsai Községfejlesztési Információs Központ (ICR), a Turisztikai szervezet, a vállalkozói inkubátorház. Ezek az intézmények az elmúlt két év alatt megerősödtek, az idén bővítették hatáskörüket, hogy minél hatékonyabb munkát fejthessenek ki. Ez különösen az ICR feladatainak kiszélesítésében mutatkozik meg, hiszen egyre szerteágazóbb tevékenységet fejt ki a befektetők idevonzásában, valamint a meglévő, gazdaságfejlesztéssel megbízott intézmények együttműködés-fejlesztésének vonatkozásában is.
Vadász Kávai Piroska rámutatott: mivel a magyarkanizsai stratégiai terv előbb elkészült, mint az országos szintű, így mielőbb össze kell hangolni az azóta megfogalmazott nemzeti stratégiákkal, valamint a megváltozott gazdasági és egyéb körülményekkel. Ezt a feladatot pályázati eszközökből szeretnék elvégezni a jövő évben.