2024. november 25., hétfő

Játék pénztárcáinkkal

Újévi jókívánságok árkorrekciókkal
Már bizonyos, az idén nagy igyekezetet jelent majd megtartani a tervezett célinflációt

Lassan majd rájövünk, mit jelent mindennapjainkban az, amiről politikusaink már jó ideje beszélnek, történetesen arról, hogy az év első felében „gondok lesznek az inflációval“, hogy „túl fogja haladni a tervezett keretet“. Az új évbe még át sem léptünk igazán, máris szertefoszlott az egyetlen olyan remény, mely valaminek az esetleges olcsóbbá válása révén ébredt fel valamennyiünkben, s melyet olyan nagy odaadással hangoztattak még szilveszter előtt.

Már most biztosra vehető, hogy rövidesen megdrágul a déligyümölcs, hogy több pénzt hagyunk ott cigarettáért és italokért is, de nem csupán a vitamin és a mámor kerül az új évben többe, hanem a szépítkezés is, a kozmetikai cikkek ára is emelkedik, s a lakást is nehezebb lesz tisztán tartani, mert a tisztítószerek céduláin is felfelé kerekítik a számjegyeket a boltokban.

Piacliberalizálás ide vagy oda, most már túlsúlyban vannak azok a vélemények, melyek szerint az üzemanyag még véletlenül sem lesz olcsóbb. Egyesek olyan messzire is elmennek, hogy már drágulásról beszélnek – visszatért szépen, rendesen minden az újév előtti, megszokott kerékvágásba.

Már most biztosra vehető, hogy rövidesen megdrágul a déligyümölcs, hogy több pénzt hagyunk ott a cigarettáért és az italokért is, de nem csupán a vitamin és a mámor kerül az új évben többe, hanem a szépítkezés is, a kozmetikai cikkek ára is emelkedik, s a lakást is nehezebb lesz tisztán tartani, mert a tisztítószerek céduláin is felfelé javítják a számjegyeket a boltokban.

A cigaretta utáni jövedéki adó 17,2 dinár helyett dobozonként 26 dinár lesz

Elsejétől a beharangozottakkal összhangban emelték egyes termékek jövedéki adóját. A cigaretta esetében az eddigi 17,2 dinár helyett most dobozonként 26 dinárt tesz ki. Emelkedett a motorbenzinre, ólommentes motorbenzinre, európrémium, dízel és euródízel üzemanyagokra kivetett állami illeték is. A dohánygyárak, a fogyasztás csökkenésétől tartva, egyelőre tartózkodni látszanak az azonnali drágítástól, mégsem nevezhető kérdésesnek, hogy az rövidesen bekövetkezik majd.

A déligyümölcs és a számítógépek drágulását az adókedvezmények eltörlése okozza, az, hogy mostantól nem 8, hanem az általános 18 százalék sújtja ezeket a termékeket is. Elsején megdrágult bizonyos okmányok kiállításának a díja is, így többet kell fizetni a gépjármű-vezetői engedélyért és az új rendszámtáblákért is.

A déligyümölcsöt mostantól nem 8, hanem az általános 18 százalékos adó sújtja

Mégis, a polgárok zsebére a legnagyobb csapásként minden bizonnyal a villanyáram kilátásba helyezett csaknem 14 százalékos drágítása és a tejtermékek árainak váratlan emelkedése hat. Ez utóbbi esetben most, egyelőre, két-három százalékos drágulásról lehet beszélni, mely január 10-én lép érvénybe. A tejgyárak a feldolgozásra váró tej felvásárlási árának az emelkedésével magyarázzák ezt a lépést.

Mindennek ellenére, nem kizárólag kedvezőtlen dolgok történtek 2011 hajnalán. A fekete humor minden eszközét mellőzve, csupán említsük meg, hogy az elhunytak temetkezésére az év első három hónapjában nagyobb támogatási összeget utalnak át a nyugdíjas családtagjainak. Mindemellett, hamarosan emelkedik maga a nyugdíj is, kétéves befagyasztás után ugyanis elérkezett az IMF által jóváhagyott első korrekció ideje. A januárban postázandó decemberi csekkeken két százalékkal lesz magasabb a végösszeg, ami annyit jelent, hogy a 21 700 dináros országos átlagnyugdíj e hónapban 540 dinárral lesz magasabb. A 11 000 dinárt kitevő legalacsonyabb nyugdíjak februárban további egyszázalékos „löketet“ kapnak.

Megszüntették a mobiltelefon-szolgáltatásokat sújtó tízszázalékos krízisadót is, így 28 helyett újra csupán 18 százalékot számolnak fel a telefonálás, üzenetküldés után. Csökkent az Európából érkező használt gépkocsikra, háztartási berendezésekre, számítógép-monitorokra, öltözködési cikkekre kirótt vámilleték is, legkevesebb 6, legfeljebb 22 százalékkal kevesebbet tesz ki a vám elseje óta.

A kedvezmények, úgy tűnik, mégsem hatnak olyan erősen, mint a drágulások. A Vöröskeresztnél közölték, hogy az eddigi 21 ezerről 30 ezerre nőtt a népkonyha használóinak a száma, s arra számítanak, hogy ez a szám tovább emelkedik majd, mert 2011 eleje nem kecsegtet olyan javulási lehetőségekkel, mint amilyenekkel 2010. Az idén mindenki a Telekom eladásától várja a megváltást, ezzel jelentős tőke érkezik majd az országba, ami kihúzhat bennünket, ha csak egy bizonyos időre is, a csávából. De gondolt-e valaki arra, mi lesz, ha jövőre sem javul némileg a helyzet?

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás