A tartományi foglalkoztatásügyi és nemi egyenlőségi titkárnál a múlt heti látogatás után tegnap ismét svéd szakszervezetek képviselői jártak. Újvidéki tartózkodásuk célja ezúttal a városi szakszervezettel közösen kivitelezett projektummal kapcsolatos megbeszélések voltak. Miroslav Vasin megelégedéssel jelentette ki, egyre fokozottabb az együttműködés a svédekkel, és ez sokat jelent a rendszerváltás folyamatában lévő ország számára.
Emlékeztetett, a svéd segítség, az ott alkalmazott modell jól jött a menekültkérdés megoldásában itt Vajdaságban. A titkár fogadta Mikael Stennovistet, a LO IF Metall szakszervezet vezetőjét, Arne Nilssont, az ITA svéd technológiai egyetem képviselőjét, valamint Eric Rynesradot, a skandináv állam ombudsmani megbízottját. A megbeszéléseken részt vett Drago Đokić, az Újvidéki Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke is, aki az újságíróknak röviden összefoglalta az együttműködés lényegét.
– Svéd partnereinkkel már három éve kapcsolatban vagyunk, s folyamatosan dolgozunk az újvidéki szakszervezeti oktatóközpont megvalósításán. A központ olyan kurzusokat biztosítana, melyek a szakszervezet és más nemkormányzati szervezetek tagjainak nagy segítséget nyújtanának abban, hogy alkalmasabbá váljanak a szociális dialógus kialakításához, választ adjanak az európai csatlakozás kihívásaira. A projektum már a végső fázisában van, a helyet a szakszervezet Arse Teodorović utcai épületében biztosították, jelenleg a projektum befejezése körüli részletek egyeztetése folyik – nyilatkozta a szakszervezet elnöke.
Đokić szerint e központ hasznát nem csupán a szakszervezet vagy Újvidék látná, hanem az egész tartomány is. Arra a kérdésre, hogy mikorra várja a központ megnyitását, az önálló szakszervezetek szövetségének elnöke elmondta, remélhetőleg még az idén megkezdi működését, a finanszírozási kérdések megválaszolása azonban még folyamatban van.
Arne Nilsson, az ITA képviselője annyit árult el, hogy még nem tisztáztak mindent, de bizonyos, hogy a felvilágosítás több formája is helyet kap majd, a lényeg megtanítani az embereket arra, hogyan tudnak megfelelő kommunikációt, sikeres együttműködést kialakítani, s ebben a svédországiak vezető szerepet vállalnak.
Vasin hangsúlyozta, Vajdaság a passzív foglalkoztatási modellt aktívra cserélte az elmúlt időszakban, vagyis nem munkanélküli segélyek osztogatása a céljuk, hanem a munkahelyteremtés serkentése. Ennek a változásnak az eredménye lesz az Osztrák Fejlesztési Ügynökség segítségével az idén Újvidéken nyíló, munkanélküliek továbbképzését szolgáló tartományi kiképzőközpont is.