2024. november 26., kedd

Tenderjátszma

Ki is építi a dimitrovgradi kerülőutat?
Tizenkét cég pályzott az útszakasz megépítésére

Az egyszerre esélyesnek és esélytelennek tartott osztrák Alpina útépítő vállalat meglepő húzását követően nem lehet bizonyossággal állítani, sikeresen lezajlik-e majd a meghirdetett versenypályázat.

Hosszú ideje tartanak a spekulációk, melyik pályázó nyeri el a Dimitrovgrad körüli kerülőút kiépítésének munkáját, a szerbiai porondon igencsak problémásnak nevezhető osztrák Alpina, vagy valamelyik másik jelentkező cég, a tizenkét pályázó közül. Ami az ajánlatok pénzügyi vonzatát illeti, az osztrákoké a legkedvezőbb ajánlat, s ez, kétségbevonhatatlanul, fel is bátorította őket, mondjuk úgy, egy szokatlan viselkedésforma alkalmazására.

Az összesen 5,8 kilométeres útszakasz kiépítését az Alpina 2,9 milliárd dinárért, a horvát Konstruktor 3 milliárdért, a szlovén SCT 3,2 milliárdért, az ugyancsak szlovén Primorje 3,4 milliárdért, a hazai Planum elnevezésű konzorcium 3,7 milliárdért, az osztrák Strabag pedig kereken 5 milliárd dinárért tudná elvégezni. Annak ellenére, hogy az Alpina ajánlata a legelőnyösebb, sokan már közvetlenül pályázatuk beadása után követelték a vállalat kizárását a versenyből, a Horgos–Požega autóút kiépítéséről szóló szerződés tiszteletben nem tartása miatt. Miután a szerb kormány, elégedetlensége miatt, felbontotta a szerződést a vállalattal, az Alpina peres eljárást indított ellene. Kiderül, hogy ez az eljárás hogyan végződik majd, egyre valószínűbb azonban, hogy az osztrákok, ennek kihasználásával, szeretnének minél előnyösebb helyzetet teremteni maguknak a most zajló tenderen.

FURCSA LÉPÉS

Ez akkor vált világossá, amikor is az Alpina furcsa lépésre szánta el magát, s bejelentette: megnyerték a tendert, s cserébe egy teljes évre befagyasztják a kormány ellen indított pert Párizsban. A reakciók nem maradtak el, a közvélemény többé-kevésbé elítélte az átlátszó döntést, azonban kétségkívül tanúsított egy bizonyos megértést is az ügy iránt, az ajánlat ismeretének és az Alpina „kedvességének“ fényében. Meglepetést, mindenesetre, csak keveseknek okozott az ügy efféle lefolyása.

A meglepetést sokkal inkább a kormány és a 10-es közúti folyosó elnevezésű vállalat bejelentése okozta, mely egyértelműen cáfolta az Alpina bejelentését, s azt, hogy egyáltalán döntés született volna a dimitrovgradi kerülőút kapcsán. A tender még tart, van idő a döntés meghozatalára, azt megelőzően alaposan át szeretnék még tekinteni a beérkezett pályázati dokumentációkat – közölték az illetékesek.

Csak találgatni lehet, mi késztette az Alpinát egy ilyen bejelentés megtételére, taktikai lépés volt-e, mellyel egy olyan üzenetet szeretett volna küldeni a kormánynak, melyben határozottan kiállnak a „valamit valamiért“ elv mellett, vagy, esetleg, valóban volt valami alapja a közleménynek, netán egy kormányhoz közeli hír. Az osztrák útépítő cég, úgy tűnik, szeretné minél gyorsabb döntéshozásra kényszeríteni a kormányt, ami a szakértők szerint kicsit sem meglepő, mert minél tovább gondolkozik a kormány, annál kevesebb eséllyel dönt az Alpina mellett. Hogy ez a trükk jobb vagy rosszabb helyzetbe állította az Alpinát, csak a végleges döntés ismeretében derül majd ki.

A 10-es korridor vállalatnál is meglepődve értesültek a hírről, s közölték, csak a Világbank véleményének megérkezését követően hozhatnak végleges döntést. Az efféle, meggondolatlan lépések a tender visszavonásával is járhatnak, mondták.

Az Alpina is próbálja védeni magát. Nevenka Sinđić, a vállalat belgrádi képviseletének igazgatója a sajtó képviselőinek elmondta, a szerb kormány lépett kapcsolatba a cég bécsi központjával, nem kívánta azonban pontosítani, ki közölte a tender elnyeréséről szóló hírt.

A helyzetelemzők szerint, ez a „kis kitérő“, az erről szóló kijelentések ellenére sem fogja komolyan kérdésessé tenni a tender sikeres lezárását. Elsősorban azért, mert az autóút kiépítését pénzelő Világbankot nem a marketingfogások, hanem a szükséges papírok biztosítása, valamint a tender meghirdetése során támasztott feltételek teljesítése érdekli.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás