2024. szeptember 8., vasárnap

Licenc nélkül mihez kezdenek?

Az év végén lejár a számvevőségi szolgáltatásokat nyújtók regiszterébe való bejegyzés határideje

A számviteli törvény rendelkezései szerint üzleti könyveket csak olyan ügynökségek vezethetnek, melyek legalább egy, licenccel rendelkező számvevőt alkalmaznak. A Szerbiai Könyvelők és Revizorok Szövetségének adatai szerint eddig 34.283 személy szerezte meg e tömörülés tanúsítványát, a Gazdasági Nyilvántartási Ügynökség (APR) viszont azt közölte, hogy náluk 2687 olyan cég, illetve vállalkozó regisztrált, amely számvevőségi szolgáltatásokkal foglalkozik, azaz ennyinek van kamarai engedélye. Egyes számvevők a törvény alkalmazásának elhalasztását szorgalmazzák, de a Szövetségben azt mondják, erre nincs szükség, a hazai gazdaság számára éppen elegendő a munkaengedéllyel rendelkező, hivatásos számvevők mostani létszáma.

Pero Škobić, a számvevői szövetség főtitkára szerint tízszer annyi számvevő van az országban, mint amennyire a törvény értelmében szükség van. „A könyvelőségi ügynökségek, könyvviteli irodák tulajdonosainak egy kisebb csoportja méltatlankodik az új törvényi rendelkezések miatt, ők mindeddig bojkottálták az előírásokat, most viszont az állam rendet szeretne tenni ezen a területen. A törvény kimondja, hogy a számviteli cégeknél elegendő, hogy csupán egy személynek legyen tanúsítványa, például a cég tulajdonosának vagy egy alkalmazottnak. Ha valaki még nem rendelkezik licenccel, levizsgázhat a Szerbiai Könyvelők és Revizorok Szövetségénél.” Becslések szerint Szerbiában ma 7500–8000 számviteli cég és vállalkozó működik. Azok, akik az utóbbi években vizsgáztak, azt mondják, nem könnyű tanúsítványt szerezni. Jovan Beara számvevő úgy tudja, hogy többnyire a kis, egy alkalmazottal dolgozó cégek követelik a törvény alkalmazásának elhalasztását. „Ezeknek korábban nem is volt szükségük licencre, de a vállalkozásoknak már néhány éve kettős könyvvitelt kell vezetniük, így az engedély megszerzése is eléggé szigorú. Vannak, akik már régen letették a vizsgát, de ma sincs bizonylatuk. Nekik tudniuk kell, hogy ezt kikérhetik a számvevői szövetség archívumából”.

A Szerbiai Munkáltatók Uniója nem támogatja a törvényi előírások alkalmazásának halogatását. Mint képviselői mondják, volt elég idő arra, hogy mindenki alkalmazkodjon a jogszabályhoz, és a halasztás nem lenne tisztességes eljárás azokkal szemben, akik betartották a határidőket. A munkaadóknak érdeke, hogy a munkájukat professzionálisan végző ügynökségekkel dolgozzanak.

A Pénzügyminisztérium már egy évvel ezelőtt emlékeztette azokat a számvevőségi szolgáltatásokat végző jogi személyeket és vállalkozókat, akik még nem tettek eleget törvényes kötelezettségüknek, azaz tevékenységüket nem hangolták össze a számviteli törvénnyel, hogy 2023. január 1-jéig kérvényezniük kell a munkaengedélyt, illetve bejegyzésüket a számvevőségi szolgáltatásokat végzők regiszterébe. Azokra, akik nem tartják magukat a törvény rendelkezéseihez, pénzbírság róható ki gazdasági vétségért: jogi személyekre 100.000–3.000.000 dinár, vállalati felelős személyekre 20.000–150.000, vállalkozókra pedig 100.000–500.000 dinár.