A Nemzetközi Visegrádi Alap az idei évre hatmillió euró értékű keretet hagyott jóvá támogatási programok, ösztöndíjprogramok, művészek és egyetemek támogatására. A program nyújtotta lehetőségeket ismertették a tegnapi sajtótájékoztatón az újvidéki Master Központban, az Európai Ügyek Irodájában. Predrag Novikov, az iroda igazgatója hangsúlyozta az idei hatmilliós pénzügyi keret jelentőségét, s felhívta a figyelmet arra is, hogy a teljes nemkormányzati szektor pályázhat, azonkívül a helyi önkormányzatok, s ami különösen ritkaságnak számít, a magáncégek is. Novikov elmondta, a következő pályázatleadási határidő március 15-én lejár, de június 1-jén meghirdetik a program ez évi második ciklusát. Az Európai Ügyek Irodája kész minden érdeklődőnek segítséget nyújtani, hogy még az első ciklus pályázati lehetőségét is ki tudják használni – tette hozzá.
A pozsonyi székhelyű Nemzetközi Visegrádi Alapot a Visegrádi Négyekhez (V4) tartozó államok, azaz Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kormányai alapították meg 2000 június 9-én. Az alap azzal a céllal jött létre, hogy népszerűsítse, segítse a visegrádi államok közötti, valamint a visegrádi államok és más országok, különösen az uniós csatlakozásra várók közötti együttműködést. Különös hangsúlyt fektetnek a kelet-európai, a nyugat-balkáni és dél-kaukázusi területre, közös kulturális, oktatási és tudományos projektek, egyetemi csereprogramok, határon átívelő együttműködési projektek és idegenforgalmi promóciós programok támogatása révén.
2010-ben a visegrádi alap költségvetése 6 millió eurót tesz ki, mely keretet a tagországok egyenlő arányú hozzájárulásai alakítják ki. Háromféle visszatérítés nélküli támogatási programot, ugyancsak háromféle ösztöndíjprogramot és művészeknek, egyetemeknek szánt támogatási programokat irányoztak elő az idén.
A visegrádi alap szemináriumok, konferenciák, fesztiválok szervezéséhez, kutatások folytatásához, publikációk megjelentetéséhez tud támogatást nyújtani. A visszatérítés nélküli támogatási program három különböző juttatást különböztet meg egymástól: a kisebb, a standard, illetve a stratégiai visszatérítés nélküli támogatásokat. A kisebb támogatásokra szánt keret 512 ezer euró, egy-egy támogatás maximális összege pedig ötezer euró lehet. A standard támogatásokra 2,2 millió eurót hagytak jóvá a visegrádi államok, s a projektenkénti támogatás nem lehet kisebb 5001 eurónál. 300 ezer eurót tesz ki a stratégiai visszatérítés nélküli támogatások pénzügyi kerete, e kategória esetében 50 ezer eurós támogatásokat hagynak jóvá a 12–36 hónapos kivitelezési határidővel meghatározott pályázatokra. A www.visegradfund.org honlapon mindezzel kapcsolatban részletesebb információk is kaphatók.
Mindhárom támogatási kategóriára egyaránt jellemző, hogy a jóváhagyott, vissza nem fizetendő összeg nem haladhatja meg a projekt kivitelezéséhez szükséges összeg 50 százalékát.