A Vojvodina Hotel, amely Újvidék legpatinásabb szállodájának számít, a minapi Belgrádban megtartott árverésen új gazdára talált. A kikiáltási áron túl csak egy kicsivel adott többet érte az a szerb–montenegrói konzorcium, amely nemrég a szintén újvidéki Putnik Szállodát is megvásárolta. A Vojvodina Hotel 136 millió dinárért kelt el, a becsült ára ennek a négyszerese.
Az újvidéki Vojvodina Szálló új tulajdonosának pontos kilétét homály fedi. Az épület egy konzorcium kezébe szállt át, amely nemrég a Putnik Szállót is megvásárolta. Újvidéken egyes körökben arról beszélnek, hogy az üzlet mögött egy vitatott előéletű szerb üzletember áll.
Különben, a közös új tulajdonoson kívül, a Putnik és a Vojvodina szállodák esetében több hasonlóság is van. Mindkét szálloda Újvidék legszűkebb központjában található, a második világháború után az új kommunista hatalom mindkettőt elkobozta addigi tulajdonosától, és a Putnik, valamint a Vojvodina is majdnem áron alul kelt el. A Vojvodina Szálloda megvásárlásával tulajdonosa több mint 1400 négyzetméternyi hasznos területtel rendelkező szállodához jutott a tartományi székváros szívében.
Az új tulajdonos, akinek ezek mellett tulajdonában van a szabadkai Palić idegenforgalmi vállalat, valamint a budvai Maestral turs, a szerződés értelmében a megvásárolt hotelbe a vételáron kívül további 100 millió dinárt köteles beruházni. Nebojša Jestrović, a szabadkai Palić Szálloda igazgatóbizottságának elnöke az aukció után azt nyilatkozta, hogy az új tulajdonosnak az a célja, hogy a szállodát minél előbb négycsillagos szintre fejlesszék. Ezek a tervek a Putnik Szállóval is, amelyből nemsokára – elmondásuk szerint – luxus hotel lesz, szaunák, medencék és egyéb szolgáltatások állnak majd a látogatók rendelkezésére. Jestrović elmondta, hogy tisztában van a szálloda körüli rendezetlen tulajdonjogi gondokkal, de szerinte ezekre az állam hamarosan megoldást talál.
Ebben reménykednek a szálloda épületének egykori tulajdonosai is, a Dunđerski család tagjai, akik elismételték állásfoglalásukat, amit a Putnik Szálloda eladása után nyilvánosságra hoztak:
– Nem tudjuk, hogy ki az új tulajdonos, és vele nincs is semmi dolgunk. Mi a szerb állam ellen folytatunk eljárást, mert az nacionalizálta tulajdonunkat a második világháború után, és úgy látszik, hogy most folytatja ezt a hagyományt – mondta a Nikola Tanurdžić, az öt örökös egyike.
A másik örökös, Lazar Dunđerski azt sem zárja ki, hogy az ügyet a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság elé viszik:
– Már többször figyelmeztettük az államot a vagyon-visszaszármaztatási törvény alkalmazására, ugyanis a háború után jogellenesen vették át a szállodákat. Amennyiben megnyerjük a pert, az államtól kártérítést kérünk. Ha pedig a hazai bíróságok nem akarják megoldani a vitát, Strasbourghoz fordulunk – hangoztatta Dunđerski.
Lazar Dunđerski örökösei már évek óta azt bizonygatják, hogy a Vojvodina Szálló az ő tulajdonuk, és hogy a háború előtti tulajdonostól átveréssel vették el.
Ez a gyönyörű épület a melléképületekkel ajándékozási szerződéssel jutott az állam tulajdonába akkor, amikor Dunđerski a börtönbüntetését töltötte. A nagybirtokos örökösei és a jogi képviselői azt állítják, hogy ilyen szerződés sosem létezett, kész átverés az egész.