2024. augusztus 17., szombat

Több vagy kevesebb?

Ellentmondásos adatok a munkanélküliségről Nagybecskereken

A legutóbbi nagybecskereki állásbörzén (Fotó: Kecskés István)

A munkanélküliek számáról ellentmondásos adatok láttak napvilágot Nagybecskereken. A Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat nagybecskereki hivatalának a legfrissebb kimutatása szerint a Közép-bánáti körzetben kevesebb a munkanélküli, mint amennyi egy évvel ezelőtt volt. Ugyanakkor a szakszervezet a gazdaság további romlására figyelmeztet, miközben újabb elbocsátási hullám kezdődött. Nyilván mindkét helyzetképnek megvan az alapja, de a vállalatokból érkező hírek inkább a szakszervezet borúlátó jóslatait támasztják alá.

A Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat adatai szerint június végén a Közép-bánáti körzetben 18663 személy volt munka nélkül. A tavalyi év azonos időszakához képest ez 1240-en személlyel kevesebb. A szolgálat szerint ehhez nagyban hozzájárultak az aktív foglalkoztatási intézkedések, az önfoglalkoztatás és a külföldi beruházásokat és a kivitel serkentését segítő alappal (SIEPA) kötött támogatási szerződések. Ez utóbbiak között a legjelentősebb az autóiparban dolgozó német Draxlmaier kompánia, amelynek nagybecskereki gyára a legnagyobb zöldmezős beruházás Szerbiában. Az új ipari övezetben 2008. nyarán kétszáz dolgozóval kezdték. Jelenleg 1600 dolgozójuk van és Vajdaság legnagyobb munkaadói. További bővítéseket terveznek, 2018-ra négyezer dolgozót szándékoznak foglalkoztatni. A német kompánián kívül a SIEPA támogatta az olasz–román érdekeltségű törökbecsei cipőgyárat (Serbia manifatture) és a haleledelt gyártó szécsányi Eko-fid gyárat.

Eközben a több községet fedő Önálló Szakszervezeti Szövetség nagybecskereki tanácsa borúlátó jóslatokat közölt. Mirko Malešev a szakszervezeti tanács elnöke szerint az utóbbi néhány hét alatt veszélybe került több mint 1200 dolgozó munkahelye. Súlyos válságba jutott a Begej hajógyár, amely felmondott 80 meghatározott időre alkalmazott dolgozónak, 160-an pedig kényszerszabadságon vannak. Csődeljárás előtt áll a Jugoremedija gyógyszergyár, amelyben a 460 dolgozó a decemberi béreket kapta meg utoljára, hónapok óta sztrájkolnak a Budućnost nyomda dolgozói, a bérek késése miatt pedig nagy a bizonytalanság a Vojvodinaputban is.