2024. július 17., szerda

Megvásárolták, még sincs gazdája a nagybecskereki IPOK-nak

Kétszáz dolgozó sorsát érinti a huzavona (Fotó: Kecskés István) A nagybecskereki IPOK kukoricafeldolgozó gyár dolgozói csütörtökön arra szólították fel az állami szerveket és intézményeket, hogy a lehető legrövidebb időn belül tegyék lehetővé, hogy a gyárat vegye birtokba az új tulajdonos, a pancsovai Almeks kompánia, hogy még a kukoricafeldolgozó idény kezdetén folytathassák a termelést. Ellenkező esetben felbecsülhetetlen kár érheti a régió legnagyobb keményítőgyárát.

Aleksandar Olujić, az IPOK egykori dolgozója az Önálló Szakszervezet irodájában megtartott sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy június 29-én az Almeks társaság 959 millió dinárért megvásárolta a nagybecskereki keményítőgyárat. Az árverés kezdőára 576 millió dinár volt. Ez volt a kukoricafeldolgozó gyár első eladási kísérlete, miután a hitelezők az átszervezés helyett a csődbe jutott gyár vagyonának eladása mellett döntöttek. A pancsovaiak licitáltak legtovább, egymillió dinárral megelőzve a belgrádi Agranát. Rajtuk kívül a niši AIK Bank és a Kartonval is meg akarta vásárolni az IPOK-ot, amely tavaly kibérelte a csődeljárás alatt álló gyárat, felújították a berendezést és (ideiglenesen) újraindították a termelést.

A győztes kompánia képviselője az árverés után nem nyilatkozott a terveiről, csak annyit tudni, hogy folytatják a kukorica feldolgozását és a keményítőgyártást Nagybecskereken.

A sikeresnek tűnő eladásnak az egykori dolgozók is örültek, abban reménykedve, hogy az új tulajdonos mielőbb újraindítja a termelést és visszatérhetnek a munkahelyükre.

Azóta már eltelt több mint két hónap, de az új tulajdonos még nem vette át a gyárat. A késést az okozza, hogy a szerbiai Versenyvédelmi Bizottság nem foglalt állást arról, hogy a nagybecskereki keményítőgyár átvételével monopolhelyzetbe kerül-e a pancsovai társaság, melynek már tulajdonában van egy hasonló kapacitás Torontálalmáson (Jabukán). A dolgozók azt a választ kapták a bizottságtól, hogy péntekig állást foglalnak az ügyben.

A csődeljárás az IPOK-ban – az ország széteséséig az egykori Jugoszlávia legnagyobb keményítőgyárában – tavaly áprilisában kezdődött, az adóhivatal kezdeményezésére.