A nevében még Jugoszláviát idéző és őrző szerbiai légiforgalmi társaság, a JAT (Jugoslovenski aerotransport) egyre közelebb kerül a szakadékhoz, s egyelőre remény sincs arra, hogy akad egy jó vevő, aki hajlandó néhány millió dollárért szárnya alá venni a vállalatot.
Erre a magyarázat abban keresendő, hogy a JAT évek óta nyakig úszik az adósságban, s a legfiatalabb gépe is immár legalább húszéves. Annak érdekében, hogy kelendővé váljon, elsősorban meg kellene szabadulnia a hatalmas hitelektől, másrészt pedig jelentős előrelépésnek kellene történnie a flotta felfiatalítását illetően. Ez a két tétel azonban jóval meghaladja a hazai légi közlekedési vállalat anyagi lehetőségeit, s jelenleg (már ki tudja mióta) az államnak sincs pénze egy újabb tőkeinjekcióra.
Az kétségtelen, hogy az állam mindenképpen túl szeretne adni a JAT-on. Azonkívül, hogy augusztus óta hatályos a versenytárgyalásra való felhívás, a társaság vezetősége nemrég hatvan lehetséges vevő címére általános tájékoztatást küldött azzal a nem titkolt reménnyel, hogy a kiszemeltek közül valamelyiknek felkelti az érdeklődését. A tender néhány nap múlva lejár, de még egyetlen érdeklődő sem jelentkezett. Ugyanez a helyzet a tájékoztatottakkal. A jelek szerint az információt félredobták és nem foglalkoznak vele.
Pedig korábban voltak bizonyos arra mutató jelek, hogy sikerül stratégiai partnerre lelni, hiszen egyes találgatások szerint a lett, korábban pedig az orosz légitársaság is érdeklődött a JAT eladásával kapcsolatban, újabban pedig az azerbajdzsániakról cikkezik a sajtó mint lehetséges vevőkről. A lett vállalatról kiderült, hogy a tavalyi évet 48 millió euró veszteséggel zárta, ami a világgazdaság alakulásával kapcsolatos előrejelzések szerint rossz ómen, hiszen a szakemberek szerint aligha kerülhető el egy újabb nagyméretű visszaesés. Pénzük tehát a letteknek nem lesz az adásvétel lebonyolítására. Habár az orosz Aeroflotról nem érkeztek hasonló hírek, a „nagy testvér” cége eleddig nem nyilatkozott. Pletykaszintű hírek röppentek fel a török, majd az indiai légitársasággal kapcsolatosan is, de érdemleges nyilatkozat egyik részről sem hangzott el.
A tárgyilagosság érdekében azonban azt is el kell mondani, hogy a JAT-nak van egy komoly „értéke” a világpiacon, ugyanis a sokkal korábbi években számos nagy reptéren jogot vásárolt a landolás és a felszállás közötti időtartamra, ami – szakemberek szerint – a jelen körülmények között és az egyre nagyobb légi forgalom miatt akár 30 millió eurót is érhet.
A honi társaság vezetői azonban máshol látják a kiutat. Szerintük a világ légi forgalma a következő évtizedben öt-hat világcég köré fog csoportosulni. A legjobban fizető interkontinentális járatokat a Lufthansához és a British Airwaishez hasonló vállalatok fogják uralni, a földrészek és az országok városai között lebonyolítandó légi forgalmat pedig majd nagylelkűen átengedik a kisebb, hozzájuk csapódóknak. Nos, a „vazallusok” e csoportjában kaphat esetleg helyet a JAT is.
Hogy mi lesz a hatalmas adóssággal és a kivénhedt repülőgépeivel? Hát… azt egyelőre senki sem tudja.