2024. november 21., csütörtök

Nem állnak le a Belgrád–Budapest gyorsvasút munkálatai

A meghatározott ütemterv szerint halad a Belgrádot és Budapestet összekötő gyorsvasút építése – cáfolta meg a korábbi médiahíreszteléseket Tomislav Momirović kereskedelmi miniszter a Vajdasági RTV műsorának vendégeként. A magyar sajtóból kiindulva ugyanis olyan információk keringtek a napokban, hogy a biztonsági rendszert és a vonatok ellenőrzését a kínai kivitelezők nem tudják megvalósítani az európai szabványoknak megfelelően, és ezért leállították a munkálatokat. Ez egyszerűen nem igaz – mondta a miniszter. Hozzátette: az Európai Unió természetesen nem nézi jó szemmel a megvalósuló kínai befektetéseket, hisz egyes uniós cégek szintén érdekeltek lennének a projekt megvalósításában. Épp úgy, ahogy a kínaiaknak is érdeke befejezni a megkezdett beruházást – mondta Momirović.

Újságírói kérdésre a miniszter kitért az inflációra is, amely „folyamatosan csökken, az év végéig nyolc százalékra esik, a következő évben pedig 2-6 százalék körül mozog majd”. Az előrejelzés ismertetésekor hangsúlyozta azt is, hogy az infláció nem csak Szerbiát érinti: a globális probléma az orosz–ukrán konfliktus miatt következett be és egész Európát sújtja, de legfőképpen a keleti és dél-keleti országokat – emlékeztetett a tárcavezető.

Momirović kifejtette véleményét a koszovói helyzetről is: „kiléptünk abból a periódusból, amikor még tiltották a szerbiai termékek forgalmazását, de beléptünk a humanitárius válságba” – fogalmazott. A prištinai önkormányzat ideiglenes intézményei ugyanis Koszovó északi részein nemcsak az áruforgalmat állították le teljesen mértékben, de az emberek mozgását is ellehetetlenítették – állította a miniszter, aki szerint négy északi község teljes etnikai tisztogatását készítik elő. „A szerbeket épp oly tervszerűen kényszerítik a kitelepedésre, mint ahogyan megtörtént ez a kilencvenes években Horvátországban, illetve Bosznia-Hercegovinában is” – mondta a miniszter.

A kérdésre, hogy komolyan kell-e venni az unió szankciós fenyegetéseit, Momirović kiemelte, hogy Szerbiára továbbra is nagy nyomás nehezedik. Az állam álláspontja azonban változatlan úgy az Oroszország ellen követelt szankciók bevezetését illetően, mint ahogyan Koszovó tekintetében is. Utóbbinál egyszerűen muszáj visszatérni a tárgyalások folytatásához – mondta a tárcavezető. Hozzátette: a konstruktív hozzáállással megmutatjuk, hogy „meg kell valósítani a brüsszeli megállapodást, és életbe kell lépnie a szerb községek közösségének ahhoz, hogy egyáltalán beszélni lehessen a régió stabilitásáról”.

A miniszter ugyanakkor kiemelte, hogy az álláspontok megtartásával Szerbiának továbbra is elsődleges célja, hogy az unió tagállama legyen. Húsz év tapasztalat azonban azt sugallja, hogy erre a következő 4-5 évben sem kerül sor – utalt a folyamatos elodázásra Momirović, aki szerint ezért új gazdasági együttműködések megvalósítására van szüksége az országnak ahhoz, hogy a lakosok életszínvonalát növelni tudja. Így az uniós partnerek tekintetében az egyeztetések első pontja alatt mindig megtárgyalják, hogy hány európai követelményt sikerült teljesítenünk, és csak ezután beszélgetnek a csatlakozási kilátásokról. Másrészről viszont szükségünk van Kínára is, hisz innen érkeznek a beruházások, és ez az együttműködés szavatolja az új autóutak, gyárak, gyorsvasutak megvalósítását – magyarázta a kereskedelmi tárca vezetője.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Fotó: Beta