Szerbiában a nagy szárazság és a kevés öntözés miatt a mezőgazdasági ágazat nem jól zárja az évet, ami hatással lesz a gazdasági növekedésre. A szerb kormány elhanyagolja a mezőgazdaságot, és nagyobb figyelmet fordít a mesterséges intelligencia fejlesztésére – írja a Biznis és finansije hírportál.
A tavalyi mezőgazdasági összeírás alapján Szerbiában a termőföldek mindössze 8,3 százalékát öntözik. Az agrártermelés tavaly 8,7 százalékkal növekedett, a szántóföldi növénytermesztés 12 százalékkal, ami kárpótolta a jószágtenyésztés 5 százalékos visszaesését.
Szerbiában a jószágállomány folyamatosan csökken. Tavaly a szarvasmarha-állomány több mint 9 százalékkal csappant meg 2022-hez képest, azaz 75 ezer egyeddel, a fejőstehenek száma pedig több mint 10 százalékkal.
A sertéságazatban a visszaesés még szembeötlőbb. Szerbia 526 ezer sertést veszített el egy év alatt, vagyis ötödével csökkent a számuk tavaly. A malacoké 17 százalékkal csappant meg, de a kecskék és a tojótyúkok száma is csökkent, a juhok száma pedig azonos szinten maradt.
A gazdákat tavaly és az idén is szárazság sújtotta, a fogyasztókat pedig drágulás. A zöldségfélék ára átlagban 20 százalékkal ugrott meg, a tej 23 százalékkal drágult, a tojás 18, a sertéshús pedig 17 százalékkal.
Az agrárágazat kivitelében 60 százalékban vesz részt a primáris mezőgazdasági termelés, az értéke tavaly csaknem 2,9 milliárd euró volt, ami 13 százalékos visszaesés 2022-hez képest.
A kivitel tekintetében évek óta élen jár a málna, 10 százalékos részesedéssel. A gabona exportjának értéke 2022-ben még 694,6 millió eurót tett ki, tavaly pedig 440,8 millió euróra csökkent.
A kivitellel ellentétben a behozatal esetében minden kategóriában növekedést jegyeztek. Tavaly a primáris agrártermékek behozatala több mint 7 százalékkal nőtt 2022-hez képest, s összesen 50 százalékkal az ötéves átlaghoz képest. Szerbia leginkább fagyasztott sertéshúst, nyers kávét, banánt, kukoricát és szóját importált.
Nyitókép: Szerbiában a termőföldeknek mindössze a 8,3 százalékát öntözik (Fotó: MTI)