Elsősorban az érintett gazdaságok passzív státuszának azonnali eltörlését követelték tegnap azok a gazdák, akik tiltakozásukkal a mezőgazdasági minisztérium teljes vezetőségének, valamint Aleksandar Martinović miniszternek és Miloš Vučević kormányfőnek a lemondását is követelték. Szerintük ugyanis az állami vezetés nem tartotta magát a korábbi tiltakozásukkor kivívott egyezségekhez, így követelték, hogy vonják felelősségre az érintett tisztségviselőket, és indítsanak jogi eljárást ellenük.
A Szerbiai Egyesült Mezőgazdasági Szövetség már korábban is bejelentette, hogy megszakítja a kommunikációt a szerb kormánnyal a mezőgazdasági termelőkre nehezedő nyomás és igazságtalan döntések miatt. A minisztérium viszont azt hangsúlyozta, hogy meghívta a gazdákat, hogy nyíltan beszéljenek a problémákról, de ők ezt visszautasították. „A minisztérium eddig mindent megtett, amire hatással lehetett annak érdekében, hogy segítsen a mezőgazdasági termelőknek és kielégítse a követeléseiket” – mondta Aleksandar Martinović. Emlékeztetett arra, hogy a gazdák javaslatai alapján több együttműködési egyezséget is kötöttek az érdekeiket képviselő egyesülésekkel. A minisztérium közleményében kiemelik azt is, hogy jelenleg is folyik annak a 10 ezer dináros póttámogatásnak a folyósítása, amely minden támogatásra jogosultnak jár. Kifizetését már erre az évre megígérték, de végül csak jövő évtől számíthatnak a gazdák a fémzárolt vetőmag után járó 17 ezer dináros támogatásra.
A közlemény szerint a hónap végéig a közös büdzséből kifizetik a 100 ezer dináros hozzájárulást azoknak az állattenyésztőknek is, akik az előhasi üszők után kérelmeztek áprilisban szubvenciót. Jövőre viszont a törzskönyvezett, minőségi tehenek után járó támogatást is megnövelik, egyedenként 40 ezer dinárról 55 ezerre. A kedvezmények felsorolása mellett a minisztérium közleményében kiemelték: az idén a tárca a termelők kérelmeinek 99 százalékát feldolgozta, és ezek alapján több mint 70 milliárd dinár támogatást folyósított a gazdáknak. Jövőre viszont minden eddiginél magasabb összeget, mintegy 150 milliárd dinárt különítettek el az állami költségvetésből a mezőgazdaság támogatására, ami az országos büdzsé 7,5 százalékát jelenti – írták. A tárcavezető pedig azzal a 235 gazdasággal kapcsolatban is nyilatkozott, amelyeket passzív státuszba helyeztek a felügyelők az ellenőrzések során. Martinović kiemelte, hogy az érintett gazdaságokat azért jelölték az ellenőrök ezzel az állapottal, hogy legyen alkalmuk kijavítani az észlelt szabálytalanságokat. „A szóban forgó gazdaságok nem politikai üldöztetés miatt kaptak passzív megjelölést” – állította a miniszter.
A gazdák nem értenek egyet az állami képviselők érveléseivel, így már korábban bejelentették a pénteki tiltakozásukat. Az N1 televízió helyszíni tudósítása szerint 11 óra körül kezdték meg az utak lezárását. Először Adrani településnél állítottak torlaszt az Ibari főútra: ezen a helyen főként a šumadijai és a Morava menti gazdacsoportosulások tagjai jelentek meg. Ugyanebben az időben Nagybecskereken, Bogatićon és Loznicán is lezárták az utakat a gazdák, Újvidéken és Belgrádban viszont csatlakoztak az Állj meg, Szerbia! elnevezésű lakossági tiltakozáshoz. A tüntető gazdák a mezőgazdasági ágazatban történő igazságtalanságokra próbálták felhívni a figyelmet: támogatásukról biztosították azokat a termelőket, akiknek gazdaságait „valódi ok nélkül” jelölték a rendszerben passzív állapottal. Ugyanakkor úgy vélik, hogy Aleksandra Martinovićnak nem lenne szabad a mezőgazdasági minisztériumot vezetni, hisz „megszegte a gazdáknak adott ígéreteit”. Követelték, hogy mondjon le tisztségéről a köztársasági képviselőház mezőgazdasági bizottságának elnöke, Marijan Rističević is. Miloš Vučević kormányfő lemondását pedig annak kapcsán szorgalmazták, hogy a legutóbbi megegyezésükkor ő garantálta a megállapodásaik teljesítését. A gazdák szerint az akkor összefoglaltak azóta sem érvényesültek, esetleg csak részben.
A tiltakozásban részt vett csoportosulások csütörtökön arra figyelmeztették a tagjaikat, hogy az állami szervek nyomásgyakorlással próbálják eltántorítani őket a tüntetéstől. Beszámolóik szerint több képviselőjüket is felhívták a belügyi szervek azzal a kifogással, hogy sokadszorra is bebizonyosodjanak arról, hogy „valóban meg kívánják-e tartani a bejelentett tiltakozást”. Milan Pajić, a Naše mleko egyesület elnöke végül a sajtón keresztül adott egyértelmű választ a kétkedőknek: „Szent Péter sem akadályozhat meg bennünket abban, hogy kivonuljunk a tiltakozásra.”
Így pénteken 11 órakor több településen is megkezdődött a gazdatüntetés. A termelőkhöz a lakosok is csatlakoztak, és 11 óra 52 perckor megemlékeztek az újvidéki vasútállomáson történt tragédia áldozatairól. A gyertyagyújtást követően előkerült a véres kéznyomot ábrázoló óriásplakát is, amellyel a felelősségre vonás jelentőségére hívták fel a figyelmet a tiltakozók. Ezzel ugyanakkor kifejezték a szolidaritásukat is azokkal a fiatal értelmiségiekkel, akik országszerte lezárták az egyetemeket a lakosok követeléseinek teljesítéséért. A gazdák egyébként már a héten is kifejezték szolidaritásukat, amikor élelmet vittek az egyetemi városokban tiltakozó hallgatóknak.
Nyitókép: Milan Pajić, a Naše mleko egyesület elnöke (középen), miután szerdán élelmet vittek a szervezet tagjai a tiltakozó újvidéki egyetemistáknak (Fotó: Beta)