2024. december 29., vasárnap

Kilőttek a fegyvergyártók

Sok országban pörgött fel a fegyvergyártás, aminek egyik oka az Ukrajnában és a Közel-Keleten dúló háború. A hadiipari vállalatok egyre több lőszert és harci eszközt gyártanak, hogy ellássák az egymás ellen harcolókat. És azokat az államokat, amelyek a veszélyeket látva igyekeznek minél jobban felszerelni a hadseregeiket.    

A kereslet hatására tavaly és az idén nemcsak a termelés élénkült meg, hanem a globális fegyverkereskedelem is. Ennek köszönhetően a világ száz legnagyobb fegyvergyártójának eladásokból és szolgáltatásokból származó együttes bevétele 2023-ban 632 milliárd dollárra nőtt, bő négy százalékkal meghaladva az előző évi összeget – derült ki a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) 2024. decemberi jelentéséből. (Arról pedig az ENSZ-től értesülhettünk, hogy az utóbbi időben „fokozódtak a fegyveres konfliktusok a világban”. A következmények lesújtóak: 2023-ban ugrásszerűen, csaknem 72 százalékkal emelkedett a harcokban megölt civilek száma, a gyerekáldozatoké pedig megháromszorozódott.)

A fegyverekből származó bevételek alighanem tovább nőnek 2025-ben is. A vállalatok optimistán néznek a jövőbe.

A legnagyobb növekedést 2023-ban az orosz fegyvergyártók érték el. Ez aligha meglepő, hiszen az Ukrajna elleni háborúja miatt Oroszország hadiipara nagy sebességre kapcsolt. A SIPRI arra a következtetésre jutott, hogy az orosz gyártók 2023-as bevételei 40 százalékkal haladták meg az előző évit. A cégek közül kiemelkedik a Roszteh, amelyet a stockholmi szakértők a világ 7. legnagyobb hadiipari komplexumának tartanak. A fegyvereladásokból származó bevétele majdnem 50 százalékkal nőtt egy év alatt. 

A százas listán szereplő egyetlen ukrán vállalat, az UkrOboronProm sem panaszkodhat, hiszen 69 százalékkal több pénz folyt be a kasszájába, mint a háború kezdetének évében, vagyis 2022-ben. 

Az ukrajnai háború az európai fegyvergyártók egy részének is sok munkát ad(ott). Néhol jól ment az üzlet, másutt – akármilyen meglepő – erről szó sem volt.    
Az ágazathoz tartozó német vállalatok összesített bevételei átlagban 7,5 százalékkal nőttek tavaly. A SIPRI listáján felsorolt száz óriáscég között négy németországi található. Ezek legnagyobbika, a 26. helyezett Rheinmetall, tíz százalékkal nagyobb bevételre tett szert. Annak köszönhetően, hogy termékei egy része egyre keresettebb, mindenekelőtt az ukrajnai hadsereg részéről. 

Az élénk kereslet segítette jó üzleti eredményhez a szintén német Diehlt is. A cég légvédelmi rendszereket és irányított rakétákat gyárt. Az eladásokból származó 2023-as bevétele 30 százalékkal szárnyalta túl az előző évben elkönyvelt pénzbeáramlást.  

Franciaországban és Olaszországban ennek épp a fordítottja történt: az előbbinél átlagban 8,5 százalékkal, az utóbbinál tíz százalékkal estek vissza a fegyvergyártók bevételei.

Egész Európáról pedig elmondható: egyik-másik hadiipari vállalat termelésének fellendülése ellenére a legsoványabb eredményt érte az ágazat. A SIPRI-listára felkerült 27 európai cég bevételei – a viszonylag szerény védelmi költségvetések és a kis gyártási kapacitások miatt – előző évben mindössze 0,2 százalékkal emelkedtek 2022-höz képest.

A 27 vállalat összesen még így is 133 milliárd dollárt vágott zsebre. Ennek tetemes része (majdnem 48 milliárd dollár) az Egyesült Királyság hét ágazati szereplőjéhez vándorolt. Közülük a BAE Systems járt a legjobban. Európa legnagyobb fegyvergyártójaként 29,8 milliárd dollár volt a bevétele.

Ám még ekkora összeg sem bizonyult elégnek ahhoz, hogy a SIPRI-lista élbolyába kerüljön. Ott továbbra is amerikai óriáscégek tanyáznak: a Lockheed Martin és az RTX – annak ellenére, hogy a múlt évben kissé megcsappant a bevételük. 

A SIPRI szerint a világ 3. fegyvergyártóját, a szintén amerikai Northrop Grummant nem nyomasztják ilyen gondok. A vállalat 35,6 milliárd dollárt söpört be 2023-ban, és ez éves összevetésben 5,8 százalékos növekedésnek felel meg. 

Az Egyesült Államok uralmát a nemzetközi fegyverpiacon az is bizonyítja, hogy a SIPRI által nyilvántartott száz legnagyobb gyártó bevételeinek felét továbbra is a listán szereplő 41 amerikai cég érte el.

Ázsiában a dél-koreaiak és a japánok állnak az élen. 

Japánban 2022-ben példátlan haderőfejlesztési program kezdődött. A belföldi eladások ezért évtizedek óta nem látott mértékben ugrottak meg. A SIPRI kimutatásában szereplő négy dél-koreai vállalat fegyverszállításból származó összbevétele pedig 39 százalékkal nőtt 2023-ban. 

A szomszédos Kínában, amely a világ vezető hatalmává akar válni, azonban alig 0,7 százalékkal emelkedett a fegyvergyártó cégek bevétele a múlt évben. Ettől függetlenül kilenc ottani vállalatnak jutott hely a stockholmi kutatóintézet összeállításában. A 103 milliárd dollár értékű összbevételükkel a második helyet foglalták el a rangsorban, a fő rivális USA után. 

Figyelemre méltó még Izrael és Törökország is, amelyek három-három céggel szerepel a felsorolásban. Az izraeli trió részben a 2023 őszén kirobbant gázai övezeti háború hatására 15 százalékos rekordnövekedéssel 13,6 milliárd dollár bevételt ért el. A három török gyártó pedig együttesen 6 milliárd dollárt, 24 százalékkal haladva meg az előző évi összeget.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay