Szerbiában a ragadós száj- és körömfájás egyetlen esetét sem regisztrálták, és a kór jelenlétének gyanúja sem merült fel – közölte a mezőgazdasági minisztérium. Annak kapcsán szólalt meg, hogy Németország január 10-én értesítette az Állategészségügyi Világszervezetet (WOAH), hogy 37 év után Berlin közelében, Brandenburg tartományban három szabadon tartott bivalyban mutatták ki a betegséget.
A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző, vírusos kór, amely főként a hasított patájú állatokat (szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly) érinti. Fő tünetei közé tartozik a láz, étvágytalanság, nyálzás, hólyagok megjelenése a szájban és lábvégeken.
Emberekre nagyon ritkán terjed át. Súlyos gazdasági következményekkel járhat, a fertőzött állatokat ugyanis nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást le kell ölni.
A száj- és körömfájás a WOAH által nyilvántartott legveszélyesebb betegségek közé tartozik. Szerbiában a legutóbbi esetet 1996-ban Koszovó területén észlelték. Az Állategészségügyi Igazgatóság folyamatosan figyeli a helyzetet más országokban, és megelőző intézkedésekkel igyekszik megakadályozni a vírus Szerbiába való behurcolását. Az agrártárca arra kéri az állattartó gazdaságokat, hogy szigorúan kövessék az illetékes szervek megelőzésként kiadott utasításait.
Nyitókép: A ragadós száj- és körömfájás a hasított patájú állatokat veszélyezteti (Fotó: MTI)