2024. szeptember 18., szerda

Újságosbódéként működő szállodák

Felmondások várhatók januártól a szállodaiparban

A járványhelyzet továbbra is gátolja, hogy a szállodák és vendéglátósok bevételhez jussanak, így arra kényszerülnek, hogy a kiadások csökkentése érdekében január 4-étől elbocsássák a munkásaik többségét – jelentették be a szállodatulajdonosok. Akkor szűnik meg ugyanis a dolgozók munkahelyeinek megtartására vonatkozó kötelezettségük, amelyet a lefagyasztott hiteleik és az állami támogatások miatt vállaltak magukra. A vendéglátósok szerint a legnagyobb probléma az, hogy a jelenlegi járványügyi helyzet miatt kilátás sincs arra, hogy a közeljövőben bármilyen bevételhez hozzájussanak.

Mint ismeretes, a szerb kormány döntései értelmében áprilistól szeptemberig befagyasztották a szállodák és vendéglátók kölcsöneit, de két alkalommal minimálbér kifizetésével is segítette az állam az iparágban dolgozók munkahelyeinek megtartását. A Szerbiai Nemzeti Bank a múlt héten bejelentette, hogy további moratóriumok érvényesítéséért az érintettek forduljanak a saját bankjukhoz.

A szállodatulajdonosok szerint a hitelek törlesztőrészleteinek halogatása nem jelent megoldást a problémáikra, ha továbbra sem tudnak vendégeket fogadni. Bevétel nélkül ugyanis a moratórium csak a „biztos halál elodázása” – mondta a Beta hírportálnak Vladimir Todorović, a Todor Hotels Beograd igazgatója. Kiemelte, hogy az eddigi intézkedések érdemben nem támogatták a vendéglátósok megmaradását: a minimálbér a munkásoknak jelentett segítséget, de a bevétel kiesését nem pótolta – magyarázta a tulajdonos. Kiemelte, hogy a kölcsönök halasztása is csak további kamatokkal terhelte a szállodákat, amelyek jelenleg annyit keresnek havonta, amennyit az újságosbódék – hangsúlyozta Todorović, aki szerint jelenleg egy hotel havi összbevétele nem haladja meg a 200-300 eurót.

A belgrádi szállodalánc igazgatója szerint a vendéglátósok tisztában vannak azzal, hogy a szerb kormánynak nincsenek eszközei arra, hogy az Ausztriában vagy az Egyesült Királyságban foganatosított intézkedések példáját kövesse. Az osztrák vezetés ugyanis a forgalmuk 80 százalékával támogatta a szállodákat, Angliában viszont minden idegenforgalomban dolgozónak az állam biztosítja a teljes jövedelmét – sorolta a külföldi példákat az igazgató. Újságírói kérdésre elmondta azt is, hogy a Todor Hotels Beograd a Fejlesztési Alaptól kérelmezett hitelkeret felét kapta meg, azzal a feltétellel, hogy a kölcsönzött összeg értékének ötszörösét kellett jelzáloggal biztosítania.

A Beta hírportál több szerbiai szállodatulajdonost is felkeresett: a piroti Ana Lazarević szerint a tulajdonosok teljesen eladósodtak, így alig várják az év végét. Január elején pedig elbocsátják a munkásokat és bezárják a szállodákat – mondta az Ana Lux Hotel vezetője. „Nem tudom, hogy milyen feltételekkel kerülhet sor a legutóbb ígért, államilag támogatott minimálbér átutalására, de ha újra a munkahelyek megtartásához kötik, akkor senki sem fogja igényelni” – szögezte le Lazarević, aki szerint a szállodatulajdonosok „fuldokolnak az adósságban”.