2024. szeptember 18., szerda

Válságban a halgazdaság (is)

Az állam segítségét kérik a haltenyésztők

A koronavírus-járvány miatt megfeleződött a hal iránti kereslet Szerbiában, és jelenleg tele vannak a halastavak, a haltenyésztők pedig az állam segítségét kérik, mivel az egész ágazat súlyos válsággal küzd – közölte a Szerbiai Gazdasági Kamara.

– Az év vége az ünnepek és a karácsonyi böjt kezdetét jelenti, amikor is hagyományosan a legtöbb halat fogyasztjuk, és a halászoknak is ilyenkor van a legtöbb munkájuk. Az idén azonban más a helyzet, mivel a járványhelyzet miatt megfeleződött a hal iránti kereslet – áll a közleményben.

Krum Anastasov, a magyarkanizsai Kapitány-rét Halgazdaság igazgatója elmondta, hogy a ponty nagykereskedelmi ára jelenleg 200 dinár alatt van, ez pedig alacsonyabb ár a termelői árnál.

– A koronavírus-járvány jelentősen kihatott a haltenyésztésre Szerbiában, és az egész ágazat megmaradását veszélyezteti. A környező országokban a haltenyésztők kedvezőbb helyzetben vannak, mivel támogatásban részesülnek a EU-alapból, valamint segítséget kapnak a marketing terén és termékeik forgalmazásában – közölte Anastasov.

Rámutatott arra, hogy a halászoknak jól jönne, ha megszüntetnék vagy legalábbis 50 százalékkal csökkentenék a vízhasználati járulékot, valamint növelnék a támogatás összegét a kitenyésztett hal kilogrammjáért. Nikola Mandić, a Big Fish vállalat vezetője elmondta, hogy a szerbiai halgazdaság évszázadok óta fennáll, s ezért fontos megőrizni ezt a több szempontból is jelentős ágazatot.

– Környezetvédelmi szempontból a halászat őrzi és megújítja a halállományt a szerbiai folyókban, de egyúttal a terméketlen termőföldeket és a legelőket is, amelyeket a halastavak átalakítanak, és így elkezdődhet a haltenyésztés, valamint a munkavállalók alkalmazása. Jelenleg bőséges a halkínálat, de a járványhelyzet miatt nincs kereslet. Több ezer tonna ponty marad a halastavakban, így nem indulhat újra a termelés – mutatott rá Mandić.

Hozzátette, hogy Szerbiában tenyésztik a legminőségibb pontyot Közép-Európában. A Köztársasági Statisztikai Hivatal adatai szerint a hal és haltermékek kivitele tavaly 130 százalékkal volt több, mint 2014-ben. A behozatal pedig 10 százalékkal nőtt. Az idei év első nyolc hónapjában azonban kevesebb halat és halterméket exportáltak és importáltak. Szerbia egyébként 3,8-szor több halat hoz be, mint amennyit kitenyészt. Tavaly 35.707 tonna halat és halterméket importált az ország, 93,4 millió euró értékben, és 2.659 tonna halat és halterméket exportált, 18,2 millió euró értékben.

Szerbia a legtöbb halat Norvégiából, Spanyolországból, Thailföldről szerezte be. A kiszállítást illetően a legtöbb hal Olaszországba, Bosznia-Hercegovinába és Németországba jutott el. Haltenyésztéssel mintegy 109 hazai gazdasági társaság és 31 vállalkozó foglalkozik.