2024. szeptember 18., szerda

Tőzsdei árucikk lett a víz – a levegő még ingyen van

A világ lakosságának a kétharmada vízhiánnyal szembesülhet a következő években

A Wall Streeten hétfőn megkezdődött a vízzel való kereskedés, és ezzel a víz csatlakozott a kőolajhoz, az aranyhoz, a búzához és a többi árutőzsdei termékhez – közölte a világ legnagyobb pénzügyi tőzsdéje, a Chicago Mercantile Exchange Group (CME).

A határidős vízkereskedésre vonatkozó szerződések megkötésével kezdődött, ami előrevetíti azt az aggodalmat, hogy a világ jelentős része a jövőben vízhiánnyal szembesülhet. A gazdák, az alapítványok és a helyi önkormányzatok ezzel képesek a tőzsdén bebiztosítani, hogy a víz elérhető legyen Kaliforniában, amely a legnagyobb mezőgazdasági piaccal büszkélkedik az Egyesült Államokban.

A CME hétfőn indította el a kereskedést, összesen 1,1 milliárd dollár értékű opciós szerződést bocsátott ki a kaliforniai vízpiacra, a víz ára a tőzsdei zárás után pedig 496 dollárt tett ki hektárlábanként.

A pénzügyi szakértők szerint a víz tőzsdei árucikké válása lehetővé teszi a jövőbeni kockázatok hatékonyabb kezelését. Emlékeztettek arra, hogy a víz Kaliforniában kétszer annyiba kerül, mint az elmúlt egy évben. Az első határidős szerződéseket az Egyesült Államokban még szeptemberben lebonyolították, amikor a hőség és az erdőtüzek az ország nyugati partját pusztították, és miután Kalifornia egy nyolcéves szárazság végén járt. A szakértők szerint a vízzel való kereskedés megvédi a vízfogyasztókat, például a mandulatermesztőket, és a villanygazdaságot is megvédheti a víz árának ingadozásától.

– A klímaváltozás, az aszályok, a népesség növekedése és a környezetszennyezés várhatóan azt idézheti elő, hogy a vízhiány kérdése, valamint a víz ára égető téma lesz a következő években. Mindenképpen követni fogjuk, hogyan alakul a határidős vízkontraktus-kereskedés a tőzsdén – mondta Deane Dray, az RBC Capital Markets igazgatója és elemzője.

Az Egyesült Államok és Kína a világ legnagyobb vízfogyasztói. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) szerint mintegy kétmilliárd ember él olyan országokban, ahol már jelentős a vízhiány. Az ENSZ becslése szerint a következő években a világ lakosságának a kétharmada tapasztalhatja meg a vízhiányt, ami hatalmas migránsáradatot indíthat el. A vízhiány a mértéktelen ipari és emberi fogyasztással, valamint a klímaváltozással hozható összefüggésbe.