2024. szeptember 18., szerda

Megtépázott szárnyak

Cáfolta az Air Serbia légitársaság ellen megfogalmazott vádakat a pénzügyminiszter

Az Air Serbia egy új, korszerű és európai szellemű Szerbia jelképe – írta szerzői írásában Siniša Mali pénzügyminiszter a Politika napilapban. Kiemelte: nemzeti légitársaságunk meghatározó szerepet tölt be az ország gazdaságában, és eltéphetetlen kötelék Szerbia és a világ között – ezekkel a szavakkal reagált a Pénzügyi Tanács jelentését követően szárnyra kapott vádakra.

A pénzügyminiszter adatokkal is alátámasztotta állítását: hangsúlyozta, hogy az Air Serbia tavaly 2,74 millió utast szállított, amivel megduplázta a 2013-as teljesítményét. 2019-ben 21 repülővel 33.322 járatot indított a légitársaság. A járvány kitörése előtt 62 európai, mediterráni, közel-keleti, észak-amerikai és afrikai város felé szálltak fel repülőik, és tavaly 23 új célállomást is bevezettek a kínálatukba – sorolta a miniszter.

Mali kiemelte azokat a független jelentéseket is, amelyek a légitársaság létjogosultságát támasztják alá. Az Airports Council International Europe felmérése szerint ugyanis az elmúlt tíz évben 74 százalékkal nőtt Szerbia és a világ közvetlen összeköttetése, ebben pedig nagy szerepe volt az Air Serbia fejlesztéseinek is. Az Oxford Economics 2016. évi jelentése szerint a cég milliárd dollárral járul hozzá az ország gazdaságához, és 100 ezer munkahelyet biztosított: ekkor 1,7 százalékosra becsülték a légitársaság hozzájárulását a hazai bruttó termékhez. Mindennek ellenére az Air Serbia a 2013-as alapítása óta alaptalan bírálatok és vádaskodások célpontja – állította Mali arra utalva, hogy a legtöbbször a veszteséges működés, az átláthatatlanság és a szerb kormány folyamatos támogatásai miatt érik vádak a nemzeti légitársaságot.

ADÓSSÁGOKON SZÁRNYALVA

A pénzügyminiszter kiemelte, hogy a Cégnyilvántartási Ügynökség (APR) oldalán közzétett nyilvános jelentések szerint az Air Serbia 2013 és 2019 között pozitív nettó jövedelmet valósított meg, a bevétele évről évre növekszik, ahogyan a tulajdona is. Tavaly 356 millió eurós összbevétellel dicsekedhetett a légitársaság, és az új úti célok és az átszerveződést követően is 9,5 milliárd eurós nyereséggel zárta az évet. A cég nettó jövedelme 2018-ban 12,2 millió euró volt, és 323,1 milliós összbevételt valósított meg. A nyereség növekedése mellett folyamatosan csökkenti a hitelezők felé vállalt kötelezettségeit is: az adóssága 2018 végén 146,64 millió euró volt, egy évvel később viszont már 117,98 millió euró terhelte a céget – hangsúlyozta Mali. Hozzátette, hogy az adatokat a 2013-as értékesítési folyamatot figyelembe véve kell elemezni: a szerb kormány, az Etihad Airways és a JAT Airways közötti szerződés életbe lépésekor ugyanis 235,9 millió euró adóssággal kellett számolnia a nemzeti légitársaságnak.

NEMZETI ÉRDEK A SZÁMOK FELETT

A pénzügyminiszter nyilvánosságra hozta azt is, hogy 2020. november 17-éig 82,1 millió euróval gazdagította az állami kasszát az Air Serbia, ami a felsoroltak mellett tovább erősíti, hogy a cég nem jelent pénzügyi kockázatot az ország gazdaságára nézve – reagált a pénzügyminiszter a Pénzügyi Tanács 2021. évre vonatkozó költségvetési javaslatának elemzésére, miszerint az Air Serbia légitársaságnak mintegy 200 millió euróra lesz szüksége a fizetőképesség fenntartásához a jövő év végéig. A dokumentumban többek között kiemelték azt is, hogy a nemzeti légitársaság mintegy 60 millió euró veszteséggel zárná az évet akkor is, ha nem volna a járványhelyzet. A Pénzügyi Tanács elemzése szerint az Air Serbia jelentős tőkeveszteséget termel, ezért a hatályos jogszabályok értelmében a csődeljárás megindítását javasolták az állami vezetésnek.

Mali hangsúlyozta, hogy a pandémia elleni küzdelem szerves részét képezi az, hogy a szerb állam támogatja azt a nemzeti légitársaságot, amely a legnehezebb helyzetekben a kormány rendelkezésére bocsátotta az összes kapacitását. Az Air Serbia ugyanis több mint 200 járatot indított el annak érdekében, hogy lélegeztetőgépek, tesztek, maszkok, arcpajzsok és más egészségügyi felszerelések érkezzenek az országba – emlékeztetett Mali. Hozzátette: az Air Serbia fennmaradása nemzeti érdek, így „büszkén folytatjuk a csaknem egy évszázada suhanó szárnyak védelmét” – zárta gondolatait a pénzügyminiszter.