2024. szeptember 18., szerda

A vád: gyerekmunkából profitáltak

Eljárás indult két dohányipari óriáscég ellen

A British American Tobacco (BAT) és az Imperial Brands dohányipari óriáscégeket azzal vádolják, hogy profitáltak a gyermekmunkából és a munkások kizsákmányolásából, valamint veszélyes munkafeltételek mellett dolgoztatnak a dohányültetvényeken Malawiban.

A Guardian brit napilap oknyomozó cikke után eljárást indított a Leigh Day ügyvédi iroda. A két dohányipari óriást a bírósági dokumentumok szerint azzal gyanúsítják, hogy a gyermekeket törvénytelenül foglalkoztatták, kényszermunkát alkalmaztak, valamint a sérülékeny, szegény felnőtteket és kiskorúakat egyaránt rendkívül veszélyes munkafeltételeknek tették ki, minimális védettséget biztosítva az ipari balesetektől, a sérülésektől és a betegségektől – írja a Guardian.

A BAT és az Imperial vállalat tavaly mintegy 12,5 milliárd font nyereséget szerzett, a dokumentumok szerint pedig kártérítésre szorul az ellátási láncban dolgozó, összesen 7020 gyermek és felnőtt – közölte a brit napilap. A dohányipar az ügyvédi cégek állítása szerint úgy van megtervezve, hogy azt a látszatot keltse, mintha a vállalatoknak nem lenne közük a dohányültetvények munkafeltételeihez. Az olyan vállalatok mint a BAT és az Imperial a dohányleveleket a kereskedőktől veszik meg, amelyek pedig a gazdáktól szerzik be. A felperesek azt állítják, hogy a két óriáscégnek tudomása volt arról, hogy Malawiban milyen munkafeltételek uralkodnak az ültetvényeken. A Guardian egy 2018-ban végzett vizsgálatában kiderítette, hogy a dohánytermesztők nikotinmérgezésnek, mérgező növényvédő szereknek és kedvezőtlen időjárási viszonyoknak vannak kitéve az intenzív munkavégzés során, mégpedig olyan területeken, amelyeken akár 63 százalék gyermek is dolgozik.

A BAT cég komolyan veszi az emberi jogokat, és elvárja, hogy minden alkalmazott és beszállító ezeket tiszteletben tartsa és támogassa – közölték a vállalat illetékesei.

Hozzátették, hogy a bírósági eljárás miatt nem lenne helyénvaló ismertetni a vádak részleteit.

– A dohányiparban még mindig jelen van a gyermekmunka, amelyet folyamatosan követünk, és küzdünk ellene. A vállalatunk nem engedélyezi a kiskorúak foglalkoztatását, így kritériumokat állítottunk fel a beszállítóink számára, így biztosak lehetünk abban, hogy a munkájuk során nem alkalmaznak gyermekeket – áll a BAT internetes oldalán.

Ebben a hónapban a vállalat bejelentette, az a céljuk hogy 2025-re megszüntessék a gyermekmunkát a mezőgazdasági ellátási láncban.