2024. szeptember 18., szerda

Feketelista a bankoknál

Valóban nem kaphat kölcsönt az a személy, aki koronavírus sújtotta iparágban dolgozik?

Az elmúlt kilenc hónapban számtalan kis- és középvállalkozás szinte lélegeztetőgépen működik. Hivatalos adatok nem léteznek, de a becslések szerint megkétszereződött egyes ágazatok listája, amelyeknek a bankok nem hiteleznek. A bankkölcsönről lemaradt személyek száma pedig csaknem 40 ezerre növekedett. A magyarázat ezekre az adatokra abban rejlik, hogy az idő előrehaladtával egyre több vállalatnak gyengül az ellenállása a koronavírus kedvezőtlen gazdasági hatásaival szemben, az ilyen cégek dolgozói megbízhatatlan hitelkötelezettek lehetnek a hosszújáratú kölcsönök visszafizetésében.

A Blic biznis írása szerint havonta készül feketelista azokról a személyekről, akiket törlesztésképtelennek ítélnek meg a bankok, mivel az elmúlt időszakban nem tudják rendszeresen törleszteni a kölcsöneiket. A nyáron 20 ezer főre becsülték a magas kockázatú ügyfelek számát. Ezek a személyek leginkább kisvállalatok alkalmazottjai.

– A kockázatosnak tartott csoporthoz utazási irodák, szállodák, vendéglátóipari létesítmények, autókölcsönzők, nemzetközi forgalommal, autóbérléssel foglalkozók, mikro- és kisvállalkozások alkalmazottai tartoztak. Mostanra már csatlakoztak hozzájuk azon középvállalatok is, különféle területekről, melyeknek a pénzügyi mutatói jelentősen romlottak a járvány kitörése óta. Jelenleg leginkább a középvállalatok érintettek, emiatt minden eset külön elemzést igényel – állította a Blic biznis beszélgetőpartnere.

Az állítást alátámasztja a b92 riportja is, amely a hír valóságalapját kutatta. A hírportálnak egy fővárosi mezőgazdasági gépeket forgalmazó cégnek a közgazdásza, I. J. nyilatkozott a kellemetlen tapasztalatairól.

– A feleségemmel találtunk egy számunkra megfelelő lakást, ő meg is kapta az igényelt 35 ezer eurós kölcsönt, a többi 15 ezer eurót viszont én szerettem volna kipótolni, a bank viszont nem hagyta jóvá az igénylésemet. Az ügyfélszolgálat arra hivatkozott, hogy a munkahelyem pénzügyi mutatói jelentősen romlanak a vírus terjedése óta, emiatt a kockázatos ügyfelek csoportjába tartozom. Meglepődtem, mert az egyik kolléganőm még május folyamán minden gond nélkül kapott hitelt – tette szóvá a riporternek I. J.

A kérdezettek állításai szerint a szállodaipari és idegenforgalmi dolgozók helyzete sem jobb.

– Ez a probléma már egy ideje fennáll. Nemcsak hitelt nem kapnak ezen iparágak dolgozói, hanem még hitelkártyát sem – mondták a Szerbiai Utazási Irodák Országos Szövetségében.

A Blic által felkeresett bankok dolgozói azt állítják, hogy feketelista nem létezik, minden ügyfél esetét külön bírálják el. Ha az ügyfélnek nincs rendszeres jövedelme, kockázatos és nem stabil fizetőt képvisel, nem kaphat hitelt.

Ezt a nem hivatalos információt Vladimir Vasić, a Szerbiai Bankok Szövetségének főtitkára is megerősítette hivatalosan.

– Nincs feketelista, a bankok saját kockázata, hogy adnak-e hitelt egy gazdaságilag bizonytalan időszakban azon cégek dolgozóinak, akik különösen sújtott iparágban dolgoznak. Természetesen amikor egy vállalat mérlege kedvezőtlenül alakul, az növekvő kockázatot jelent a bank számára is. A kisebb lejáratú kölcsönök is kockázatosak, a 15 éves lakáshitelek pedig mindenképp. Azoknak, akik nem kapnak kölcsönt a bankjuktól, nem kell haragudniuk, mert ezáltal a bankok őket is védik. A törlesztésképtelenség idővel sokkal nagyobb gondot okozhat, mint egy komoly beruházás ideiglenes csúszása – jelentette ki Vasić.