2024. szeptember 18., szerda

Lánc és lakat

Teljes csőd a szerbiai szállodaiparban – Január elsejétől tömeges felmondások?

A szerbiai szállodák átlagban kétszázalékos kapacitással dolgoznak. A hosszadalmas bevételhiány miatt január 1-jétől a legtöbb szálloda érvényesíti a 4-6 hónapos ideiglenes munkaszüneteltetést, amit végleges bezárások és eladások követhetnek – vázolta az iparág helyzetét Georgi Genov, a szállodák és vendéglátósok országos egyesületének igazgatója.

A Beta hírportálnak adott nyilatkozatában azt is elmondta, hogy az országban működő 402 szálloda közül 80 már bezárt. Az igazgató kiemelte, hogy egy szálloda sem tud fennmaradni, ha a működési kapacitása 20-30 százalék alá esik. Jelenleg pedig még a fővárosban is 3-5 százalékos kapacitással dolgoznak a szállodák: a 121 belgrádi hotel közül 20 már most bejelentette a négy vagy hat hónapos munkaszünetet. Négy szállodát már áruba bocsátottak, és állami segítség nélkül ez vár a többi szerbiai hotelre is – figyelmeztetett Genov. Az igazgató azt is hangsúlyozta, hogy a szállodaiparban 18 500 munkás dolgozott országszerte, akiknek a fele máris munkanélkülivé vált.

Ahogyan arról már korábban is írtunk, a szállodatulajdonosok már december elején bejelentették, hogy a kiadások csökkentése érdekében január 4-étől további, tömeges elbocsátások történnek. Ekkor szűnik meg ugyanis a dolgozók munkahelyeinek megtartására vonatkozó kötelezettségük, amelyet a lefagyasztott hiteleik és az állami támogatások miatt vállaltak magukra.
Genov kiemelte, hogy az Európai Unió 161 milliárd eurót különített el a szállodaipar támogatására. A koronavírus-járvány következményeinek enyhítése érdekében 21 ország az ételre vonatkozó 20 százalékos általános forgalmi adót 10-re csökkentette, segítve ezzel a hotelek látogatottságának növelését. A vendéglátósok egyesületének igazgatója szerint hasonló intézkedéseket várnának el az állami vezetéstől a szerbiai szállodatulajdonosok is: az áfa csökkentése mellett az adók és járulékok leírását kérik. Az illetékes minisztériumoktól azonban a mai napig nem érkezett válasz a kérelmeikre – tette hozzá a vendéglátósok képviselője.
A Beta hírportál két szállodatulajdonost is felkeresett, akik megerősítették az iparág kilátástalan helyzetét. A Matijević húsipari vállalat keretében működő öt szálloda társtulajdonosa, Zoran Matijević szerint többször is megesett, hogy a belgrádi Köztársaság téren működő Centar No1 Szállodában egy vendég sem tartózkodott. Erre korábban sohasem volt példa, mint ahogy arra sem, hogy kivételes sikerként élik meg azokat a napokat, amikor 20-30 szobát ki tudnak adni szállodánként. Matijević elmondása szerint a vezetőség úgy döntött, hogy mégsem bocsátja el a munkásokat, hisz nem lenne miből kifizetni a végkielégítéseket.

A fővárosi M Hotel igazgatója, Desimir Popović is arról számolt be, hogy a szállodában átlagban 5-6 üzletember tartózkodik naponta. A helyzeten már a szilveszterezés engedélyezése sem segítene, hisz korábban elsősorban a Szlovéniából, Horvátországból, Észak-Macedóniából és Bulgáriából érkező vendégek töltötték meg a létesítményt. Popović még mindig abban reménykedik, hogy az állami vezetés figyelembe veszi az iparág kérését, miszerint leírják a január 1-jéig elhalasztott adókat és járulékokat, halasztást kapnak a kölcsöneik törlesztésére, és csökkentik az áfát. Ellenkező esetben ugyanis kénytelenek lesznek megválni a munkások kétharmadától – tette hozzá az igazgató, és megerősítette azt is, hogy ők sem tudják biztosítani az alkalmazottaknak járó végkielégítéseket.