2024. december 28., szombat

Pénzügyintézési forradalom

A financial technology (FinTech vagy fintech) terjedésével a jövőben olcsóbb, egyszerűbb és gyorsabb lesz a pénzügyek intézése minden ügyfél számára. Az ebből eredő költséghatékonyság pedig nem versenyelőny, hanem elvárás az ügyfelek és tulajdonosok részéről. A bankokra máris óriási nyomás nehezedik, hogy automatizálják a folyamataikat. Amíg azonban Nyugat-Európában elsősorban a bérköltségek hajtják az automatizálást, nálunk egyelőre inkább munkaszervezés-irányítottak az ilyen jellegű fejlesztések.

Minden olyan jellegű munkát, emberi tevékenységet, amelyet ma még emberek végeznek, de inkább nyűgnek számít, mint olyan tevékenységnek, melyben (bárki) örömét lelné, a jövőben robotokra, munkagépekre kell bízni. Az egyre gyorsuló technológiai fejlődés eredményeképpen ma már nagyon sok olyan munkafeladat van, amit automata gépsorok, robotok vehetnek át, felváltva ezzel az emberi munkaerőt. Természetesen ennek negatív mellékhatásai is vannak, hiszen munkahelyek megszűnésével jár. A folyamat azonban mindenképpen pozitívnak tekinthető és a foglalkoztatási gondokat nem azzal kell, nem is azzal lehet megoldani, hogy a technológiai előrehaladást bíráljuk, vagy bármi módon próbáljuk lassítani. Az emberek az olyan kreativitást igénylő tevékenységekkel foglalkozhatnak, amikben örömüket lelik, és ami szintén hasznos lehet az egész társadalom számára.

Megfigyelhettük, hogyan ment át a forradalmi átalakuláson a kommunikáció. Ma már a közelünkben lévő, de a világ távolabbi pontján tartózkodó embertársainkkal is úgy kommunikálhatunk élő egyenesben, hogy az tulajdonképpen nem kerül semmibe, a költségek a nulla felé tendálnak. Ha az egymás közti kommunikáció ilyen olcsó és hatékony lett, ez már önmagában is megteremtheti annak a lehetőségét, hogy pénzügyeink területén is forradalmi változások történjenek. A valóságban, a hazai bankokban máig lehet hosszan kígyózó sorokat látni. Nemcsak a lakossági pénzügyeket, de a vállalkozók átutalásait is többnyire hosszadalmas és nehézkes módszerekkel intézik. Ezt a sorban állással és ügyintézéssel eltöltött időt azonban hasznosabban is ki lehetne használni. Biztató azonban, hogy nálunk is elkezdődött az úgynevezett fintech forradalom. Eelterjedésével a világ szegényebb, elmaradottabb részeit és rétegeit is becsatornázzák egy olyan hatékony és gyors pénzügyi rendszerbe, ami a fizetéseket olcsóvá és gyorssá teszi. Emellett a bankok és a felhasználók számára is olcsóbb ez a megoldás, tehát az idő mellett pénzt is megtakarítanak.

 Az Y generáció mozgatja a pénzt

A múlt század 80 évei és az ezredforduló között születettek, az úgynevezett Y generáció a legaktívabb a pénzügyek terén. Az ebbe a korosztályba tartozók végzik a legtöbb átutalást, befizetést. Az őket követő, a 2000 után születettek, az úgynevezett Z generáció számít digitális bennszülöttnek, hiszen ők már beleszülettek abba, hogy a családban ott volt a számítógép, mobiltelefon stb. Az Y gerenráció viszont megszokta, hogy van már számítógépe és internetje, ügyeiket ezek segítségével intézik és elvárják, hogy ezeken a minden másra használt eszközeiken a pénzügyeiket is kezelni tudják. De nem szükséges ilyenfajta határokat sem húzni a generációk között. Senki sem úgy képzeli el a napjait, hogy jó sok időt a bankfiókokban tölt egy sorszámot szorongatva. A megoldás egy olyan bankfiók, mely mobiltelefonon is elérhető a nap 24 órájában. Ez azonban a másik oldalon sem fogja azt jelenteni, hogy a bankok bevezetnék a három műszakos munkavégzést. Ezek a szolgáltatások nem azért elérhetőek éjszaka vagy akár a hajnali órákban is, mert egy-egy banktisztviselő ilyenkor is ott ül valamelyik bankhivatalban vagy akár otthon a gépe előtt. Számítógépes alkalmazások veszik át a bankhivatalnokok szerepét. Mindez pedig már részben előrevetíti a jövőt: szinte minden funkciót egyesítő bankkártyák, „önműködő” cégek és olyan bankok, melyeknek nincs is olyan bankfiókjuk, amelyben sorban állnak az ügyfeleik. A mikro- és kisvállalkozásoknak is komoly terhet jelent pénzügyeiknek a nyomon követése, adminisztrálása. A fintech alkalmazások segítségével drasztikusan csökkenthető a mikro- és kisvállalkozások pénzügyeinek nyomon követésére fordított idő. A számlákkal kapcsolatos adminisztrációs nyűgtől meg lehet szabadulni, ha a számlázóprogramot összekötik a bankszámlánkkal. A szakemberek szerint egy mikrovállalkozás akár heti 4-6 órát megspórolhat az adminisztrációval eltöltött idejéből. Már nálunk és Magyarországon is elérhetőek bizonyos fintech szolgáltatások, tömeges alkalmazásukra azonban, úgy tűnik, még várni kell. Ennek egyik oka lehet, hogy a megfelelő törvényes háttér megalkotása is még várat magára. A fintech cégek működését azonban világszerte alig szabályozzák, miközben hódít a közösségi finanszírozás. A jövő tehát a pénzügyek területén is beköszöntött, a folyamat pedig előbb vagy utóbb, de nálunk is megszünteti a banki tolóablakok előtt kígyózó sorokat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás