Ki ne hallott volan arról, hogy a pénztelenség miatt a gazdák úgymond „kéz alól”, „biztos helyről” szoktak vásárolni növényvédő szereket, mert ezek jóval olcsóbbak a büdöspatikában árultaknál. Mivel minden dinár számít, a termelőnek csak az a fontos, hogy az ilyen permetszer hasson, azaz, hogy kiritsa a gazt, de az már nem, hogy milyen összetevői vannak, s ezek hogyan hatnak egészségünkre. S az sem érdekli őket, hogy esetleg több aktív anyag van az ilyen utánzatban, mint az eredeti szerekben.
A külföldi pesztihicidgyárak egyesületénél azt állítják, hogy a növényvédő szerekről szóló törvény megfelelő alkalmazásának hiányában olyan szerek is piacra kerülnek, melyek minőségét senki sem ellenőrzi. Ebben az időszakban évről évre előtérbe helyeződnek a peszticidek alkalmazásával, egészségünkre kifejtett esetleges káros hatásával kapcsolatos kérdések, s az azokhoz kapcsolódó kételyek is egyre inkább a felszínre úsznak. Az idén, a szokásos okokon kívül van még egy új, ez pedig a gyümölcsök és zöldségfélék permetezésére használt szerekben lévő szennyeződések esetleges jelenléte, vagyis a szermaradványok kérdése.
A köztársasági mezőgazdasági minisztérium felügyelősége rendszeres vizsgálatokat végez a különféle védőszerek maradványainak kimutatása végett, s ezzel, a külföldi növényvédőszer-készítők egyesülete szerint nincs is semmi probléma. A gond az ún. szennyeződésekkel van, állítják ők, melyet egyáltalán nem ellenőriznek hazánkban, nem is lenne hol, hiszen az ilyen elemzések elvégzésére Szerbiának jelenleg még nincs alkalmas laboratóriuma. Szerintük időben kellene erre a gondra reagálni, még a növényvédő szerek bejegyzésének megkezdése előtt. Mint mondják, az összesen 800-féle szer hatvan százalékát az eredeti növényvédő szerek regisztrált másolatai képezik, melyek szennyeződései ismeretlenek, kivizsgálatlanok, s melyek használatát azonban, ennek ellenére, engedélyezte a minisztérium. Számos növényfélét permeteznek ilyen ellenőrizetlen szerekkel, melyek aztán a hazai családok ebédlőasztalán kötnek ki – figyelmeztetnek az említett szervezetnél.
Ennek egyik oka abban keresendő, hogy a mezőgazdasági minisztérium a növényvédő szerekről szóló törvény teljes alkalmazását 2013. december 31-éig elhalasztotta, alkalmat adva így az esetleges visszaélésekre is. Pontosan azok a törvényhatározatok halasztódtak el, melyek az alkalmazott peszticidek bejegyzésére vonatkoznak. Ennek következtében 2014-ig tulajdonképpen minden növényvédő szer másolata regisztrálható, rendkívül kevés dokumentációval is, ami azért aggasztó, mert a 2014-ig bejegyzett szerek a törvény értelmében 2023-ig piacon maradhatnak, hiszen az engedély egy teljes évtizedre szól.
A hiányosság abban van, hogy egy-egy szer bejegyzéséhez nem szükséges átadni az adott szer által tartalmazott szennyeződésekről szóló adatokat, valamint azoknak az ember egészségére gyakorolt hatásáról szóló kimutatásokat tartalmazó papírokat. Az efféle teljes kimutatásokat csupán a kutatási-fejlesztési cégeknek kell leadniuk, az eredeti szerek másolatát forgalmazó cégeknek már nem.
Sokan attól tartanak, hogy az efféle hiányosságok kedvezőtlenül befolyásolhatják a hazai élelmiszeráru-kivitelt, mely 2009-ben 1,94 milliárd dollárt valósított meg, 1,3 milliárd dolláros import mellett. A 637 milliós többleten még mindig lehetne javítani, de csak a jelenleginél komolyabb hozzáállással.