2024. július 17., szerda

Virágzik az akác, reménykednek a méhészek

MÉHÉSZSAROK
„Ha a bimbós fürtöcske 3 cm hosszúságú, a virágzásig két hét maradt hátra” – írta Örösi Pál Zoltán egy 1967-ben megjelent méhészeti szakkönyvben. Eszerint május 10-e körül kivirágozhat az akác. A gyümölcsfák virágzása után ez adhat újabb lendületet a méhcsaládok fejlődésének, amennyiben az időjárás is kedvező lesz.

Szakemberek szerint a méhcsalád akkor éri el a biológiai érettséget, amikor a népesség 25 ezerre duzzad. Ennyi méhre van szükség ahhoz, hogy az anya teljes lendülettel petézzen. Ekkora egyedszám mellett a kaptárban van elegendő számú dajkaméh, amelyek a lárvákkal foglalkoznak, és kirepülő méh is, melyek élelmet gyűjtenek. Így megteremtődnek a fejlődés feltételei. Ez az állapot általában a gyümölcsfák virágzása idején alakul ki, az idén azonban a szeszélyes koratavasz miatt a fejlődés csak részben volt sikeres. Azok a méhcsaládok, amelyek környezetében több fajta gyümölcsfa található, jobban fejlődtek, ugyanis a más-más fajták eltérő időben virágoztak, így a kedvező időjárásnak köszönhetően a méhek több héten át szinte akadálytalanul tudtak nektárt és virágport gyűjteni. Ebben az időszakban az anya 1200–1500 petét rak le naponta, tehát a hatnapos lárvaállapotot figyelembe véve a kaptárban 7000–9000 lárva található minden pillanatban. Ez jelentős, közel 300 grammos napi élelemfogyasztással jár, ami havi szinten megközelítheti a 10 kilogrammot is. Egy jól fejlődő család kedvező időjárási körülmények mellett ezt biztosítani tudja, azonban egy lehűlés vagy csapadékos időszak miatt megtörténhet az is, hogy elfogy az élelem a kaptárból. Ezzel együtt kevesebb lárvát nevelnek, ami a család létszámának megcsappanásához vezethet, ha a méhész nem avatkozik közbe és etetéssel nem pótolja az élelmet. A cél pedig az, hogy április végére a család népessége 20–25 ezer legyen, így az anya maximális peterakó képességét kihasználva az akácvirágzás kezdetéig mintegy 60–65 ezerre nőhet a méhek létszáma a kaptárban. Ha ez megvan, akkor mondható egy méhcsaládról, hogy felkészült. Ekkora számú méh szükséges ugyanis ahhoz, hogy a lehető legnagyobb mértékben kihasználják az akácvirágzás nyújtotta lehetőségeket.

Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az alma virágzásának kezdetén a méhcsaládban 5 keret fiasításnak kell lennie (LR méret). Amennyiben csak négy kereten van fiasítás, 1-2 fias léppel kell segíteni a családot. Azokat a közösségeket, amelyekben a fiasítás nem terjed ki négy keretre sem, célszerű egyesíteni, mert az egyesített családok is jó eséllyel indulhatnak majd a méhlegelőre.

Azokról a családokról, amelyeknél 10 keretre kiderjedő fiasítás található az akác virágzásának kezdete előtt, elmondható, hogy felkészültek a méhlegelő nyújtotta lehetőségek maximális kihasználására. Ezektől a családoktól joggal vár eredményt a méhész.

A jól felkészített, népes méhcsalád azonban csak egyik feltétele a jó eredménynek. Az időjárás a másik tényező, ami jelentősen befolyásolja az akácvirágzást. Az idén egyenlőre nem érte fagykár az akácot, azonban a csapadékhiány miatt nincs elég nedvesség a talajban. Megfigyelések szerint az akác akkor mézel a legjobban, ha a hőmérséklet nem haladja meg a 25C-fokot, szélcsend van, párás a levegő és melegek az éjszakák. Az akác 10-12 napig virágzik. Ideális feltételek mellett a virágzás első napjaiban a kaptárok súlygyarapodása 2-3 kg, míg a 4.-5. nap után elérheti akár a 10 kilogrammot is – a szakirodalom szerint.

Hogy mindebből mi fog megvalósulni, néhány hét múlva kiderül. Addig is a jól felkészített családok mellett a méhész nem tehet mást, mint reménykedhet.