2024. július 17., szerda

Elvirágzott az akác, de nincs elég méz

Az akácvirágzás idején az időjárás is kedvezett, a jól felkészített méhcsaládok teljes mértékben ki tudták használni az idei első jelentős legelőt. A tavaszi nagyméretű méhelhullások miatt azonban jelentősen megcsappant az akácméz mennyisége a piacon.

A szakirodalom szerint az akác akkor mézel a legjobban, ha virágzása idején az éjszakák párásak, 25 fok körüli a nappali hőmérséklet és szélcsend van, valamint jelentős még a talaj nedveségtartalma.

Annak ellenére, hogy a virágzást megelőző napok nem bővelkedtek csapadékban, már az első akácvirágok megjelenésekor megcsillant a remény sugara és néhány friss nektárral teli viaszsejt is a kaptárokban, így a méhészek okkal vártak jó eredményt. A kedvező időjárásnak köszönhetően a méhek szinte hajnaltól alkonyatig tudtak nektárt gyűjteni. Már az első napokban 1,8–2,3 kilogrammos súlygyarapodást jelentettek a méhészek a kelebiai és a ceri akácerdőkből. Ez jóval meghaladta az utóbbi pár év átlagát. Az elég magas nappali hőmérséklet (gyakran 30 fok körül alakult) sem gátolta jelenősen a nektárképződést, így a 6–7. nap után nem volt ritka a kaptárok 3,5, sőt a 4 kilogrammot is meghaladó napi súlygyarapodása sem. Itt azonban lényeges eltérések tapasztalhatóak a méhesek között, attól függően, hogy ki melyik akácerdőbe vándorolt. Legjobb eredményeket az észak szerbiai Cer-hegység erdőiben érték el, ott a virágzás félidejében egyes családok elérték a napi 6 kilogrammos súlygyarapodást.

A tél végén legyengült méhcsaládok a tavaszi gyümölcsfavirágzást nem tudták kellőképpen kihasználni, s esetükben nem számíthat a méhész mézfeleslegre, de a kedvező akáclegelő számukra is lehetővé tette, hogy erőt gyűjtsenek a nyári nektárszürethez.

Sok méhész halogatja az akácméz kipergetését, az utóbbi néhány év keserű tapasztalataiból kiindulva. Ha ugyanis beköszönt egy száraz nyár magas hőmérsékletekkel, megtörténhet, hogy éhezni fognak a méhek, ami újból a családok elnéptelenedéséhez, legyengüléséhez vezethet. Ebből kifolyólag a vajdasági méhészek nagy reményekkel kecsegtető méhlegelőjét, a napraforgót sem tudják majd kihasználni.

Akinek lehetősége van, az az akác után most a hársfa virágzására készül. Vajdaságban nagy kiterjedésű hársfaerdő a Fruška gorán van. A virágzás akár egy hónapig is tarthat, ez idő alatt, ha csak 5-6 napig kedvez az időjárás, akkor is annyi nektárt tudnak gyűjteni a méhek, amennyi elegendő az erős méhcsalád fenntartásához és a nyári legelőkre való felkészüléshez. A hárs nyújtotta lehetőségek kihasználásához azonban vándorolni kell, amire nincs minden méhésznek lehetősége, éppen ezért az akácról begyűjtött mézmennyiséggel kell a méheknek kitartaniuk a következő legelőig.