A Vajdasági Földművesek Asszociációja úgy döntött, hogy jogi segítségért a tartományi ombudsmanhoz fordul, mert alapos a gyanú, hogy a vízlecsapolás megtérítése nem megfelelő jogi keretek között történik – Villáminterjú Miroslav Kišsel, a társulás igazgatóbizottságának elnőkével
Január 18-án a Vajdasági Földművesek Asszociációjának (VFA) tanácskozása után követeléseket intéztek a Tartományi Földművelésügyi Titkársághoz, amelyekben többek között kérik a vízlecsapolás összegének a 30 százalékos csökkentését a 2008-as és 2009-es évre vonatkozóan, és az összes pénzügyi kötelezettségek hatályon kívül helyezését, ami a legutóbbi adóhatározat alapján lett elszámolva, amíg a Vode Vojvodine nem állít ki új számlát.
A január 22-én, pénteken tartott sajtótájékoztatón, amelyet a VFA a Tartományi Földművelésügyi Titkársággal folytatott megbeszélések után szervezett meg, elhangzott, hogy a VFA elégedetlen a Vajdasági Földművelésügyi Titkársággal, valamint a Vode Vojvodinéval folytatott beszélgetések végeredményével, mert nem mutattak készséget a vízlecsapolás árának a megfizetéséhez és a térítés összegéhez fűződő probléma megoldására. A VFA igazgatóbizottsága úgy döntött, hogy radikalizálja a tiltakozását, mert a tartományi intézmények nem mutattak megértést a vízlecsapolás problémájának a megoldására. A VFA továbbá úgy döntött, hogy jogi segítségért a tartományi ombudsmanhoz fordul, mert alapos a gyanú, hogy a vízlecsapolás megtérítése nem megfelelő jogi keretek között történik.
Miroslav Kiš, a VFA igazgatóbizottságának az elnöke elmondta a Magvetőnek, hogy a lecsapolás értéke duplán nagyobb búzaértékben 2009-ben, mint 2008-ban. Hozzátette, hogy azt sem tudják megérteni, hogy a lecsapolást miért az adón keresztül kell fizetniük.
– Miért nem számlázza mindenkinek személyre szólóan a Vode Vojvodine közvállalat? Értjük mi azt, hogy nem maradhatunk törvényen kívül, de abban biztosak vagyunk, hogy sem 2008-ban, sem 2009-ben nem volt reális a lecsapolásért fizetett összeg. A környező országokban, például Horvátországban vagy Magyarországon többszörösen nagyobbak a támogatások, mint nálunk, viszont ők négyszer kevesebbet fizetnek. Ezért gondoljuk úgy, hogy nem fogadhatjuk el az ilyen fajta megfizettetést – mondta Kiš.
– Pontosan hogyan is történik a lecsapolás megfizetése?
– Mi egy közvállalatnak egy adóvégzés által fizetjük meg a lecsapolásért fizetendő térítést. Tehát az adóhivatalon keresztül folyik a megfizettetés, azt nem is tudjuk, hogy ezért az adóhivatal mennyi illetéket fizettet meg. Persze a Vode Vojvodine a kataszteri hivataltól könnyen megkaphatná a felhasználók listáját, és ennek alapján kiküldhetnék a számlákat, de úgy látszik, nincs meg rá a politikai akarat. Sajnálattal vettük tudomásul, hogy a Tartományi Földművelésügyi Titkárság egy közvállalat érdekeit helyezte első helyre, ahelyett, hogy a vajdasági polgárok jogaiért küzdene.
Azt is tudjuk, hogy a lecsapolás értékét Vajdaságon kívül másként számolják el – meséli Kiš.
– Azt akarja mondani, hogy a földművesek Vajdaságban többet fizetnek a lecsapolásért, mint a földművesek Szerbia más részein?
– Azt bizony, jóval többet fizetünk. Szerbia más részein másként történik a lecsapolás megfizettetése. Vajdaságban mindenkinek egyformán 601 százalékot kell fizetnie a kataszteri jövedelemre. Szerbiában pedig 580, 280 és 142 százalékot. Ott három kategória létezik, és pontosan meg van határozva, hogy melyik kataszteri község mennyit fizet. Amikor mi ezt itt kiszámoltuk, láttuk, hogy az sokkal kevesebb, mint amit mi itt Vajdaságban fizetünk. Miért ragaszkodik a tartományi adminisztráció ahhoz, hogy polgárai a többszörösét fizessék annak, mint amennyit fizetnek Szerbia más részein? – mondta Kiš.
A VAF bejelentette, hogy kitartanak követeléseik mellett, készek pereskedni és ügyvédeket is fizetni, ha kell, de előbb a tartományi ombudsmanhoz fordulnak gondjaikkal, és megvárják az ő válaszát, mielőtt továbblépnének az ügyben. A tartományi ombudsman válaszát tíz nap múlva várják.