2024. szeptember 29., vasárnap

Soha rosszabb búzatermés ne legyen!

A felsőhegyi Napredak kilónként 10 dinár előleget fizetett ki az átvett búzáért, a többit pedig akkor, amikor a tőzsdén kialakul a végső ár

Fellélegezhetnek a Zenta környéki gazdák is, hiszen a kenyérgabonát sikerült nagyobb gond nélkül learatni és tárolóba helyezni. Igaz, az ellenértékéről még senki sem tud semmi biztosat mondani, de ez nem újdonság

– Az idei hozam szinte mindenkit meglepett – hallottuk Sándor Józseftől, a felsőhegyi Napredak igazgatójától. – Az már az aratás előtt sem volt kétséges, hogy kiváló mennyiségű és minőségű búza kerül betakarításra, azt azonban csak kevesen remélték, hogy a hazai fajtákból holdanként 3,5–4, tehát hektáronként 6-7 tonna lesz a hozam. Egyes külföldi fajtáknál 7,8–8,5 tonna a hozam. A zentai Žitopromet adataiból arra lehet következtetni, hogy a minőséggel sincs gond, hiszen a legjobb szállítmányoknál 84, az átlagnál pedig 80 a hektolitersúly. Tudomásom szerint a szabvány szerinti 13,7 százalékos nedvességtartalmat csak néhány parcella termése lépte át. A többinél ez a szám jóval kisebb.

Egyébként az idén a Napredak 2000 tonna kenyérgabona átvételt szervezte. A teljes mennyisége a zentai malom tárolóiba került. Az igazgató hangsúlyozta, hogy hosszú évek óta igen jó az együttműködésük a Žitopromettal.

– A termelők által átadott 2000 tonnából 700 tonna – úgymond – a mi tulajdonunk, mert a termelés kezdete óta előlegként vetőmagot és más szükséges újratermelési anyagokat biztosítottunk, s ezeket a gazdák most terménnyel „fizették ki”. Az eddigi gyakorlat azt bizonyítja, hogy a termelőkkel való ilyen fajta együttműködés mindkét fél számára előnyös, tehát a jövőben sem szándékozunk változtatni rajta – mondta Sándor József.

– Az árutartalékoknak nem vásároltak fel kenyérgabonát?

– Annak ellenére, hogy a zentai malom is működhet közraktárként, az idén alig 500 tonna átvételére kapott lehetőséget. Egy szakmai megbeszélésen arra az álláspontra helyezkedtünk, hogy nem élünk a lehetőséggel. Főleg annak tudatában, hogy például Adának 2800, Višnejvacnak pedig 2000 tonna átvételére van engedélye. Mi ugyanis meglehetősen kényes helyzetben vagyunk, hogyan „osszuk szét” a termelőink között az 500 tonnás keretet. Kit részesítsünk előnyben? Egyébként is az árutartalékok által felkínált kilónkénti 20 dináros ár áfával együtt nem túl vonzó, hiszen ha az összegből levonjuk az adót, bizonyos járulékos költségeket és a szállítás díját, alig marad 17-18 dinár. És ki tudja, hogy mikor jut a pénzéhez a gazda.

– De hát így is bizonytalan a kifizetés határideje…

– Ez tény. Mi azonban a rajtunk keresztül beszállított búza mennyisége alapján, igény szerint, egy nap leforgása alatt kilónként 10 dinár előleget kifizetünk, a többit pedig akkor, amikor a tőzsdén kialakul a végső ár.

– Az exportőröket nem érdekli a kenyérgabona?

– Kapcsolatban állunk jó néhány kiviteli céggel, de az idén senki sem mutat hajlandóságot a kenyérgabona külföldi értékesítésére. Ennek az az oka, hogy igen nagy mennyiségű ukrán és orosz búza jelent meg a világpiacon, és az ár most számukra nem kedvező.

– Mindent összevetve azonban elmondhatjuk, hogy soha rosszabb búzatermésünk ne legyen – szögezte le Sándor József.