2024. november 26., kedd

Zsákutcából sztráda?

Mennyivel lesznek járhatóbbak az új fogyasztóvédelmi törvény útjai?

Minden bizonnyal az internetes vásárlás terén nyerik majd a fogyasztók a legkiváltságosabb jogokat: januártól ugyanis, két héten belül – minden magyarázat nélkül – vissza lehet majd küldeni az újonnan vásárolt háztartási, műszaki cikkeket, ha azok nem nyerték el a vásárló tetszését. – Egyéb változásokat is hoz az új év.

Jövőre lép hatályba a köztársasági képviselőház által hamarosan elfogadásra kerülő új fogyasztóvédelmi törvény, amely végre valamelyest rendezheti a fogyasztói jogok tiszteletben tartását. Lehet, hogy nagy laikusnak kell lenni, hogy elhiggyük a kereskedelmi tárcától folyamatosan érkező ígéreteket, amelyek szerint teljes rend és uniós jogviszonyok várnak ránk január elsejétől, de annak is örülhetünk, ha szerény egyszerűséggel jogunkban áll majd kicserélni a gyári hibás, szépséghibás, leírtaknak nem megfelelő jellemzőjű tárgyakat, berendezéseket anélkül, hogy azt megelőzően bejáratnák velünk Tróját-Baranyát.

Csodát ne várjunk!

A változások, természetesen, semmiképp sem állhatnak be azonnal. Időre biztosan egyaránt szükségük lesz a fogyasztóknak és az eladóknak is – az előbbieknek ki kell ismerniük, milyen jogokkal élhetnek pontosan, az utóbbiaknak pedig egyrészt azt, mire kell ügyelniük mielőtt egy-egy terméket a polcra tesznek, másrészt, hogy a fogyasztó mely elképzelései számítanak már inkább visszaélésnek, mint panasznak, merthogy vannak ilyenek is. Csodát semmiképp se várjunk – mondják a fogyasztóvédelmi szervezetek képviselői –, különös tekintettel arra a tényre, hogy még a jelenleg érvényben lévő, 2005-ben életbe lépett, kifogásolható törvény előírásait sem sikerült a gyakorlatban megfelelően alkalmazni.

Változások azért persze mindenképp lesznek. Az óévvel együtt távozó törvény értelmében például a vásárló még nem kaphatja vissza a pénzét, ha a néhány napja vett berendezése meghibásodik vagy komoly hiányossággal rendelkezik. Ilyen esetekben – s ez bizonyára sokaknak ismerős – a terméket továbbítják a legközelebbi illetékes szervizhez, ahol megnézik mi a baja, megjavítják, és visszaadják a folyamat e pontján magát szerencsésnek már semmiképp sem nevező vevőnek. Ezzel még lehet, hogy nem is lenne baj, ha a javítás sok esetben nem tartana el hetekig is. A folyamat akár többször is megismétlődhet, az áru sétálgat ide-oda, egészen addig, amíg a szerviz végül ki nem ad egy bizonylatot, hogy a termék, úgymond, tartósan hibás, javíthatatlan, vagy nem ajánlott a javítása, s kizárólag ezzel a bizonylattal tudja a vásárló a vásárlás boldogtalan színhelyén újra cserélni a portékát, vagy visszakérni a hiába elköltött pénzt.

Ha nem tetszik, visszavihetem

Az új törvény, az adott berendezéstől és a hozzá tartozó garancia időtartamától függően, 2–7 napot ad az eladónak, s a vele együttműködő szerviznek, hogy újra hibátlanná tegye a megvásárolt árut. Ha ez nem sikerülne, a vevő automatikuson kap egy másikat, vagy visszakapja a pénzt. Legalábbis ezt irányozza elő a törvény. A háztartási berendezések többsége esetében ez a leegyszerűsített procedúra lesz a jellemző a vásárlást követő első félév végéig. Ha ezután romlik el, már bizonyítani kell azt, hogy a vevő hibás terméket vett, máskülönben újat vagy pénzt már nem kérhet, csupán a szavatossági feltételeknek megfelelő javítást igényelheti.

Olyan változásokat is hoz majd az újév, mint a fogyasztói perek megegyezéses alapon történő rendezése, ami egyrészt tehermentesíti majd a tárgyalótermeket, másrészt megoldhatóvá válhatnak évekig húzódó, meg nem oldott ügyek is, persze csak ha mindkét fél óhajtja.

Minden bizonnyal az egyre nagyobb méreteket öltő internetes vásárlás terén nyeri majd a fogyasztó a legkiváltságosabb jogokat: két héten belül ugyanis, minden magyarázat nélkül, visszaküldheti az újonnan vett háztartási, műszaki cikkeket, ha azok nem nyerték el tetszését. Jól hangzik, de nehogy a hazánkban még csak alig-alig bimbózó online áruházak viszlát-ját hozza ez az újítás.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás