2024. november 26., kedd

Milyen étolajat fogyasztunk?

Márciusban teszik közzé az első hazai független minőségi termékvizsgálat eredményeit

A fogyasztó minden egyes termék megvásárlásával beruházást végez, emiatt minden joga megvan, hogy szavatoltan minőségi terméket vásároljon – hangzott el azon a minapi újvidéki tanácskozáson, melynek feladata a TESTS-projektum alapján az étolajtermékek minőségi összehasonlító vizsgálatának kidolgozása volt.

– A projektum egy évig tart, ez alatt az idő alatt várhatók azok az eredmények, melyek megkönnyíthetik a mi munkánkat is, gondolok itt a fogyasztóvédelmi törvény elfogadására és január 1-jei életbe lépésére. A StiWa-val már évek óta együttműködünk, s e projektum keretében ezt az együttműködést még inkább pontosíthatjuk. Jelenleg két termékvizsgálat időszerű, mégpedig az étolaj, illetve a mobiltelefon-szolgáltatók összehasonlító minőségi ellenőrzése – mondta Lela Tasić, a projektum koordinátora.

Tárgyilagosan, függetlenül

Edina Popov, az APOS igazgatóbizottságának elnöke az étolajvizsgálat alapjait körvonalazó összejövetelen a hasonló kutatások fontosságát hangsúlyozta, mondván, hogy azok nem csak a fogyasztóvédelmet teszik teljesebbé, hanem javítják az állam termékpiacának versenyképességét is.

– Szerbiának sajnos még el kell jutnia arra a szintre, amelyen nem élelmiszerhiányról, krízisről, hanem exportról beszélhetünk. Ilyen feltételeket teremthetnek a minőségileg ellenőrzött élelmiszerek. Németország piacán például az eladásra kínált méznek csupán a tíz százaléka hazai. Ebben is, s még megannyi más példában, esélyt kell látnunk. Mindehhez azonban az államnak rendeznie kell a piaci versenyt, fel kell fognia, hogy érdeke abban van, ha a kicsiknek is szavatolja az esélyt, s nem a különben is monopóliumot élvezőknek kedvez folyamatosan – fogalmazott Popov.

Az élelmiszeripari termékek vizsgálatának alapjait dr. Birgit Rehlender, a StiWa élelmiszervizsgálati szakértője ismertette. A tudományos megalapozottságban, az objektivitásban és a függetlenségben jelölte meg a sikeres teszt alappilléreit. Fontos, hogy a termékválasztást ne a gyártók, hanem a fogyasztók érdeklődéséhez igazítsuk – mondta. A StiWa-nál a tesztelt élelmiszereket mindig az elárusítóhelyeken, boltokban, bevásárlóközpontokban, illetve internetes vásárlás során szerzik be. Előnyösnek tartják, hogy nincsen saját laboratóriumuk.

– Így lehetőség van arra, hogy valóban a legjobbat válasszuk ki, s esetleg pénzt takarítsunk meg. Ügyelni kell viszont a vizsgálat végzőjének függetlenségére is. A laboratórium neve mindig titok kell, hogy maradjon, erről külön szerződést is alá kell írni, ezáltal kivédhetők az adott intézet elleni támadások, s az eredményekért csupán a StiWa felel – magyarázta a szakértő. – Az osztályozás mindig kizárólag az adott termékvizsgáló szervezet feladata. Azt, hogy később egy pozitívan értékelt terméken a gyártó feltünteti-e az osztályozó logóját, sem sugallni, sem tiltani nem kell. A tekintélyes vizsgálatok elvégzése után a leggyakrabban javítanak az elmarasztalt cikk minőségén, ez a vizsgálatok egyik legszembeötlőbb pozitív eredménye.

Illat, íz, összetétel...

A végleges osztályzat megadása előtt figyelembe veszik az olyan könnyebben észrevehető jellemzőket is, mint az adott termék illata, kinézete, íze. A teszt mégis az olyan tulajdonságok feltárása érdekében fontos, melyeket a fogyasztó maga nem észlelhet: az egészségre káros összetevőket, a növényvédő szerek maradványainak feltárását.

A Stiftung Warentest módszere alapján a szemináriumot követően a fogyasztóvédelmisek, a laboratóriumi vizsgálattal megbízható intézetek képviselői, az étolajgyártók a kereskedelmi láncok illetékeseinek jelenlétében meghatározták a hazai étolajvizsgálat programját. A teszt a következő néhány hónapot igénybe fogja venni, a koordinátor ígérete szerint remélhetőleg jövő március közepén teszik közzé az első ilyen hazai analízis eredményeit. Ami pedig a mobil-szolgáltatásokat illeti, azok vizsgálata is elkészül május végéig.

A TESTS-projektum az idén júniusban indult. Az Európai Bizottság finanszírozza, s közösen hajtja végre a tekintélyes német Stiftung Warentest termékvizsgáló fogyasztóvédelmi szervezet, valamint a Szerbiai Fogyasztók Asszociációja (APOS).

Akezdeményezés célja, hogy a már bevált módszerekkel végzett termékvizsgálatok segítségével közelebb hozzák a hazai fogyasztóvédelmet az európaihoz.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás