Az elmúlt időszakban nem egy kormányilletékes hallatta a szavát a hazai fogyasztóvédelem fejlődését méltatva, az újonnan életbe lépett törvény kapcsán. Sorra bátorítják a fogyasztókat: ha panaszunk van, ne sokáig gondolkodjunk, hanem mondjuk el sérelmeinket! Ritkán lehet azonban arról olvasni, hallani, pontosan hol is lehet vagy kell panaszkodni, melyek azok a fontosabb elérhetőségek, ahol esetleg gyógyírt kaphatunk mindennapi fogyasztói gondjainkra.
Elsőként mindenképp a tavaly márciusban létrehozott első fogyasztóvédelmi telefonos központot kell megemlítenünk, melyet a panaszt tenni kívánó polgárok a 0800/103-104-es telefonszámon érhetnek el. A kormány képviselői, mindenekelőtt a köztársasági kereskedelmi miniszter nagy megelégedettségének adott hangot a szolgálat megnyitásakor, a fogyasztóvédőknél, különösen a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesületnél viszont azonnal kifogásolták, hogy a létrehozott központot a kereskedelmi tárca alapította meg, mondván: az az állam irányítása alatt áll, s ezáltal nem is lehet teljesen független viszonyulást elvárni tőle.
A fogyasztók bármilyen panasszal felhívhatják az említett számot. Ha úgy érzik, egy-egy termék, szolgáltatás eladásánál jogtalanul jártak el velük, ha nem a törvényt, szerződésben meghatározott feltételeket követte az elárusítóhely vagy az adott szolgáltatás nyújtója. Bátran felhívhatjuk a számot, mert ha véletlenül nem lenne igazunk, úgyis tudtunkra adják. A panasztevés procedúrája adatainkat felvevésével indul, melynek során rögzítik elérhetőségünket is s persze magát a panaszt – tudtuk meg a szolgálat munkatársától. Az esetet továbbítják az ügyfélszolgálat jogászaihoz, ott megvizsgálják, s jogi tanácsot fogalmaznak meg vele kapcsolatban. A jogorvoslattal mindig délután 2 óra után hívnak fel bennünket, s ha van értelme, értesítik az illetékes felügyelőséget, hogy reagáljon a kérdésben. A szolgálatnál hangsúlyozzák: fontos, hogy az emberek megismerjék fogyasztói jogaikat, s ne tétovázzanak, ha konkrét lépéseket kell megtenniük a védelmük érdekében.
Az Újvidéki Egészségházban is létezik egy – a páciensek jogainak védelmével megbízott – szolgálat. A betegeknek előbb a 021/4879-082-es telefonszámon (minden munkanapon 10 és 12 óra között) kell jelezniük a problémájukat, s az adott helyzettől függően elképzelhető, hogy azonnal sikerül megoldani az esetet. Ha a panasz oka összetettebb, részletesebb elemzést igényel, javasolt írott formában benyújtani, amire egyébként is minden egyes esetben joguk van. Választ, szintén írásos formában, nyolc nap alatt kaphatunk.
A 2003-ban megalapított Szerbiai Fogyasztók Egyesülete (APOS) fő feladatának a fogyasztók érdekvédelmének magasabb szintre emelését tekinti az európai normákkal összhangban. Ezt a fogyasztók állandó tájékoztatása, tanácsadás szavatolása révén kívánják megvalósítani. Ha olyan – a fogyasztóvédelmet érintő – esettel találjuk szembe magunkat, aminek a helyességével kapcsolatban kételyeink merülnek fel, javasolt, hogy mielőtt panaszt tennénk, kérdezzük meg a fogyasztóvédőket is. Az APOS-t a apos@apos.org.rs e-mail címen vagy a 021/ 44-74-88-as telefonszámon érhetjük el.
Hasonló okból kereshetjük fel a Szerbiai Fogyasztók Nemzeti Szervezetét (NOPS) is, melyet a 021/ 6-313-600-as vagy a 021/ 6-314-600-as számon érhetünk el, e-mailt az info@potrosac.info címre küldhetünk, de a potrosac.info weboldalon egy online adatlap kitöltésével még egyszerűbben is eljárhatunk.
Ha egy-egy termék megvásárlása során olyan visszaéléseket tapasztalunk, melyek nem igényelnek különösebb kivizsgálást (nem akarnak számlát adni, nem állítják ki a garancialevelet...), hívhatjuk közvetlenül a kereskedelmi felügyelőségnek a mellékelt táblázatban feltüntetett körzeti telefonszámait is. Türelemmel mindenképp vértezzük fel magunkat: az újvidékieket például többnapos kísérletezéssel sem sikerült megkapnunk, állandóan foglaltat jelzett a telefon. A nagybecskerekieknél a fax síphangja fogadott bennünket, más számoknál pedig egyszerűen kicsengett... A mitrovicai számon viszont egyből fogadták hívásunkat, itt mondták el: éppen az olyan visszaélések, mint a számlaadás elmulasztása, képezik a panaszok 90 százalékát. Mint azt megtudtuk, nem kellene különösebb gondot okoznia, ha nem kapjuk meg a körzeti felügyelőségeket, vagy már letelt a munkaidejük, mert ebben az esetben tárcsázhatjuk az ügyeletes minisztériumit, a 011/ 2699-610-es számon. Ha valamilyen okból nem lennénk elégedettek egy felügyelővel, úgy véljük, nem lelkiismeretesen végezte el a munkáját, akkor a 0800/ 102-101-es, ingyenesen hívható számon tehetünk panaszt. Ha annyira balszerencsések lennénk, hogy az említett számok egyikén sem sikerülne közölni gondunkat, ne feledjük: a fogyasztóvédelmi vonalat bármikor hívhatjuk, kötelesek ugyanis az illetékes felügyelőséghez továbbítani az ügyet.
A kereskedelmi felügyelőség körzeti telefonszámai és munkaideje
Nagybecskerek (Nagybecskerek, Begaszentgyörgy, Szécsány, Magyarcsernye, Törökbecse község): 023/564-584, 7.30–15.30 óra Nagykikinda (Nagykikinda, Ada, Csóka, Törökkanizsa, Magyarkanizsa, Zenta község): 0230/22-908, 7.30–10 óra Pancsova (Pancsova, Ópáva, Kevevára, Antalfalva, Alibunár, Zichyfalva, Fehértemplom, Versec község): 013/345-239, 7.30–13 óra Szabadka (Szabadka, Topolya, Kishegyes község): 024/557-376, 7.30–10 óra Újvidék (Titel, Karlóca, Belcsény, Temerin, Palánka, Bács, Petrőc, Verbász, Szenttamás, Óbecse, Zsablya község): 021/423-463, 7.30–22 óra Zombor (Zombor, Apatin, Kúla, Hódság község): 025/23-484, 7.30–10 óra |