Mindössze tíz nap alatt háromszor drágult az üzemanyag. Ennek ellenére minisztériumi szakértők váltig hangoztatják, hogy ez az áremelkedés szinte semennyire sem lesz hatással az árakra, s az inflációt is mindössze fél százalékkal fogja növelni.
Ezzel a kincstári optimizmussal szöges ellentétben áll a termelők és a kereskedők véleménye. Habár még egy teljes hét van márciusból, a gyárak tömegesen jelentik be az április elsejétől kezdve érvényes új áraikat. Talán mondani sem kell, hogy az eddigieknél magasabbakat.
A húsipari termékek, a szépítőszerek, a sajtok, az édességek egy része valószínűleg már a napokban csak drágábban lesznek kaphatók, hiszen a kerekedők megkapták az új árjegyzékeket. A beszállítók, kivétel nélkül, a dinár értékének csökkenésére és az üzemanyag-drágulás miatt a szállítási költségek megemelkedésére hivatkoznak.
Egyébként az előrelátható drágulás 2 és 30 százalék között mozog. A Neoplanta bejelentése szerint a virsli, a féltartós és a tartós felvágottak ára 3–5 százalékkal növekszik, az Agroživ azonban nem kicsinyeskedik, s április elsején 30 százalékkal megemeli a termékei árát.
A nyersanyag drágulása (?) miatt 8 százalékos áremelkedéstől tarthatunk az ásványvíz esetében.
Szinte vég nélkül lehetne sorolni, melyik gyár mennyivel fejeli meg az eddigi árait, az azonban nem kétséges, hogy az év „legbolondabb” napjától fogva nem sok örömünk lesz a napi szükségletek beszerzése alkalmával.
Az alapvető élelmiszerek (liszt, cukor, tőkehús, olaj, joghurt) a kereskedelmi haszonkulcs kormányi rendelettel történő maximalizálása miatt – talán – még egy ideig régi áron lesz kapható, habár a takarmány árának felfelé mozgása után az állattenyésztők aligha lesznek képesek visszatartani magukat. Nyilvánvaló, hogy előbb vagy utóbb ők is megemelik az árakat.