2024. július 17., szerda

Életmentés országhatárokon keresztül

„A szerb és magyar országhatár közti útszakaszon vajdasági diákok és magyar állampolgárok, köztük rendőrségi egységek által üldözött veszélyes bűnözők is balesetet szenvedtek. A zentai és a szegedi mentősök együttes erővel mentették az áldozatokat a tűzoltóegységek segítségével, miközben rendőrkommandó fegyverezte le és vette őrizetbe az alvilág félelmetes alakjait, s biztosították a mentési területet.”

Szerencsére nem egy amerikai akciófilmbe is beleillő tragédiáról van szó a fentiekben, csupán arról a látványos nemzetközi mentési/ bűnüldözési szimulációról, amelyet a közelmúltban rendeztek meg a III. Szegedi Sürgősségi Napok keretében az Árkád üzletközpont mögötti Baross utcában, s amelyben az Országos Mentőszolgálat szegedi egysége, a tűzoltóság, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság, s a Határrendészet egységei mellett a Zentai Mentőszolgálat egysége is részt vett, így bemutatva, hogy miképpen is működhetnének együtt egyrészt a különböző sürgősségi szervek, másrészt pedig a két ország mentőegységei.

A közös bemutató elsődleges céljaként a két ország mentőegységei közötti együttműködést tűzték ki a szervezők – mesélte napilapunk munkatársának Tajti Gábor, a szegedi mentőegység nemzetközi kapcsolatokért felelős személye, majd pedig hozzáfűzte, azt szeretnék, hogy az elkövetkezőkben közös gyakorlatokon is részt vehessenek a vajdasági és a magyarországi mentősök, mert senki sem tudhatja, mikor kerülhet sor egy közös éles bevetésre.

A két ország mentőegységei között egyébként hivatalosan nincs együttműködés, a zentai mentősök viszont azzal, hogy részt vettek a találkozón, megtették az első lépést a kapcsolatok felvételének irányába – nyilatkozta dr. Surján Gusztáv, a Zentai Egészségház igazgatója, aki úgyszintén ellátogatott a rendezvényre. Dr. Surján egyben kihangsúlyozta, hogy ezt mindenképpen folytatni szeretnék, ahogyan törekszenek az együttműködés hivatalossá tételére is.

A háromnapos találkozó keretében különböző káprázatos mentési bemutatókon keresztül az utca emberei is megismerkedhettek a sürgősségi egységek, a honvédség, a katasztrófavédelem, a rendőrség, de mindenekelőtt a mentősök fáradságos és önfeláldozó munkájával, másrészt a szervezők mindent megtettek, hogy az emberek figyelmét felhívják arra, mennyire is lényeges az a jártasság, amellyel másoknak az életét laikusként is meg tudják menteni.

Ezt egyébként a pláza egyik utcáján sikeres 168 órás újjáélesztési rekorddöntésen keresztül prezentálták a járókelőknek, amelyben természetesen bárki részt vehetett. Nagy Csaba, a rekordkísérlet szervezője összegzésében napilapunk munkatársának elmondta, hogy amennyire nehezen indult hét nappal azelőtt a rekorddöntő vállalkozásuk, a későbbiekben egyre több magánszemély csatlakozott az akcióhoz, s nagyon sokan voltak kíváncsiak, hogy miképpen is kell elvégezni egy laikus újraélesztést, vagyis harminc mellkas-kompressziót és a kettő befúvásos lélegeztetést. A rekordkísérletben természetesen a zentai és a magyarkanizsai mentőegységek tagjai is részt vettek.

Nagy Csaba szerint a laikus személyek 50 százaléka felkészült arra, hogy újjáélesszék embertársukat, s amennyiben lehetne őket negyedévenként gyakoroltatni, akkor azt is el lehetne mondani, hogy készség szintjén tudnának újjáéleszteni. A rekordkísérletnek egyébként egy jótékonysági oldala is volt, a szegedi mentőállomás rohamkocsiján ugyanis két éve alkalmaznak egy mellkasnyomó gépet, s egy ehhez hasonló készülék beszerzésére szerveztek gyűjtést.

További képek a galériában