2024. november 25., hétfő

A kihasználatlan gyógysár

Mohol határában az egykori Olovacs-fürdő helyén gyógyhatású sarat rejt a föld – Az adai önkormányzat a természeti kincs értékesítését tervezi bel- és külföldön – Az adai Egészségház minifürd

A Mohol határában lévő Olovacs (Orlovača) mocsaras terület vize és sara már a legrégebbi időktől gyógyhatásáról ismert. A szakemberek szerint a gyógysár ízületi, nőgyógyászati és bőrbetegségek gyógyítására alkalmas. A múlt század első felében ezen a helyen országos hírű fürdő működött, aminek ma már nyoma sincs. A természeti kincs hasznosítására születtek tervek az adai önkormányzat és az Egészségház részéről, bár ezek megvalósítását a terület tulajdonjogi rendezetlensége és a pénzhiány hátráltatja.

A moholi határban, a falutól hozzávetőlegesen 6 kilométerre elterülő Olovacs csak dűlőúton közelíthető meg, hiszen a péterrévei műúttól körülbelül 2 kilométerre nyugati irányban található. Baranyi István moholi helytörténész kutatásaiból tudjuk, hogy az említett helyen a péterrévei Pintér Mátyás 1910-ben Olovacs-fürdő néven nyitotta meg az első magánfürdőt. A vízelemzését 1912 áprilisában Budapesten dr. Hankó Vilmos, a Magyar Tudományos Akadémia tagja végezte el, aki megállapította a víz gyógyhatását. Akárcsak a belgrádi Balneológiai Intézet szaklaboratóriumában elvégzett 1929-es vizsgálat. A helyszínen 1932-ben ötven személyt befogadó gyógyfürdő épült, amelyet a helybeliek mellett vidékiek is látogattak:

– A gyógyfürdő a Jugoszláv Királyság egyik legismertebb ilyen jellegű létesítménye volt. Az 1942-es nagy árvíz idején azonban a fürdőépület összeomlott. Amíg a gyógyfürdő üzemszerűen működött, addig a Mohol és Péterréve határán lévő bakterháznál a személyvonatok megálltak, azért, hogy az érdekelt utasok innen gyalogosan is megközelíthessék a gyógyfürdőt. A valamikori gyógyfürdő ma már csak egy elhanyagolt, mocsaras terület körülbelül 800 méterre nyugatra a Zenta–Óbecse-vasútvonaltól. Mostanság betyárstrandként látogatják az emberek – tudtuk meg Baranyi Istvántól.

Bár az elmúlt hetven esztendőben a fürdőt nem építették újjá, a helybeliek viszont jól ismerték gyógyhatását, és ezért továbbra is szívesen látogatták az Olovacsot. Gyerekként jómagam is többször jártam ott fürödni, nagyszüleimtől azt hallottam, hogy a királyi Jugoszlávia idejében sok vidéki is látogatta a fürdőt. Öregapám sokszor felemlegette a jellegzetes viseletű bácskai svábokat, akik lovaskocsikon vonultak a fürdőhelyre a Moholi nagy úton.

SÁRRAL KERESKEDŐ KÖZVÁLLALAT

Az elmúlt években az adai önkormányzat és a moholi helyi közösség nekilátott az Olovacs területén található természeti kincs vizsgálatának és feltárásának. Eközben született meg egy gyógyfürdő kiépítésnek ötlete, amelyet a községi területrendezési terv szerint Moholon, a rekreációs központ szomszédságában kellene létrehozni. A legújabb tervek között szerepel egy, a gyógysarat csomagoló közvállalat is, amely a termékét bel- és külföldön értékesítené.

– A mohol helyi közösség az elmúlt években közös projektumot valósított meg a makói kórházzal – közölte Jovan Šević, az adai polgármester segédje, aki a községi fürdőturizmus fejlesztésével van megbízva. – A projektum révén kivizsgáltuk és megállapítottuk az Olovacs területén a gyógyhatású sár minőségét és mennyiségét. A vizsgálatok során kiderült, hogy a sár gyógyhatású, és jelentős mennyiségben áll a rendelkezésünkre, amelyre alapozva megkezdhetjük egy gyógyfürdő kiépítését. A község területrendezési terve erre egy moholi helyszínt jelölt ki. A beruházás megvalósításához jelentős összegre lenne szükség, illetve egy geotermális furatot is kellene fúratni. Az Olovaccsal az alapvető gondot a rendezetlen tulajdonjogi kérdések jelentik, és egyelőre nem tudom, hogy ezeket mikorra lehet rendezni. A gondok már legalább fél évszázada fennállnak, és ezeket nem lehet egyik napról a másikra megoldani. A terület az egykori Halász József Mezőgazdasági Kombinát és az állam társtulajdonában van. A visszaszármaztatási törvény is gondot okoz, mert megtörténhet, hogy magánszemélyek ezt a területet fogják visszakövetelni. A terület körülbelül 8 hektáron fekszik, amelyet magánszemélyek parcellái határolnak. Ők viszont ezeket nem akarják piaci áron értékesíteni, hanem jóval többet kérnek érte. Ez szintén gond, mert az önkormányzat a törvény szerint csak annyit fizethet, amennyi a terület reális becsült értéke. Továbbá a területen található egy csatorna, ami a Vajdaság Vizei közvállalat számára nélkülözhetetlen, számunkra viszont zavaró tényező. Kérdéses az is, hogy mennyi időre van szükség, hogy a közvállalattal egyezségre jussunk, hogy áthelyezzék a csatornát. Mindezt rendezni kellene, hogy a beruházási terveket megvalósítsuk – közölte Jovan Šević, aki szerint a beruházás iránt érdeklődő befektetők között hazaiak és külföldiek is vannak. A tárgyalások során azonban nem sokra jutottak, mert miután a befektetők tudomást szereznek a tisztázatlan tulajdonjogi viszonyokról, visszakoztak.

Bilicki Zoltán adai polgármester is egyetért azzal, hogy az Olovacs természeti kincsének hasznosítását, többek között a gyógysár csomagolását a terület rendezetlen tulajdonjogi viszonyai hátráltatják. Mint mondta, az Olovacs egy nagyobb parcellán és több apró parcellán helyezkedik el. A nagyobb parcella az állam és az egykori Halász József Mezőgazdasági Kombinát társtulajdonában van, mivel a privatizációkor nem parcellázták szét. Ada községben összesen 3600 hektár társtulajdonban lévő föld van, amiből 1850 hektár az államé. A polgármester szerint a kombinát tulajdonosa nem hajlandó aláírni a szétparcellázásról szóló megegyezést, ezért az állam beperelte. A helyi önkormányzatnak emiatt nem sok beleszólása van az ügybe. Az adai polgármester abban bízik, hogy mielőbb lezárul az ügy, mivel ezt diktálja az állam érdeke, ugyanis a kombinát másfél millió euróval tartozik az országnak. Bilicki Zoltán hozzátette: az apróbb parcellák magántulajdonban vannak, ezért a községi képviselő-testület döntése alapján elvégzik a kisajátítást, majd piaci áron felvásárolják ezeket. Eszerint az önkormányzat egy év múlva válhat a parcellák tulajdonosává, majd csak ezt követően foglalkozhat a sár kibányászásával:

– Időközben végeztünk egy kisebb piackutatást is. A félkilós csomagolású gyógysarat 13 euróért lehetne értékesíteni. Ezért azt tervezzük, hogy az önkormányzat megalakít egy új vállalatot, amely a sár csomagolását és értékesítését elvégezné bel- és a külföldön. A befolyó jövedelmet a cég fenntartására fordítanánk, illetve a nyereséget félretennénk, amelyből később gyógyfürdőt építhetnénk ki Moholon, mégpedig a rekreációs központ szomszédságában, a töltés mellett. A község területrendezési tervében ugyanis ez a terület van előirányozva a létesítmény számára. Az újonnan alakuló vállalat teljes egészében községi tulajdonban lenne. A cég megalakítása viszont csak akkor lesz indokolt, amikor az önkormányzat az említett parcellák tulajdonosává válik, illetve megkapjuk az államtól a bányászati jogokat a sár kitermelésére – közölte Bilicki Zoltán, majd hozzátette: a gyógyfürdőt legjobb lenne megépíteni az Olovacson, de az infrastruktúra kiépítése hatalmas összegbe kerülne, és emiatt a jelenlegi helyzetben kivitelezhetetlen.

SÁRTERÁPIA A MINIFÜRDŐBEN

Miután a közelmúltban az adai Egészségház megvásárolta Moholon – a helyi ambulancia szomszédságában – az egykori Vajdasági Bank épületét, az intézmény vezetősége úgy döntött, hogy a jövőben ott alakítanák ki a rehabilitációs osztályt, amelyet minifürdővel is kibővítenének:

– A rehabilitációs osztályon jelenleg háború előtti módszerekkel dolgozunk, ezért mindenképpen újítani kell a felszerelést az elektroterápiától a kineziterápiáig – magyarázta dr. Tóth Barna Elvira, az intézmény igazgatója. – Az osztályon jelenleg használjuk az ultrahangos kezelést és a parafinpakolást, emellett kialakítanánk egy minifürdőt, ahol bevezethetnénk a hidro- és a sárterápiát, amelyhez az Olovacsból biztosítanánk a sarat. A minifürdőben kisebb-nagyobb kádak lennének beszerelve, amelyeknél a víz hatása érvényesülne a gyógyításban, valamint sárterápiához szeretnénk kialakítani egy részleget, ahol sterilizálnák a sarat és kezeléshez szükséges hőmérsékletűre készítenék elő a sárpakolást. A vizsgálat szerint az Olovacson található sár főleg ízületi megbetegedések kezelésére alkalmas, valamint nőgyógyászati panaszokra és egyes bőrbetegségekre, mint a pszoriázis, ami nagyon elterjedt. Ez a beruházás és szolgáltatás Ada község javát szolgálná, hiszen mire a gyógyfürdő elkészül, mi már népszerűsíthetnénk a sarat. Ez nyilván fizetős szolgáltatás lenne, amit a helybeliek számára kedvezményesen nyújthatnánk. Ha idővel híre menne a gyógyhatású sárnak, akkor biztosan sokan jönnének kezelésre az ország minden részéből, ami a helyi vendéglátóipar fejlődéséhez is hozzájárulhat. A rehabilitációs osztály és a minifürdő kiépítése nyilván nem máról holnapra fog megtörténni. A helyi önkormányzattól nem várhatjuk el, hogy ezt a beruházást finanszírozza, ezért az Egészségház az elkövetkező időszakban megragad majd minden lehetőséget, hogy állami vagy uniós támogatáshoz jusson a terv megvalósításához. A beruházást fokozatosan szeretnénk lebonyolítani. A vezetőségben az is felmerült, hogy élve a törvény adta lehetősséggel, magáncéggel kötünk partnerségi együttműködést, és ezzel magántőkét biztosítunk a beruházáshoz. Már érdeklődő beruházó is van, aki a sárterápiás részleg fejlesztéséhez hozzájárulna – közölte az adai Egészségház vezetője.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás