2025. április 21., hétfő

Keselyűétterem

A levegő lovasai, az égi magasságokat uraló keselyűk csak rendszeres etetésnek köszönve tudnak fennmaradni

Nyugat-Szerbiában a közel 1200 méter magas Povlenen ered a Trešnjica. A folyó 23 kilométer után már eléri a Drinát, de ez a viszonylag rövid hegyi folyó az idők folyamán festői szépségű kanyont vájt a mészkőhegyekbe. A meredek sziklafalak párkányain, az esővíz vájta és a kanyon fölé nyíló kisebb-nagyobb barlangüregekben tucatnyi fakókeselyűpár találta meg a biztonságos fészkelő helyét. A keselyűk mellett számos más állat és több ritka, endemikus növényfaj is növeli az 1992-ben Gornja Trešnjica néven speciális természeti rezervátummá nyilvánított terület értékét. A keselyűk mellett szirti sas, kígyászölyv és vándorsólyom él a hegyekben. A Terešnjicában él a lazac, az egyik legnagyobb ragadozóhal, valamint a pénzes pér, a domolykó, a ponty, a szivárványos pisztráng és a márna is. A terület gazdag állatvilága mellett változatos az erdők és cserjések növényvilága is.

A Trešnjica kanyonja felett a meleg levegőt meglovagolva köröz a fakókeselyű (Fotó: Gergely József)

A Trešnjica kanyonja felett a meleg levegőt meglovagolva köröz a fakókeselyű (Fotó: Gergely József)

Zentáról Újvidéken keresztül Šabac, Loznica és Ljubovija érintésével a 19-es úton, a Drina mentén haladva négy óra autózással viszonylag gyorsan elérhető a fakókeselyűk költőhelyéül szolgáló Gornja Trešnjica Speciális Természeti Rezervátum. Másodmagammal április utolsó napjaiban sikerült eljutni a keselyűk miatt védetté nyilvánított vidékre. A belgrádi Grifon Ragadozóvédelmi Alapítványból Saša Marinković madarászkolléga már előbb megérkezett a keselyűk etetőhelyére, ahol egy les kunyhót is felállítottak a madarak megfigyelésre.

Szerbiában a keselyűk rendszeres etetésének köszönhetően szinte az utolsó pillanatban sikerült megmenteni az impozáns termetű, majd három méter szárnyfesztávolságú, nagytestű madarakat, amelyek az extenzív állattartás átalakulása miatt nem jutottak természetes táplálékhoz, a hegyi legelőkön egyre kevesebb elhullott háziállatot találtak. Rendszeres etetés nélkül ma már nem lenne képes fennmaradni sem a tekintélyes dél-szerbiai, sem a kisebb nyugat-szerbiai keselyűállomány.

A kanyon fölé magasodó sziklaormon két keselyű és egy holló napozik (Fotó: Gergely József)

A kanyon fölé magasodó sziklaormon két keselyű és egy holló napozik (Fotó: Gergely József)

- A Balkánon az első keselyűéttermet még 1981-ben nyitottuk meg Boszniában a fakókeselyűk legszebb fészkelő helyén, Balgaj városka közelében a Bune karsztforrás felett. Az etetőt a mosztári kommunális vállalattal közösen tartottuk fenn. A polgárháború kitöréséig zavartalanul működött a keselyűétterem. Az etetéshez szokott madarak eltűntek a háború sújtotta területről, Bosznia-Hercegovinában többé nem költött a fakókeselyű. A második keselyűéttermet Goran Sušić horvát ornitológus nyitotta meg Cres szigetén 1983-ban.

Szerbiában itt a Trešnjica kanyonjában alakítottuk ki az első keselyűetetőt 1988-ban. Az etetés sikerén felbuzdulva a környező balkáni országokban, Görögországban a Dadia Rezervátumban, Bulgáriában pedig a Studen Kladenacon nyílt keselyűétterem. Szerbiában az Uvac folyó kanyonjában 1994-ben alakítottuk ki a legsikeresebb etetőhelyet, ennek a keselyűétteremnek időnként több száz látogatója is van. Az etetésnek köszönhetően sikerült növelni a fakókeselyűk számát, e módszerrel még tovább gyarapítható a fakókeselyű-állomány Szerbiában – mondta Saša Marinković, a keselyűk hazai szaktekintélye, aki kifejezte aggodalmát, hogy a szomszédos Bulgáriába Spanyolországból próbálnak meg betelepíteni fakókeselyűket, és nem tudni, hogy ezek keveredése a balkáni keselyűpopulációval milyen hatást válthat ki, hiszen az ibériai keselyűk génállománya valamelyest eltér a balkáni fakókeselyűkét.

A fakókeselyűk még nem is olyan régen rendszeresen portyáztak a Tisza-vidéken is. A néhai Csornai Richárd csantavéri patikus és nemzetközi hírű ornitológus jegyezte fel, hogy 1947. július 6-án hét fakókeselyű jelent meg Zenta határában. Egy elpusztult ló teteméből annyira belakmároztak a dögevők, hogy alig tudtak szárnyra kapni. A tanyai emberek nagy ostorokkal ütlegelték a belakott madarakat, végül egy legyengült keselyűt elfogtak, majd zsákba gyömöszölték, s bevitték Zentára az állatpreparátorhoz, aki kitömte a szerencsétlen madarat, és a kirakatban, mint üzlete leglátványosabb trófeáját, állította közszemlére.

Napjainkban a Kárpát-medencében ritka kóborlónak, madártani szenzációnak számít egy-egy keselyű megjelenése. Vajdaságban a Tarcal-hegységben (Fruška gora) és a Delibláti-homokpusztán a XIX. század második felében még költött fakókeselyű. Idén március 7-én a legnagyobb meglepetésünkre Törökkanizsa határában tűnt fel egy négyéves, még nem ivarérett tojó fakókeselyű. A K19-es sárga szárnymarkert viselő fakókeselyűről a kódszám alapján hamar kiderítettük, hogy az egyik említett bulgáriai etető és visszatelepítő helyről kóborolt el még februárban.

A Gornja Trešnjica Speciális Természeti Rezervátum bejárata  (Fotó: Gergely József)

A Gornja Trešnjica Speciális Természeti Rezervátum bejárata (Fotó: Gergely József)

A szántáson pihenő fakókeselyűt autóval sikerült becserkészni és lefotózni. A tekintélyes méretű keselyűt másnap már nem láttuk Bánátban, mint kiderült, március 14-én már újból a megszokott bulgári etetőhelyen tűnt fel, a Tisza menti kóborló útjáról visszatért a biztos táplálékforrást adó vidékre.

A fakókeselyű a levegő lovasa. A majdnem tíz kilogramm tömegű, közel 3 méter szárnyfesztávolságú madár a napsütötte sziklákról felszálló meleg légáramlatokat meglovagolva akár 3000 méter magasság fölé is emelkedhet, és száz négyzetkilométert is könnyedén bebarangolhat élelem, elhullott állati tetemek után kutatva. A tojó február elején egy tojást rak, amelyen a két szülőmadár nyolc héten át felváltva kotlik. A fiókák még több hónapot töltenek a magas, meredek sziklafalak biztonságában, mire június végére vagy július elejére már annyira megerősödnek, hogy megkezdhetik önálló életüket. Az alkalmas fészkelő helyeken, sziklapárkányokon, sziklaüregekben több pár is költ laza telepben.

Magyar ember Magyar Szót érdemel