Miután Adán korábban nem volt ilyen dokumentum, a községi önkormányzat 2011-ben határozatot hozott, majd ötlettervet dolgozott ki a helyi víkendtelep kialakításáról a Tisza árterületén, a strand és a kompjárás közötti szakaszon. A víkendtelepen egyelőre 25 telket béreltek ki árverésen 2053-ig a főként helybeli licitálók, akik cölöpökre építhetnek előre meghatározott háztípusokat. Egyesek már megkezdték az építkezést a víkendtelepen, a helyi önkormányzat pedig megkezdte a szennyvíztartályok elhelyezését, valamint az elkövetkező hetekben megkezdik a zúzott kővel borított út kiépítését is.
Az adai önkormányzat a köztársasági vagyonkezelő igazgatóság beleegyezésével szerezte meg 50 évre a víkendtelep helyszínét, amelyet elcserélt egy másik földterületre a Vajdaság Vizei közvállalattal, tudtuk meg Volford Attilától, a helyi önkormányzat kommunális, városrendezési, építkezési és környezetvédelmi osztályának vezető-helyettesétől. Mint mondta, a helyi önkormányzat előkészítette a terület bérbeadását, miután rendezte a terület vagyonjogi helyzetét, előkészítette a műszaki dokumentációt, megszerezte a szükséges engedélyeket, és négyféle háztípus tervét ajánlotta fel a bérlőknek, valamint elvégezte az alapvető területrendezési munkálatokat.
– A víkendtelepen egyelőre 25 parcellát alakítottunk ki. Ezek 15 méter szélesek és 40 méter hosszúak, és a telkek keskenyebb fele néz a Tisza felé. A parcellákon pontosan meghatároztuk, hogy hova kell építeni a házakat. A helyi Prostor tervezőiroda négyféle háztípustervet készített el, ezek közül választhattak a bérlők – magyarázta Volford Attila. – Az árterületen 3-4 méter magas cölöpökön fekvő, 100 négyzetméteres platóra kell megépíteni a víkendházakat, amelyek többsége 50 négyzetméteres alapterületű lesz, de vannak kisebbek is. A bérlők 2053-ig bérelték ki a telket, a bérleti szerződést azonban ezt követően is meghosszabbíthatják. A telkeken meg kell őrizni a jelenlegi természeti környezetet, vagyis senki nem telepíthet gyümölcsfákat. Az árterületen a töltéstől számított 50 méteres szakasz védőövezetnek minősül, ahol nem lehet parcellákat kialakítani és építkezni, ezért alakítottuk ki a víkendtelepet a Tisza irányába. A parcellák és a védőövezet között utat hoztunk létre, amelyet zúzott kővel borítunk be.Ezen közelíthetik meg a bérlők a telkeket, amelyek bizonyos mértékben megtisztítottunk a növényzettől, lemértünk és kikaróztunk. A kisebb-nagyobb árkokat és gödröket betemettük, a területet elegyengettük. Az adai önkormányzat a költségeket a bérleti díjból finanszírozta.
Az elkövetkező hetekben fedjük le az utat zúzott kővel, ezt ugyan az elmúlt évben terveztük, de a bérlők kérésére elhalasztottuk. Az önkormányzat magára vállalta továbbá, hogy elhelyezi azokat az 5 köbméteres szennyvíztartályokat, amelyekből két parcellára jut egy darab. Ezek a munkálatok most zajlanak és hamarosan befejeződnek. A tartályokat a telkek töltés felőli oldalán helyezik el, hogy megkönnyítsék a kiürítésüket, amit szerződés alapján a Standard kommunális közvállalat végez el – közölte az osztályvezető-helyettes, aki hozzátette, hogy egyes bérlők már megkezdték az objektumok építését, az elkövetkező három évben azonban mindegyiküknek be kell fejezni a víkendházat.
Az adai víkendtelepen egyelőre nincs villanyáram és vízvezeték. Az utóbbi kiépítésére az önkormányzat a bérlőkkel közösen pályázott támogatásért. Volford Attila megjegyezte: a bérlők 1732 euró bérleti díjat fizettek egy-egy telekért az elkövetkező évtizedekre. Ez azonban sokkal több lett volna, ha a helyi önkormányzat kiépíti a villany- és vízvezeték-hálózatot is. Hozzátette, hogy az elkövetkező időszakban várható a víkendtelep bővítése, miután eddig a terület körülbelül felét parcellázták ki, illetve vannak újabb érdeklődők is. Egyelőre azonban a megkezdett munkálatokat szeretnék befejezni.