Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, dr. Nenad Ivanišević tartományi gazdasági és idegenforgalmi titkár, valamint Snežana Sedlar, a Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat tartományi szervezeti egységének igazgatója csütörtökön Szabadkán együttműködési szerződést írt alá a tanügyi dolgozók munkába állásakor kötelező magyar nyelvű pszichofizikai pályaalkalmassági vizsgálat finanszírozásáról.
A leendő magyar anyanyelvű óvodapedagógusok, tanítók, tanárok és az oktatásban dolgozó egyéb szakemberek pszichofizikai alkalmasságát sokáig kizárólag szerb nyelven mérték fel, az érintettek számára többnyire ismeretlen szociokulturális tartalmú tesztek felhasználásával. A Magyar Nemzeti Tanács kezdeményezésére és a Szerbiai Pszichológusok Társaságának szakmai közreműködésével a pedagógusok pályaalkalmassági vizsgálatát 2012 óta magyar nyelven is megszervezik Vajdaság egész területén. Ennek jogi keretét a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Gazdasági és Idegenforgalmi Titkárság, valamint a Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat között kötött háromoldalú együttműködési szerződés szavatolja. A cél, hogy kiküszöböljék azokat a nyelvi akadályokat, amelyekkel az iskoláskor előtti intézmények, valamint az általános és a középiskolák leendő magyar foglalkoztatottjai korábban szembesültek. Az oktatási, valamint nevelési foglalkoztatottak pszichofizikai alkalmasságának magyarul történő felmérése során figyelembe veszik a magyar nyelvi és kulturális sajátosságokat. A felmérés nem verbális intelligenciatesztből, személyiségtesztből és magyar nyelvű beszélgetésből áll.
A szerződés aláírása egy sikeres program keretében megvalósuló, többéves együttműködés folytatását jelképezi, emelte ki Fremond Árpád. Rámutatott, hogy az említett együttműködés rendkívül fontos a magyar közösség és az MNT számára, hiszen a tanács négy területe közül kettőt is felölel, nevezetesen az oktatást, valamint a hivatalos nyelv- és íráshasználatot. A tanügyi dolgozók munkába állásakor kötelező magyar nyelvű pszichofizikai pályaalkalmassági vizsgálat az érintettek anyanyelvén való megszervezése azért is jelentős, mert azok a leendő pedagógusok, akik anyanyelvükön vesznek részt a tesztelésen, később jobban teljesítenek, illetve érvényesül az esélyegyenlőség elve, hangsúlyozta.
– Oktatási szempontból ezzel elhárítunk egy újabb akadályt, hiszen szakembereink a magyar nyelvű pszichofizikai pályaalkalmassági vizsgálatnak köszönhetően egyszerűbben állhatnak munkába, ez pedig lényeges az anyanyelvű oktatás vonatkozásában. Hálásak vagyunk a sokéves együttműködésért a Tartományi Gazdasági és Idegenforgalmi Titkárságnak, valamint a Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálatnak, utóbbiak nemcsak szerződő félként, hanem partnerként vesznek részt az együttműködésben – fogalmazott Fremond Árpád.
Egyenlőség és egyenrangúság – Nenad Ivanišević szerint ez a két szó írja le leghitelesebben a szerződésaláírás lényegét. Hozzátette, Szerbia, illetve a tartományi vezetés ekképpen zárja ki a hátrányos megkülönböztetést a különböző folyamatokból. A megállapodás révén bárki érvényesítheti alapvető jogait, nyomatékosította.
– Örülök, hogy egy olyan tartományi kormány munkájában vehetek részt, amelyik ennyire jó kapcsolatokat alakított ki az MNT-vel. Természetesen a Szerbia és a Magyarország közötti kiváló kapcsolatokról sem szabad megfeledkezni. Ha a terepen nem értettük volna meg mindannyian, mennyire fontos, hogy Szerbia minden polgára saját államaként élje meg Szerbiát, akkor a két ország közötti kapcsolatok sem lennének történelmien jók. Szeretném a többi nemzeti tanácsot is arra buzdítani, hogy vegyenek példát az MNT-ről és az eddigiekhez képest aktívabban kapcsolódjanak be ebbe a folyamatba. Az akarat ugyanúgy adott, mint a szükséges eszközök, csak élniük kell a lehetőséggel – fejtette ki Nenad Ivanišević.
Snežana Sedlar is a program jelentőségét hangsúlyozva rámutatott, hogy Vajdaság statútumának értelmében a nemzeti közösségek képviselői anyanyelvükön tanulhatnak, valamint az élet egyéb területein is használhatják anyanyelvüket.
– A szerződés aláírásával is bizonyítottuk, hogy elkötelezetten támogatjuk a nemzeti közösségek jogainak érvényesítését, valamint a polgárok egyenrangúsága és egyenjogúsága elvének kiteljesedését. E tekintetben Szerbia Európa fejlettebb országai közé tartozik – fogalmazott Snežana Sedlar.
Nyitókép: Snežana Sedlar, Nenad Ivanišević és Fremond Árpád a szerződésaláírás után (Molnár Edvárd felvétele)