2024. november 26., kedd

Újra régi fényében tündökölve

Az idei volt az utóbbi évek legsikeresebb KMV-je
Az első díjas néptánckettős: Linka Szabolcs és Kerekes Zsuzsanna (Máriás Endre)

Fergeteges hangulatú gálaműsorral zárult vasárnap Óbecsén a XLIII. Középiskolások Művészeti Vetélkedőjének rendezvénysorozata. A gálán újra bemutatkoztak a szín- és filmművészeti, a népzenei, a beszédművészeti és az irodalmi vetélkedő legeredményesebb versenyzői, átadták a díjakat a legjobbaknak, tiszteletbeli tagságokat adományoztak, sőt, a szervezők meglepetésvendéggel is készültek – egy egykori többszörös KMV-győztes személyében.

A Középiskolások Művészeti Vetélkedője az egyik legfontosabb közösségteremtő rendezvénye a vajdasági magyarságnak – hangsúlyozta a gálaműsor kezdetén mondott ünnepi köszöntőjében Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, aki szerint a vajdasági magyar politikumnak és a művelődési szféra képviselőinek mindent meg kell tenniük azért, hogy a vetélkedő még sokáig életben maradjon, és tovább erősödjön. A KMV szervezőbizottságának elnöke, Szilágyi Miklós beszédében előbb az elődöknek – a rendezvény elindítóinak és fenntartóinak –, majd a társszervező intézményeknek és a szervezői csoport tagjainak mondott köszönetet, majd bemutatta a gála közönségének a rendezvény idei meglepetésvendégét, Orovec Krisztinát, a Vajdasági Televízió szerkesztő-műsorvezetőjét, aki elmondta, a KMV szenvedélyes rajongójának tartja magát, hiszen nézőként már általános iskolás korában is jelen volt a rendezvényen, aztán középiskolásként több alkalommal is versenyzett, azóta pedig folyamatosan visszajáró vendég.

Középiskolás korban a fiatalokban teljesen tiszta gondolatok, elképzelések, vágyak fogalmazódnak meg, amelyeknek művészi lenyomatát a színpadon látni olyan csodálatos élmény, amiért érdemes minden évben visszatérni Óbecsére, a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjére… – magyarázta, hozzátéve, hogy a rendezvény szerinte arra is jó, hogy az ember egy kicsit a jövőbe lásson általa, hiszen szinte törvényszerű az, hogy akik a KMV-n feltűnnek és sikereket érnek el, néhány évvel később a vajdasági magyar közélet jeles személyiségeivé válnak.

KIVÁLÓ TELJESÍTMÉNYEK

A XLIII. Középiskolások Művészeti Vetélkedője óbecsei döntőjén szombaton tartották meg az irodalmi vetélkedőt, ahol a középiskolások novelláikkal, verseikkel, publicisztikai írásaikkal, értekező prózáikkal illetve humoreszkjeikkel versenyeztek. Az alkotásokat ezúttal a Samu János Vilmos egyetemi tanársegéd, Tóth Lívia újságíró és Utasi Csilla egyetemi tanársegéd összetételű zsűri bírálta el, akiknek általános értékelése szerint az idei évben a diákok minden kategóriában kiválóan teljesítettek. A novella kategóriájában az első díjat Kovács Ákos, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium diákja szerezte meg, a másodikat Keszég Ákos, a törökkanizsai Gimnáziumból, a harmadikat pedig Kiss Eleonóra, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumból. A versírók közül Drenyovszki Andrea, a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium tanulója bizonyult a legjobbnak, a második díjas Borbély Éva, a szabadkai Kosztolányi Tehetséggondozó Gimnázium, a harmadik helyezett pedig Gömöri Eszter, a zentai Gimnázium diákja lett. A legjobb publicisztikai írás díját ebben az évben Szőke Tímea, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium tanulója kapta, a másodikat Illés Eszter, a Zentai Gimnázium, a harmadikat pedig Nagy Szanella, a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium diákja. Az értekező prózák között Vranić Regina diadalmaskodott a zombori Veljko Petrović Gimnáziumból, a második Faragó Helga lett, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumból, a harmadik pedig Borbély Éva, ugyanebből az intézményből. A humoreszk kategória első díját Füstös Diána, az újvidéki Svetozar Marković Gimnázium diákja érdemelte ki, a másodikat Németh László, a törökkanizsai Gimnáziumból, a harmadikat pedig Tóth Tamara, a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumból.

Az irodalmi vetélkedőn több különdíjat is kiosztottak: a Magyar Szó díjait Illés Eszter és Baranyi Alex kapták, előbbi novellájáért, míg utóbbi értekező prózájáért. A Képes Ifjúság díját Tóth Kata érdemelte ki humoreszkjéért, a Hét Napét Árpádffy Lovas Tamás értekező prózájáért, a TIMP Kiadóért pedig Sipos Árpád, ugyancsak értekező prózájáért. A zEtna Kiadó különdíját Gere Rita kapta verseiért, a Sikoly folyóirat díjait pedig Kiss Eleonóra, Hernyák Zsóka és Gajódi Csaba, novella, vers illetve értekező próza műfajú írásaikért.

A szombat délutáni program során Élet a KMV után címmel a színházteremben bemutatkozott a Híd-kör, majd a hagyományos KMV-kerekasztal keretében a szervezők és a résztvevők megvitatták a legfontosabb problémákat és a legsürgetőbb teendőket. A kerekasztal-megbeszélés résztvevői javasolták, hogy a szervezők mielőbb tegyenek lépéseket a vetélkedő minisztériumi versenyként való elismertetéséért, hiszen ennek több előnye is lenne a diákok számára. Döntés született az idei Tanár-díj kitüntetettjének személyéről is, amelynek értelmében az elismerést Cseri Angélának, az óbecsei Gimnázium magyartanárnőjének ítélték oda, ugyanis a statisztikák szerint neki volt az idei évben a legtöbb díjazott versenyzője. A szervezők úgy határoztak, tiszteletbeli tagságot adományoznak a vetélkedő korábbi főszervezőinek, Bagi Ferencnek, Beretka Ferencnek, Börcsök Lászlónak, Lajber Györgynek, Kartag Nándornak, Varnyú Ilonának és posztumusz Sági Veronának – így köszönve meg a többéves kitartó munkájukat, és a rendezvényért tett erőfeszítéseiket.

A szombat esti program ezt követően az önfeledt és végeláthatatlan szórakozás jegyében folytatódott, ugyanis a fiatalok közül sokak által a rendezvény központi eseményeként számon tartott, és éppen ezért már nagyon várt KMV-koncerten a népszerű SKA Pécs együttes szórakoztatta a vendégeket a Floyd Rock Klubban, ahol – a résztvevők egybehangzó véleménye szerint – ezúttal is kiváló volt a hangulat.

FESZTIVÁLI HANGULATBAN

Nagyon örülök annak, hogy az elmúlt néhány évet tekintve több szempontból is rekordot döntöttük az idei vetélkedőn, hiszen a versenyző diákok sokkal többen voltak, mint a korábbi években – a műfordítói pályázatra negyvenkét diák jelentkezett, a néprajzi pályázatra tizenkettő, a képzőművészeti vetélkedőre hatvanöt, a plakátpályázatra huszonkét tanuló küldte be a munkáját, a szín- és filmművészeti vetélkedőn hetvenen, a népművészeti vetélkedőn szintén hetvenen voltak, a beszédművészeti versenyen ötvenhatan, az irodalmi vetélkedőn pedig negyvennyolcan jelentek meg… – összegezte a rendezvény tapasztalatait lapunknak nyilatkozva Szilágyi Miklós, hozzátéve, az, hogy idén csaknem hatvannal több diák versengett, mint tavaly, önmagáért beszél. A szervezőbizottság elnöke elmondta azt is, rendkívül örömteli számukra, hogy hosszú évek után újraéledt a zombori körzet, ahonnan idén népes és igen eredményes csapat érkezett, ugyanakkor sajnálatát fejezte ki, amiért a nagybecskereki középiskolások ezúttal nem vettek részt a vetélkedőn.

A szervezők örömmel nyugtázták, hogy folyamatosan növekszik azon tanulók száma, akik a rendezvény teljes ideje alatt Óbecsén tartózkodnak – ezzel is elősegítve a vajdasági magyar fiatalok egymás közötti párbeszédét és kapcsolatépítését –, ugyanis idén már csaknem tízszer annyian töltötték ott az egész hétvégét, mint három vagy négy évvel ezelőtt. Az idei vetélkedő után tehát bátran kijelenthető, hogy a KMV újra fesztivál jelleget kezd ölteni, azaz újra régi fényében kezd tündökölni, a szervezők pedig bíznak abban, hogy a következő években is ez a tendencia fogja majd jellemezni a vajdasági magyar fiatalok legfőbb művészeti seregszemléjét.

A KMV népzenei döntőjének díjazottjai

Énekesek: 1. Csizmadia Anna (Szabadkai Zeneiskola), 2. Sőregi Anna (Zentai Gimnázium), 3. Fábián Mónika (Lifka Sándor MME, Hajdújárás).

Énekkettős: 1. Sőregi Anna és Dobrotka Katinka (Zentai Gimnázium), 2. Szabó Annamária és Csizmadia Anna (Szabadkai Zeneiskola), 3. Csőke Andrea és Povázsánszki Csilla (Petőfi Sándor ME, Kishegyes).
Énekcsoportok: 1. Hétmező énekegyüttes (Kodály Zoltán MMK, Topolya), 1. Dalkötő lánykórus (Szabadkai Zeneiskola), 2. Szajkó énekcsoport (Petőfi Sándor ME, Kishegyes), 3. Margaréta énekcsoport (Petőfi Sándor MME, Muzslya).
Hangszeresek: 1. Keszég Ákos (Törökkanizsai Gimnázium), 2. Cseszák Zsombor (Óbecsei Gimnázium, Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör), 3. Sterbik László (Óbecsei Gimnázium és Tisza ME Péterréve képviseletében).

Kisegyüttesek: 1. Motolla együttes (Szirmai Károly MME, Temerin), 1. Csikós zenekar (Óbecsei Gimnázium és Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör képviseletében), 2. Betyár zenekar (MMK Kúla, a topolyai Mezőgazdasági Középiskola és az Óbecsei Gimnázium képviseletében).
Néptánc: 1. Kerekes Zsuzsanna és Linka Szabolcs (Petőfi Sándor ME, Kishegyes), 1. Bálint Ádám és Kovács Benjámin (Magyarkanizsa), 2. Raffai Éva és Csuvik Oszkár (Vadvirág Hagyományápoló Kör, Ada).

Szólótánc: 1. Németh Antal (Zenta, Bartók Béla Művészeti Szakközépiskola), 2. Berecz Zalán (Petőfi Sándor ME, Kishegyes), 3. Cseszák Zsombor (Óbecsei Gimnázium és Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör képviseletében).

A hagyományosan Temerinben megrendezett népzenei döntőn felmutatott teljesítményt a Bodor Anikó, Bakos Árpád, Kelemen Zsolt és Lukács Imre összetételű zsűri értékelte.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás