Vajdaságban a dél-bácskai körzet vonja el a munkanélküliség letörésére előirányzott támogatási pénzek legnagyobb részét, összesen annak 27 százalékát – hangzott el a tartományi foglalkoztatási titkárság tegnapi sajtótájékoztatóján. Mint elhangzott, a foglalkoztatás terén az idén két csapással kell szembenézni, az egyik a privatizációs folyamat befejeződése, a másik pedig az új csődeljárási törvény gyakorlati alkalmazása, ugyanis mindkettő jelentős mértékben növelni fogja a foglalkoztatási szolgálat adatbázisában szereplők számát.
Sikernek tekinthető, hogy a 2009-es, gazdasági válság által meghatározott évet sikerült a foglalkoztatottság enyhe növekedésével fejeznünk, az pedig szokásosnak mondható, hogy az év elején emelkedik valamelyest a munkanélküliség – jelentette ki Miroslav Vasin tartományi foglalkoztatási titkár a munkanélküliség jelenlegi helyzetéről szólva a vajdasági kormány két idei foglalkoztatási programját bemutató tegnapi sajtótájékoztatóján. A tavaly decemberi adatokhoz képest hétezerrel nőtt a munkanélküliek száma, s ez a titkár szerint valóban csak enyhe helyzetromlásnak tekinthető.
A tartomány az idén 2,16 milliárd dinárt fordít a foglalkoztatási programok finanszírozására, igaz, ennek az összegnek a legnagyobb része, 1,85 milliárd dinár, a tavaly munkába állt gyakornokok béreinek szavatolására megy majd el, s így a fennmaradó, nem túl nagy összegből kell pénzelni a többi projektet. Továbbra is érvényben van az a tartományi döntés, mely 130 ezer dináros támogatásban részesít minden hazai vagy külföldi befektető által megteremtett új munkahelyet.
A jelentkezéseket mától fogadó, s május 4-étől realizálódó egyik program az új munkahelyek megteremtésére vonatkozó támogatásokra vonatkozik, ennek értelmében 160 ezer dináros támogatásban részesítik azokat a munkaadókat, akik Vajdaság legfejletlenebb községeinek egyikében (Begaszentgyörgy, Zichyfalva, Magyarcsernye) teremtenek munkalehetőséget, 130 ezer dinárra jogosultak a tartományi kormány által fejletlennek vagy kevésbé fejlettnek tekintett (ide tartoznak Ürög, Antalfalva, Titel, Csóka, Apatin, Alibunár, Szenttamás) községek, és 80 ezer dinárt kaphatnak a többi község munkaadói.
A másik program a jelenleg munkanélküli státussal rendelkezők magánvállalkozásainak támogatását szolgálja, melyek azonban nem lehetnek mezőgazdasági birtokok, mert azok esetében egy külön program van érvényben, továbbá pénzváltók, fogadóirodák sem. A támogatási összeg e program keretében 160 ezer dinár.
Vladimir Srdić, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat tartományi kirendeltségének igazgatója konkrét adatokat is közölt, melyek szerint a tavalyi év folyamán a tartomány gyakornoki foglalkoztatási programjára 1705 kérvény, a magánvállalkozói támogatásokra 996, a roma nemzetiségűek foglalkoztatási programjára 22, az új munkahelyek létesítésének programjára pedig 169 kérvény érkezett be. Nagy volt az érdeklődés a közmunkák elvégzői iránt is, tavaly 4803 igénylés érkezett.
Vajdaságban a dél-bácskai körzet vonja el a támogatási pénzek legnagyobb részét, 27 százalékát. Erről Siniša Nadbantić, a köztársasági foglalkoztatási szolgálat dél-bácskai körzeti igazgatója beszélt. Jelentős eredménynek nevezte azt, hogy tavaly 759 kisvállalkozás nyílt meg e körzetben, ebből 250 Újvidéken, s ezek jó alapot adnak a foglalkoztatási helyzet jövőbeli javulásához.
Az illetékesek számításai szerint, kizárólag a foglalkoztatási szolgálat programjainak köszönhetően, 8–10 ezer új munkahelyet teremtenek az idén Vajdaságban, az egyéb állami intézmények aktivitásait beleszámítva pedig ez a szám eléri majd a 15 ezret. Hogy ez elegendő lesz-e, attól is függ, mennyire sikerül majd áthidalni a foglalkoztatás területén várható két idei csapást, a privatizációs folyamat befejeződését, illetve az új csődeljárási törvény gyakorlati alkalmazását – mindkettő jelentős mértékben növelni fogja ugyanis a foglalkoztatási szolgálat adatbázisában szereplők számát.